Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Użytkowanie edytora dokumentów
bazyl11986
Posty: 5
Rejestracja: sob wrz 12, 2020 2:41 pm

Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: bazyl11986 »

Witajcie :)

Mam cholernie wielki problem z przesuniętą numeracją stron. Ukończyłem pisanie (dłuższej) pracy dyplomowej, w której mam przesuniętą numerację stron. Dzięki temu strony tytułowe i spis treści nie są numerowane (poprzez Edytuj pola: Dokument -> Przesunięcie -> -3).

Jednakże gdy zamieściłem spisy treści, wykresów, tabel itd, to w nich pokazuje się numeracja domyślna, a nie ta ze stopki (czyli w moim przypadku Wstęp mam na 4 stronie dokumentu, w stopce dzięki przesunięciu jest podany nr strony 1, a mimo to w spisie treści pojawia się nr 4).

Próbowałem kombinować z podziałem ręcznym strony (ze zmianą formatowania na stronach nienumerowanych), jak również z Format -> Akapit -> Podziały -> Wstaw -> Ze stylem strony.

Żaden z tym sposobów nie zadziałał. Udało mi się ustawić dwa podziały, gdzie strony tytułowe i spis treści mają własną numerację (1-3), a reszta dokumentu ma własną (od 1 do końca) i wtedy rzeczywiście w spisie treści pojawiają się strony numerowane od wstępu, ale mam wówczas problem, że nie mogę usunąć numeracji stron tytułowych i spisu treści (w dokumencie mam strony 1,2,3,1,2,3,4,5 i tak dalej. Pierwsze 123 to strony tytułowe, które NIE chcę by były numerowane i nie mogę tego usunąć).

Możecie mi poradzić jak zmienić numerację stron w spisie treści by wyświetlała numery przesunięte ze stopki, a nie nr stron całego dokumentu?
Windows 10, OpenOffice 4.1.7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: Jermor »

Zacznę od tego, że prawie we wszystkich wydawnictwach numeracja stron obejmuje wszystkie strony, z wyjątkiem okładki. Zatem strona tytułowa to numer 1 itd. Czasami początkowe strony w egzemplarzu numerowane są w odmienny sposób, np. liczbami rzymskimi, a numeracja arabska zaczyna się dopiero od tekstu właściwego.
Wykorzystanie przesunięcia nie jest dobrym rozwiązaniem.
Numerowanie stron jest związane ze stylem strony. Pole numeru strony umieszczone w stopce lub nagłówku strony o stylu "Domyślnie" pojawi się na każdej stronie tego stylu.
Utwórz nowy styl strony na podstawie stylu "Domyślnie" (bo chyba tego stylu używałeś do pisania pracy), nadając mu jakąś własną nazwę.
Po treści, która nie ma być numerowana wstaw ręczny podział strony, wskazując, że następnym stylem będzie ten utworzony przez ciebie ("Wstaw -> Ręczny podział...").
W pierwszym akapicie strony o tym utworzonym stylu, wywołaj "Format -> Akapit -> Przepływ tekstu". W sekcji "Podziały" zaznacz opcję "Wstaw". W okienku "Typ" wybierz "Strona", pozostaw wpis "Przed". Zaznacz także opcję "Ze stylem strony" w okienku obok wybierz nazwę twojego stylu i ostatecznie w okienku "Numer strony" wpisz numer strony od jakiego ma się rozpocząć numerowanie.
Oczywiście w stylu "Domyślnie" wyłącz stopki i usuń numer strony. W twoim nowym stylu upewnij się, że stopki/nagłówki są włączone i wstaw na stronie w stopce numer strony.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
bazyl11986
Posty: 5
Rejestracja: sob wrz 12, 2020 2:41 pm

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: bazyl11986 »

Jak pisałem już tego próbowałem i mam dwa rodzaje numeracji - pierwszą numerację na trzech stronach tytułowych (które nie mają być numerowane) i dalej od początku numerowanie stron właściwych. Czyli idąc po kolei mam strony 1, 2, 3, 1, 2, 3, 4, 5... itd. Trzech pierwszych numerów chcę się pozbyć.

Zastanowiło mnie jednak Twoje ostatnie zdanie. Próbując usunąć stopki na stronach tytułowych usuwają mi się stopki z całego dokumentu, czyli w obu rodzajach formatowania. Zaś gdy modyfikuję ten nowo utworzony styl w "style i formatowanie" to nie widzę żadnej opcji, by wyłączyć na nich stopkę.

Czyli musiałbym ustawić stopkę od 4 strony całego dokumentu. Można tak?
Windows 10, OpenOffice 4.1.7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: Jermor »

Jeśli masz już dwa różne style do swojego dokumentu.
W stylu tych pierwszych stron: "Format -> Strona ->zakładka Stopka -> Wyłącz stopki"
W stylu obejmującym pozostały tekst jak wyżej, tylko włącz stopki.
Dalej tak jak napisałem. W pierwszym akapicie tej drugiej części tekstu ustawić w akapicie początek numerowania a w samej stopce wstawić numer strony. Zgodnie z zasadami pojawi się on tylko na stronach o tym własnie stylu.
Co do stron nienumerowanych.
Jeżeli w nich występują tytuły, którym nadałeś styl nagłówkowy, to one pojawią się w spisie treści z numeracja wynikającą z parametrów tego stylu strony.
Jeżeli takie tytuły nie mają się pojawić w spisie treści, to zmień ich styl nagłówkowy na domyślny a następnie ręcznie przypisz właściwości tekstu (Font, wielkość, odstępy itp.)
Jeśli mają wystąpić i nie zawierać żadnego numeru, to tworząc spis treści wyłącz opcję "Chroniony przed ręcznymi zmianami". Gdy spis treści powstanie możesz z niego usunąć numery stron i znaki prowadzące (jeśli zostały zastosowane). Pamiętaj jednak, że każda aktualizacja spisu treści odtworzy jego pełną postać. Dlatego te poprawki o jakich napisałem zrób dopiero na końcu.
Układ takiego dokumentu podsyłam ci do obejrzenia.
Załączniki
lorem.odt
(30.17 KiB) Pobrany 215 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
bazyl11986
Posty: 5
Rejestracja: sob wrz 12, 2020 2:41 pm

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: bazyl11986 »

Hmm ok, wcześniej popełniałem błąd, bo zmieniałem styl akapitów, a nie styl strony, mój błąd, nie zauważyłem gdzie się to zmienia.

Ale mimo tego i tak nie mogę zmienić stylu trzech pierwszych stron. Nie wiem czemu, jak zaznaczam te trzy pierwsze strony i próbuję zmienić styl, to albo nie zmienia mi się w ogóle, albo zmienia w całym dokumencie. Jak to oddzielić?
Windows 10, OpenOffice 4.1.7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: Jermor »

Na początku wszystkie strony mają przypisany jakiś styl. Najczęściej "Domyślnie".
Stylu strony nie zmienia się poprzez zaznaczenie strony. Jeśli na stronie o jakimś stylu zmienisz styl na inny, to zmieni się on we wszystkich stronach o tym stylu.
Utworzyłeś nowy styl, np. o nazwie MójStyl.
Znajdujesz w dokumencie miejsce, od którego chcesz przypisać pozostałym stronom ten nowy styl.
Wybierasz "Wstaw -> Ręczny podział"
20200914_193311.jpg
20200914_193311.jpg (13.18 KiB) Przejrzano 5354 razy
Rozwiń listę stylów i wybierz ten twój. W tym oknie dialogowym możesz też od razu wskazać od jakiego numeru ma rozpocząć się numerowanie.

Taki sam efekt (bez korzystania z ręcznego podziału) uzyskasz gdy w akapicie, który ma być pierwszym na stronach nowego stylu wykonasz "Format -> Akapit -> Przepływ tekstu". W sekcji "Podziały" zaznacz opcję "Wstaw". W okienku "Typ" wybierz "Strona", pozostaw wpis "Przed". Zaznacz także opcję "Ze stylem strony" w okienku obok wybierz nazwę twojego stylu i ostatecznie w okienku "Numer strony" wpisz numer strony od jakiego ma się rozpocząć numerowanie. O tym pisałem w poprzednim poście.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
bazyl11986
Posty: 5
Rejestracja: sob wrz 12, 2020 2:41 pm

Re: Spis treści a przesunięta numeracja stron.

Post autor: bazyl11986 »

OK, dziękuję Ci serdecznie. Chyba już mi dokument działa poprawnie :)

Pozdrawiam
Windows 10, OpenOffice 4.1.7
ODPOWIEDZ