[SOLVED] Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów Writer

Użytkowanie edytora dokumentów
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

[SOLVED] Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów Writer

Post autor: open »

.
Witam ponownie na forum.

Mam prośbę do Kogoś kto chciałby poćwiczyć tworzenie makra. Mnie to jakoś jeszcze nie wychodzi.
Potrzebuję makro, które we wcześniej zapisanych dokumentach będzie mi ustawiać poniższe parametry dla pięciu stylów akapitu.

Domyślny (nie znam skrótu)
czcionka Verdana 12 pkt, styl Normalny
wcięcie przed tekstem 0,00 cm
wcięcie po tekście 0,00 cm
wcięcie pierwszy wiersz 0,00 cm
odstępy powyżej akapitu 0,10 cm
odstępy poniżej akapitu 0,10 cm
interlinia pojedyncze

Treść tekstu (skrót Ctrl+0)
czcionka Verdana 12 pkt, styl Normalny
wcięcie przed tekstem 0,00 cm
wcięcie po tekście 0,00 cm
wcięcie pierwszy wiersz 0,00 cm
odstępy powyżej akapitu 0,10 cm
odstępy poniżej akapitu 0,10 cm
interlinia pojedyncze

Nagłówek 1 (skrót Ctrl+1)
czcionka Verdana 16 pkt, styl Pogrubiony
wcięcie przed tekstem 0,00 cm
wcięcie po tekście 0,00 cm
wcięcie pierwszy wiersz 0,00 cm
odstępy powyżej akapitu 0,10 cm
odstępy poniżej akapitu 0,10 cm
interlinia pojedyncze

Nagłówek 2 skrót (Ctrl+2)
czcionka Verdana 12 pkt, styl Pogrubiony
wcięcie przed tekstem 0,00 cm
wcięcie po tekście 0,00 cm
wcięcie pierwszy wiersz 0,00 cm
odstępy powyżej akapitu 0,10 cm
odstępy poniżej akapitu 0,10 cm
interlinia pojedyncze

. Nagłówek 3 (Ctrl+3)
czcionka Verdana 12 pkt, styl Pogrubiony
wcięcie przed tekstem 0,00 cm
wcięcie po tekście 0,00 cm
wcięcie pierwszy wiersz +0,50 cm
odstępy powyżej akapitu 0,10 cm
odstępy poniżej akapitu 0,10 cm
interlinia pojedyncze

Jeżeli Ktoś znajdzie chwilę czasu to z góry dziękuję.
.
Ostatnio zmieniony wt sty 28, 2020 8:55 pm przez open, łącznie zmieniany 2 razy.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów akapitu Writ

Post autor: Jermor »

Do tego nie jest ci potrzebne makro. Utwórz jakiś dokument (może być pusty) albo szablon i zmodyfikuj w nim wszystkie wymienione style. Są to, jak widać, style standardowe. Zapisz sobie ten dokument.
W dokumentach, w których chcesz dokonać zmian wykonaj operację podmiany stylów.
"Format -> Zarządzaj stylami (albo od razu F11) -> Rozwiń pozycje nowy styl z zaznaczenia -> Ładuj style"
W otwartym okienku zaznacz opcję "Zastąp" a następnie wskaż plik zawierający zamienniki. Style, których nie ma w twoim dokumencie - zostaną dodane. Style zamienniki o nazwach takich samych jak w dokumencie źródłowym - zastąpią te źródłowe.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów akapitu Writ

Post autor: open »

.
Dziękuję Jermor.
Jermor pisze:... Format -> Zarządzaj stylami (albo od razu F11) -> Rozwiń pozycje nowy styl z zaznaczenia -> Ładuj style"
W otwartym okienku zaznacz opcję "Zastąp" a następnie wskaż plik zawierający zamienniki ...
U mnie udało się przenieść style w taki sposób:
Menu, Style, Ładuj style, wybrałem Style (z listy Kategorie), zaznaczyłem Zastąp, Z pliku, … OK
Laduj_style.jpg
U mnie było zaznaczone Tekst i tak zostawiłem. Czy to dobrze ? Nie wiem do czego służy opcja Tekst. Czy mógłbyś mi to wyjaśnić do czego służy bo nie wiem czy zostawić zaznaczone Tekst czy odznaczyć.

Natomiast u mnie w [Menu Format] ani w [F11 Zarządzaj stylami] nie widzę Zastąp.


Wspomniałeś wyżej, że można też użyć funkcji [Nowy styl z zaznaczenia] Pojawia się poniższe okienko:
Nowy_styl_z_zaznaczenia.jpg
Nowy_styl_z_zaznaczenia.jpg (24.7 KiB) Przejrzano 2250 razy
Jak byś mógł napisać w jaki sposób można ściągnąć style za pomocą tej funkcji [Nowy styl z zaznaczenia].

Pozdrawiam.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów akapitu Writ

Post autor: Jermor »

Z mojego opisu miało wynikać, że po dotarciu i wybraniu polecenia "Ładuj style" otworzy się nowe okienko i to w nim jest opcja "Zastąp". Tak jak to przedstawiłeś na ilustracji.
Writer ma pięć kategorii stylów: akapitu, znaku, strony, ramki i listy (numeracja). Opcja "Teksty" oznacza, że załadowane zostaną tylko style akapitu i znaku.
Normalnie, z wybranego źródła, do dokumentu załadowane zostaną tylko te style jakich nie ma w dokumencie docelowym. Opcja "Zastąp" oznacza, że jeśli w dokumencie docelowym jest styl o takiej samej nazwie jak w źródle, to taki styl ma zostać zastąpiony stylem ze źródła.
O stylach ich tworzeniu i modyfikacji możesz poczytać tutaj: https://yestok.pl/ooo/y19.php
Okienko "Ładuj style" pozwala wskazać źródło z zasobów zarejestrowanych stylów. Style te pogrupowane są w kategorie a w każdej kategorii może być wiele szablonów. To własnie te zasoby widzisz w okienkach "Kategorie" i "Szablony". Aby wybrać style znajdujące się w innym pliku należy skorzystać z przycisku "Z pliku..." i wskazać nazwę pliku, z którego mają zostać pobrane style. Z tym, że po wskazaniu pliku style zostaną pobrane bez powracania do okienka "Ładuj style", czyli nie ma już potrzeby skorzystania z przycisku "OK" On jest potrzebny tylko, gdy wybiera się style z kategorii i szablonów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

[SOLVED] Prośba o napisanie Makra do edycji 5 stylów Writer

Post autor: open »

.
Bardzo Ci dziękuję Jermor za to szczegółowe wyjaśnienie i wskazanie linku do yestok.pl

Życzę Tobie wszystkiego najlepszego w 2020 roku. Pozdrawiam

[SOLVED]
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
ODPOWIEDZ