zamiana Ŝ na ż czyli jak znaleźć kod znaku [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

zamiana Ŝ na ż czyli jak znaleźć kod znaku [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

Do tej pory była to banalnie prosta zamiana.
Tymczasem trafił mi się dziwny tekst.
Jeśli próbuję zamienić hurtowo Ŝ na ż to po zamianie mam "wymienione" również litery <s>.
Jak znaleźć kod tego <Ŝ>? Tablica znaków?
Czy tę zamianę można to zrobić inaczej?
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2021 10:15 am przez Jendrass, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana Ŝ na ż czyli jak znaleźć kod znaku

Post autor: Jermor »

Tak na szybko. Coś jest zwalone w LibreOffice. Kod tego znaku szesnastkowo to 015C. Kod znaku znajdziesz w LibrOffice tak samo jak w Wordzie. Ustaw kursor za znakiem i naciśnij ALT+X. Ponowne naciśnięcie przywróci ten znak. Ten sposób nie działa w Apache OpenOfficce. Wspomniane "Ŝ" nie jest rozpoznawane poprzez wpisanie jego kodu \u015C, natomiast \u0073 (kod litery "s") rozpoznaje litery "s" oraz ten symbol, no i jak sam zauważyłeś, wpisanie znaku traktuje go równorzędnie z literą "s".
W Apache OpenOffice nie ma żadnego problemu z zamianą.
Jak to załatwić doraźnie?
  • Zrób kopię pliku, na którym zadziałasz.
  • Wiedząc, że plik ODT jest w rzeczywistości kontenerem plików skompresowanych do tej właśnie postaci zmień w kopii rozszerzenie ODT na ZIP.
  • Otwórz to archiwum i wyodrębnij z niego plik content.xml
  • W tym pliku, jakimś innym edytorem znakowym, (np. Notepad++) zamień znak "Ŝ" na "ż".
  • Wstaw zmodyfikowany plik z powrotem do archiwum
  • Przywróć ponownie rozszerzenie na ODT.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana Ŝ na ż czyli jak znaleźć kod znaku

Post autor: Jermor »

Sprawdziłem działanie "Znajdź i zamień" na "polskich" literach. Okazało się, że tylko dla polskiej litery "Ł" i "ł" znajdowanie działa prawidłowo.
Zgłosiłem ten problem do Bugzilli i otrzymałem odpowiedź i rozwiązanie problemu. W oknie dialogowym "Znajdź i zamień" znajduje się zaznaczona poniżej opcja:
Zrzut ekranu 2021-03-02 091933.png
Rzecz w tym, że w wersji angielskiej ma ona nazwę "Diacritic-sensitive" co oznacza uwzględnianie znaków diakrytycznych. Odbiega to całkowicie od opisania tej opcji w helpie. Tam znajduje się bowiem następujący opis:
Rozróżniaj szerokość znaków (tylko przy włączonej obsłudze języków azjatyckich)
Powoduje, że znaki o połowie i pełnej szerokości są rozróżniane.
A więc po włączeniu tej opcji wszystko funkcjonuje poprawnie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana Ŝ na ż czyli jak znaleźć kod znaku

Post autor: Jermor »

Po dokładniejszym zbadaniu sprawy doszedłem do wniosków następujących:
  • Wspomniany tekst helpu nie dotyczy tej opcji. Zmyliło mnie założenie, że inny tłumacz inaczej przełożył treść "Rozróżniaj wielkość znaków". Ta treść dotyczy opcji, która pojawi się w oknie dialogowym tylko wówczas, gdy w opcjach językowych pakietu zaznaczono języki azjatyckie. W polskiej wersji opcja ma nazwę "Uwzględniaj szerokość znaków" ("Match character width").
  • "Rozróżniaj wielkość znaków" ma odpowiadać opcji, która w angielskiej wersji pakietu ma nazwę "Diacritic-sensitive". Opcja ta nie jest nigdzie opisana w helpie. Ani angielskim, ani polskim. Dla naszej wersji językowej powinna się raczej nazywać "Uwzględniaj litery diakrytyzowane".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ