[SOLVED] Formularz tekstowy

Użytkowanie edytora dokumentów
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

[SOLVED] Formularz tekstowy

Post autor: brex87 »

Dzień dobry.
W jaki sposób w writerze mogę stworzyć pole/formularz w którym jest możliwe wpisanie tylko 1 znaku na kratkę i po wpisaniu będzie przechodzić do następnej ?
Coś jak w przypadku wypłeniania numeru NIP czy PESEL w formularzach aktywnych.
Ostatnio zmieniony wt cze 25, 2019 6:07 pm przez brex87, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Formularz tekstowy

Post autor: Rafkus »

Użyj pola Sformatowanego:
Z menu Widok ---> Paski narzędzi ---> Formanty
Z tego paska wybierz Pole Sformatowane (ikonka ze znakkiem #. kliknij je a następnie narysuj w dokumencie prostokąt)
Kliknij 2 razy na stworzone pole, aby otworzyło się okno Właściwości: Pole formatowane.
W tym oknie na karcie Ogólne na trzeciej pozycji jest właściwość: Maks. długość tekstu - popraw ją na 1.
Wstaw tyle pól ile potrzeba.
Na pasku pasku Formanty wybierz Włącz/Wyłącz tryb projektu (ikonka z ekierką) kliknij teraz na pierwsze pole, wpisz cyfrę po naciśnięciu klawisza ENTER lub TAB przejdziesz do następnego pola. W przypadku wprowadzenia np.: litery pole przypisze wartość 0
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Formularz tekstowy

Post autor: Jermor »

Nie wiem do jakich celów jest ci potrzebny akurat formularz. @Rafkus podał jeden ze sposobów, no może zamiast pola sformatowanego zastosowałbym pole tekstowe. Ono pozwoli wpisać dowolny znak a nie tylko cyfry.
Wstawienie kilku takich pól wymaga zapewnienia, że wypełniane będą we właściwej kolejności. Ten parametr jest także dostępny w ustawieniach formantu.
Kłopotliwym może być ponowne wpisanie znaków, gdyż aby wpisać nowy znak należy najpierw usunąć ten wpisany.
Moja propozycja bazuje na stworzeniu rysunku złożonego z kilkunastu kratek i umieszczeniu go - odpowiednio pozycjonując - w tle arkusza .
Dla tego systemu kratek zdefiniowanie własnego stylu znaków, takiego aby kolejne znaki trafiały do wnętrza kratki. Ten styl przypisać do tekstu umieszczonego na tle kratek.
Przykład takiego rozwiązania, zrobiony na kolanie, załączam. Ma on tylko pokazać ten sposób działania.
Załączniki
Kratki.odt
(10.49 KiB) Pobrany 233 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Re: Formularz tekstowy

Post autor: brex87 »

Chciałbym utworzyć aktywny formularz, następnie wyeksportować do .pdf'a w celu późniejszej edycji i wydruku.
Sposób kolegi @Rafkus sprawdzałem i to jest moja alternatywa, ale zawiesiłem się na automatycznym przechodzeniu dalej.
Twój sposób z utworzeniem rysunku wydaje się być znacznie bardziej skomplikowany zważywszy na pozycjonowanie rysunku i zabawy z formatowaniem dodatkowych styli.
Dziękuję za pomoc.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Formularz tekstowy

Post autor: Astur »

Omawiany problem pojawia się rokrocznie w takim samym kształcie i najwyraźniej jest częścią jakiegoś sprawdzianu ;-)

Formularz PDF ma swoje ograniczenia wynikające z tego, że format PDF obsługuje wiele różnych czytników, z których większość ignoruje wyeksportowane przez edytory pola formularzy.
  • Word stara się to ominąć, tworząc w trakcie eksportu kod binarny, który zaszywa w pliku PDF. Po otwarciu takiego pliku kod zostaje uruchomiony i zabiera się za interpretację. Problem w tym, że ten ficzerek, dostępny w Adobe Reader (i pochodzących od niego interpreterach PDF) jest gotową do wykorzystania furtką załadowania do systemu, szczególnie Windows, dowolnego kodu binarnego. Najczęściej wirusa lub konia trojańskiego.
    Toteż większość antywirusów nerwowo reaguje na tego rodzaju wstawki w plikach PDF. [1]
Co można zrobić w LO?
  • Pole tekstowe – można je potem wypełnić dowolną treścią. Można określić maksymalną długość pola i wprowadzić podpowiedź, która będzie się wyświetlać na nieruszonym polu.
    Uwaga: Obramowanie pola oddziela od miejsca na wprowadzenie tekstu standardowy odstęp, który wynosi 0,15 cm i nie można go zmniejszyć [2]. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej wysokości i szerokości!
  • Pole wyboru. Służy do stawiania „ptaszka”.
    Uwaga: kiedy edytujesz tekst statyczny (taki jak ten) przy wyłączonym trybie projektu, tajemniczo znika. Nie ma się co płoszyć, pojawi się od razu po zapisaniu ;-)
  • Przycisk opcji. To pole ma sens tylko wówczas, gdy występuje razem z innymi i łączy je odpowiednie makro, co oznacza, że w PDF nie będzie działać :-(
    Istnieje coś takiego jak pole grupy. Służy do tworzenia grupy opcji do wyboru. Niestety tylko razem z tabelą, co oznacza, że w PDF nie będzie działać :-(
  • Pola listy, pola kombi, przycisku (tekstowego), przycisku obrazkowego i formantu obrazkowego nie używasz w samodzielnych formularzach PDF. Mają one sens tylko przy współpracy z bazą danych.
  • Pole sformatowane. Chciałoby się narzucić akceptowanie wskazanego formatu. Niestety. Równie dobrze można używać pola tekstowego. To samo dotyczy pól wzorca, daty, godziny, liczb, walut oraz wyboru pliku. Cokolwiek się tam wpisze, PDF zaakceptuje i zapamięta :-(
Co jeszcze można zrobić?
Można skorzystać z forumowej wyszukiwarki, do czego serdecznie zachęcam. Jest tam trochę porad, których tutaj nie przepisywałem.
__________
  1. Zapraszam do lektury artykułów w portalu „Niebezpiecznik
  2. Kolejny bug, jakby się kto pytał…
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Re: Formularz tekstowy

Post autor: brex87 »

Witam, proszę nie filozofować bo nie potrzebuję tego typu porad. Pracuję jako Inspektor BHP i chciałem ułatwić sobie pracę, a insynuacje o jakimś zadaniu domowym są na pewno nie na miejscu. Od tego jest forum, żeby zadać pytanie. Nikt nie zmusza nikogo do zabrania głosu w temacie. Poradziłem sobie tak jak opisywał to kolega Rafkus. Dziękuję za poradę.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
ODPOWIEDZ