Nie otwiera nagłówka.

Użytkowanie edytora dokumentów
the_sswiirowka
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 8:59 am

Nie otwiera nagłówka.

Post autor: the_sswiirowka »

Witam,
Mam problem dotyczący otwierania się nagłówka z pliku z rozszerzeniem (.docx).
W pliku mam wstawioną stopkę (tekst), który mi normalnie otwiera i nagłówek (obraz), którego wgl nie widzę.
Natomiast na starszej wersji OpenOffice jest widoczny.
Nie mam pojęcia co zrobić. Proszę o pomoc.
OpenOffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Jan_J »

Nie ma gwarancji, że każda konstrukcja opisana w pliku docx zostanie poprawnie zrozumiana przez Writera.
Na ogół wraz z rozwojem jest coraz lepiej, ale zdarzają się sytuacje, kiedy coś przestaje działać.

1. Czy chodzi o Apache OpenOffice 4.1.6 -- tę `złą` -- i jego starszą (którą?) wersję -- te `dobrą`?
1.a. Można poprzestać na używaniu wersji, która sobie radzi.

2. Jak wygląda otwarcie tego samego dokumentu w LibreOffice 6.2 (nie 6.3; ten jest zbyt nowy)?
2.a. Można użyć LO zamiast AOO.

3. Jeżeli uda się pozbawić dokument wszelkich treści poufnych, a problem nadal będzie występował, to warto załączyć go do postu; ktoś z nas do niego zajrzy, być może także od środka (docx jest zip-em podobnie jak odt) i może się to skończyć zgłoszeniem błędu filtra importującego docx.
3.a. Reakcja na błąd nie ma określonego horyzontu czasowego;
3.b. Dynamika rozwoju LO jest o wiele wyższa niż AOO. Apache nie ma kim robić, projekt trzyma się siłą tradycji. ale praktycznie się nie rozwija.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
the_sswiirowka
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 20, 2019 8:59 am

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: the_sswiirowka »

1. Tak. Apache OpenOffice 4.1.6. Niestety tej drugiej wersji dokładnej nie mam.

Załączam dwa pliki.
1) test-doc - nie widać wgl stopki
2) test-docx - stopka jest w prawym górnym rogu i rozdziela dwa obrazy, natomiast powinno być normalnie wyświetlane.
Załączniki
test-docx.docx
(93.8 KiB) Pobrany 190 razy
test-doc.doc
(118 KiB) Pobrany 177 razy
OpenOffice 4.1.6
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Jermor »

U mnie w wersji LibreOffice 6.2.7 oba dokumenty otwierają się prawidłowo.
Załączniki
Adnotacja 2019-09-20 114535.png
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Jan_J »

Potwierdzam, choć aktualnie mam dostępny tylko konsumencki LO 6.2.7.
Przydałoby się sprawdzić różne wersje AOO; chwilowo żadnej nie mam zainstalowanej.

W docx-ie znajdują się 4 obrazki png; po dwa identycznie bit po bicie. Nie wiem po co są zdublowane. Dwa różne, razem zblokowane, tworzą rzeczony nagłówek. Może w sposobie tego zblokowania (pole tekstowe z wstawką graficzną? nie sprawdzałem w kodzie) tkwi tajemnica, że Writer Apache'a głupieje?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Jermor »

Zrobiłem na swoim AOO 4.1.6 następujący test:
Po wczytaniu dokumentów doc i docx graficzne elementy nagłówka nie są widoczne. W Apache OpenOffice znajduje się Biblioteka ImportWizard do dokonania m.in. konwersji dokumentów DOC na ODT. (moduł Main, makro Main). Po jej użyciu nagłówki nadal nie są widoczne.
Po rozgrupowaniu obiektów rysunkowych w nagłówku (to akurat zrobiłem w Wordzie 2007), dokument doc wczytuje się z widocznym nagłówkiem, natomiast docx nadal nie wyświetla nagłówka. Wspomniana powyżej konwersja niczego nie zmienia, czyli przekonwertowany doc - ma nagłówek a docx - nie. Oczywiście mówimy nadal tylko o elementach graficznych w nagłówku.
U siebie nie widzę tego, że w nagłówku znajdują się cztery obrazy.
Wniosek końcowy, to sugestia przejścia na LibreOffice.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Jan_J »

cztery obrazy
po rozpakowaniu docx-a - zip-a są w nim 4 pliki png parami identyczne. Taka ciekawostka, nic więcej. Word zawsze bałaganił, a model wysiwyg nie zapobiega bałaganiarstwu operatorów.
sugestia przejścia na LibreOffice.
jak najbardziej, choć jego rozwój jak dla mnie jest zbyt mało ukierunkowany. Opcja 2.a. z https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 166#p21160
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Nie otwiera nagłówka.

Post autor: Rafkus »

Potwierdzam, w OO 4.1.5. po uruchomieniu .docx nie widać grafiki w nagłówku. Z moich dociekań wynika że obrazy te zostały bardzo zmniejszone - do rozmiaru 0,04 x 0,04 cm.

Jak je powiększyć:
- Uruchom Nawigatora (naciśnij klawisz F5)
- W nawigatorze widać że w dokumencie są dwie grafiki, !obie bez nazwy!. Ciekawostka: Po dwukrotnym kliknięciu "nazwy" tej grafiki na stronie 2 dokumentu w lewym górnym rogu pojawia się mały zielony kwadracik, tam są te obrazki.
- Kliknij lewym klawiszem myszki na beznazwowej grafice, wybierz Grafika ---> Edytuj...
- Powinno pojawić się okno dialogowe Grafika, na karcie Typ podaj poprawny rozmiar grafiki (ja wybrałem Rozmiar orginalny), na karcie Opcje podaj jakąś nową Nazwę (niby jest nazwana jako grafika1- zmień ją)
- zapisz zmiany (kliknij OK)
- ponów powyższe czynności dla drugiej grafiki
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ