Plik się nie otwiera

Użytkowanie edytora dokumentów
beleg7
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 04, 2019 10:43 am

Plik się nie otwiera

Post autor: beleg7 »

Dzień dobry.
Nie mogę otworzyć dokumentu odt we Wrighterze. Na początku się otwiera ale nie mogę nic w nim zrobić i po kilku sekundach program sam się zamyka bez żadnego komunikatu. Próbowałem otwierać go na różne sposoby i restartowałem komputer.
Bardzo mi zależy na tym by ten dokument działał bo pracowałem nad nim od 2 tygodni codziennie a nie zrobiłem kopii...
Windows 10, Openoffice 4.1.6
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plik się nie otwiera

Post autor: Jan_J »

Niezależnie od tego, zrób sobie kopię zapasową teraz.

Nie bardzo wiadomo, czy jest to wina dokumentu, czy instalacji oprogramowania, czy jego konfiguracji.

Ja bym spróbował na początek:
* założyć nowe konto w Windwoskie i na nim próbować otwierać dokument
* skasować albo zmienić nazwę katalogu konfiguracji osobistek OpenOffice -- to nie jest reinstalacja -- w W10 c:\users\nazwa\AppData\Local\Roaming\OpenOffice4 albo podobnie; folder Appdata ma atrybut Ukryty, czyli w zwykłym widoku udaje że go nie ma
* zainstalować LibreOffice 6.1 (nie używaj 6.2) i spróbować w nim.

Wszystko rzecz jasna po zrobieniu kopii na wszelki wypadek. (Kopię robi się kopiując plik, a nie przez Otwórz ; Zapisz jako).

Jeśli nie pomoże, pozostaje jeszcze możliwość działań na niskim poziomie:
* próba rozpakowania dokumentu jako zip-a (dokumenty OpenOffice są plikami zip); to i tak warto zrobić, bo jeżeli nastąpił np. błąd w sumie kontrolnej CRC, to rozpakowarka (is-arc, 7z, winzip, ...) wykaże go w oczywisty sposób; będzie to wtedy oznaczać pewien kłopot, ale przynajmniej o jasnej przyczynie, nie oznacza zarazem utraty całego dokumentu;
* sprawdzenie, czy w środku tego zip-a wszystko jest w porządku z poszczególnymi plikami i ich zawartością.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ