[SOLVED]Odstępy między wierszami

Użytkowanie edytora dokumentów
Panesz
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:18 am

[SOLVED]Odstępy między wierszami

Post autor: Panesz »

Przeszedłem na najnowszy LO =7.0.4 i chaba .2 I tu zniknęao mi tablica z prawej strony Writera pomagająca zlikwidować odstępy między wierszami. Jak ją odzyskać?
Ponieważ tłumaczę i używam dwie, nawet trzy kolumny i tłumaczone wiersze w kolumnach nie zgadzają się. Są poprzesuwane ze względu na rózne odstępy między wierszami.
W poprzedniej wersji LO usuwałem różnice odstępów za pomocą tej tablicy wpisując wartości odstępów w zaznaczonej kolumnie.

PS. Mam też pytanie, jak się instaluje Pomoc(help) do LO?
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2021 3:55 pm przez Panesz, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 4.0.2.2
Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Odstępy między wierszami

Post autor: Jermor »

Najpierw o PS. Help jest dostępny on-line, aby go mieć w komputerze, musisz pobrać odpowiedni plik i go zainstalować, tak jak program. Help na polskiej stronie pobierania https://pl.libreoffice.org/pobieranie/stabilna/ jest pod linkiem "POMOC DO UŻYCIA W TRYBIE OFFLINE" (zielony prostokąt). Na stronie pobierania projektu https://www.libreoffice.org/download/download/jest do pobrania z linku: "Help for offline use: polski" pod tytułem "Supplementary Downloads". Help off-line wyświetlany jest przez przeglądarkę internetową.
Co do podstawowego pytania, to nie wiem o jakiej tablicy piszesz. Jeżeli masz na myśli panel boczny, to mniej więcej na wysokości połowy prawej krawędzi okna znajduje się trójkątny znacznik (przy którym pojawi się napis "Pokaż" po naprowadzeniu myszki) pozwalający pokazać albo ukryć ten panel.
A skoro wspomniałeś o tłumaczeniach, to nie wiem czy o tym wiesz, ale istnieje rozszerzenie do programu Writer o nazwie TranslationTable organizujące proces tłumaczena. Opisane jest tu: https://yestok.pl/lbo/y35.php
Samo rozszerzenie znajduje się w repozytorium LibreOffice Extensions https://extensions.libreoffice.org/en/e ... tion-table
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Panesz
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:18 am

Re: Odstępy między wierszami

Post autor: Panesz »

Dziękuję za odpowiedź, z której skorzystałem w przypadku "trójkątnego znacznika". To mnie najbardziej interesuje. Niestety. Przeinstalowalem LO nawet z modyfikacją. Ale "trókącik" czy coś co by uruchamiało boczną tabelkę nie pojawiło się. Ostatnimi znacznikami (ikonkami) w górnym rzędzie jest "pokaż funkcje rysunkowe", a w dolnym jest "zmniejsz interlinię akapitu". Natomiast w dolnym rzędzie ikonek znalazłem jako trzecią ikonkę od prawej (od końca) "ustaw interlinię" z czego skorzystałem pisząc wspomniane tłumaczenie w dwu kolumnach.
Ale prócz braku owego "trójkąta" czy innego znaku do otwierania tabelki z prawej strony martwi mnie, bo korzystałem i mam z tego korzystać - odwracanie kartki papieru w pozycjach "pionowego i poziomego jej ustawiania" co jest dla mnie na tyle ważne, że za pomocą tej opcji robiłem i mam robić druki i tabele dla pewnej niezrzeszonej organizacji, w której działam. Również w LO nie widzę linii centymetrowej na górze ekranu do podziału strony na kolumny. Te sprawy uważam za dużo wazniejsze niż tłumaczenia, które wykonuję sporadyczne.
Pozosałymi poruszonymi sprawami (linkami) zajmę się już osobno w ramach wolnego czasu. :geek:
LibreOffice 4.0.2.2
Windows 7
Panesz
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:18 am

Re: Odstępy między wierszami

Post autor: Panesz »

Uwziąłem się! Kiedyś licząc od X spektrum byłem informatykiem. Teraz jestem już noga jak po k . rwie kulszowej! I zrobiłem m.in wedle posta Jermora. Help i to po polsku wyszedł. Natomiast tabliczki z prawej strony nie odzyskałem. Niechcąco klikłem prawym przyciskiem myszy z prawej strony arkusza i wszystko co było w tabliczce jest teraz w "stylu strony". Dziekuję za pomoc.
SOLVED
LibreOffice 4.0.2.2
Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [SOLVED]Odstępy między wierszami

Post autor: Jermor »

Witer.jpg
Jednak aby był widoczny musi być włączone wyświetlanie panelu bocznego. Robi to skrót klawiaturowy CTRL+F5 (włącza/wyłącza) albo polecenie "Widok -> Panel boczny.
Jeśli panel boczny jest włączony, to ten trójkącik służy do ukrywania albo pokazywania tego panelu.
Jeżeli panel boczny jest widoczny, to najbardziej na prawo znajduje się pionowy układ ikon symbolizujących jakiego rodzaju informacje chcemy widzieć w tym panelu. Najczęściej korzystamy z ikonki "Właściwości", wówczas informacje związane z właściwościami dokumentu są dostępne. Takie właściwości można ukryć (bez zamykania panelu bocznego), czyli zostaną tylko te pionowo ułożone ikonki. Robi się to symbolem "krzyżyka" w prawym górnym rogu tego obszaru (po naprowadzeniu myszki pojawia się podpowiedź: Zamknij obszar panelu bocznego). Ikonki po prawej pozwalają włączyć to, co ma się znaleźć w panelu bocznym.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ