Znajdź i zamień, bold na normal [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Znajdź i zamień, bold na normal [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

Witam.
Poległem na, wydawało by się, prostej rzeczy.
Mam do poprawienia parę długich tekstów.
We wszystkich występuje ten sam błąd: czasami, na początku akapitu (po znaku tabulatora) wyraz zaczynający akapit ma pierwszą literę pisaną boldem. Nie zawsze.
To chciałbym zmienić.
W innych akapitach występują całe wyrazy pisane boldem ale nie poprzedza je tabulator, chciałbym żeby one tak pozostały.
Poczytałem na YESTOK-u, ale nic nie wymyśliłem.
Może ktoś coś podpowie...
Edytor: LibreOffice 7.1
Ostatnio zmieniony czw sty 05, 2023 11:36 am przez Jendrass, łącznie zmieniany 3 razy.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jermor »

W polu "Znajdź" wpisz: \t[:alpha:] co oznacza: znajdź znak tabulatora, po którym występuje litera.
W polu "Zamień" wpisz: $0
Pozostając ciągle w tym polu, kliknij przycisk "Format". W otwartym oknie dialogowym "Szukaj formatowania", w zakładce "Czcionka", zaznacz styl "Regularna" i zatwierdź.
Zaznacz opcję: "Wyrażenia regularne".
Wykonaj zamianę.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jendrass »

Jesteś genialny!
Bardzo dziękuję!
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Znajdź i zamień, bold na normal [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

W poprawianych tekstach pojawił się bardzo podobny problem.
Mam tekst, który składa się z akapitów pisanych czcionką "normal" i poprzedzających je dwóch rodzajów nagłówków pisanych "boldem".
Problem jest taki, że pierwsza litera akapitu jest również pisana boldem.
Akapity nie są poprzedzone tabulatorem.
Pomyślałem - łatwizna.
Wyedytowałem styl akapitu i zamieniłem czcionkę na BOLD.
Wszystkie akapity zmieniły się na napisane boldem.
Później zamieniłem na "normal" i akapity zamieniły się na napisane niepogubioną czcionką. Niestety pierwsze litery akapitów pozostały nadal pogrubione. Tak jakby zmiana nie obejmowała pierwszej litery.
W stylu akapitu nie ma zaznaczonych inicjałów.

Zrobiłem mały ekperyment: akapity po zmianie tekstu na pisany kursywą zmieniły się "w całości" w kursywę "normal" oprócz pierwszej litery, która pozostała "kursywą bold".
Dlaczego?
Edytor to Writer L.O. 7.3.5.2
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jermor »

Bez próbki tego tekstu nie da się określić powodu. Być może pierwsza litera ma przypisany swój własny styl znaku?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jendrass »

Dodaję króciutki akapit.
Załączniki
test_032.odt
(12.42 KiB) Pobrany 44 razy
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jermor »

No i jest tak jak napisałem. Pierwsza litera akapitu ma przypisany styl znaku o nazwie "1 Text". Zasady formatowania są następujące:
Podstawowym stylem jest styl akapitu. Na ten styl można nałożyć własne formatowanie oraz style znaku. Usunięcie formatowania własnego i przywrócenie podstawowego stylu akapitu realizuje polecenie "Wyczyść" (jest ono na pasku "Standardowym" ale oznaczone jako nieaktywne) wykonywane skrótem klawiaturowym CTRL+M.
W możliwościach "Znajdź i zamień" jest co prawda możliwość zamieniania stylów, lecz tylko stylów akapitów.
Co pozostaje?
  • Zmienić styl znaku "1 Text" usuwając w nim atrybut pogrubienia. Oznacza to jednak pozostawienie tego stylu i "nieczułość" tego fragmentu na zmiany w stylu akapitu.
  • Usunąć styl znaku "1 Text". Sprawi to, że te fragmenty powrócą do zasad stylu nadrzędnego.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Znajdź i zamień, bold na normal

Post autor: Jendrass »

Bardzo, BARDZO dziękuję :)
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Znajdź i zamień, bold na normal [SOLVED]

Post autor: KontoLibreOffice »

Co oznacza $0
7.5.6.2 (X86_64)
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Znajdź i zamień, bold na normal [SOLVED]

Post autor: Jan_J »

KontoLibreOffice pisze:Co oznacza $0
Zwyczaj studiowania dokumentacji jest bardzo pouczający; także przed zadaniem pytania.

https://duckduckgo.com/?q=libreoffice+w ... tsa&ia=web (można też spytać innych, nieco popularniejszych obecnie serwisów indeksujących...).

Niżej cytat z fragmentu pierwszej propozycji (jest to propozycja najwłaściwsza, gdyż dotyczy dokumentacji firmowej. A tę — jak już wiemy — warto studiować):
https://help.libreoffice.org/latest/pl/text/shared/01/02100001.html?DbPAR=SHARED#bm_id3146765 pisze: & lub $0

Dodaje ciąg znaleziony przez kryteria wyszukiwania w polu Znajdź do terminu w polu Zamień, gdy dokonujesz zamiany.

Na przykład, jeśli wpiszesz "rama" w polu Znajdź i "&anty" w polu Zamień, słowo "rama" zostanie zastąpione słowem "antyrama".

Możesz także wpisać znak „&” w polu Zamień, aby zmodyfikować Atrybuty lub Format ciągu znalezionego według kryteriów wyszukiwania.
// Btw., opis przykładu w helpie jest błędny. Po zamianie zamiana "rama" → "&anty" (ew. "rama" → "$0anty") powstanie 'ramaanty'.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ