Własne style wypunktowania [50% SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Własne style wypunktowania [50% SOLVED]

Post autor: Astur »

Najpierw ilustracja (kliknięcie powiększa):
Obrazek

Problem jest ogólnie taki:
Kliknięcie przycisku „Przełącz listę wypunktowaną (Shift+F12)” powinno automatycznie zastosować kombinację stylów wybraną jako domyślna
  • Od razu zaznaczę, że dokopałem się do porady @timonsz2, ale to już nie działa.
Na pierwszym planie wstawionego obrazka widać okienko otwierane, gdy kliknę przycisk „Wypunktowanie i numeracja” z paska narzędzi, który pojawia się na dole, każdorazowo, gdy kursor znajduje się w obszarze wypunktowania.
W tym okienku widać, że znakiem numeracji jest BULLET z OpenSymbol (U+2022).
Wszystko byłoby OK, ale wcześniej zmieniłem wszędzie w Stylach akapitu dotyczących list (po prawej stronie), odwołania do odpowiednich Stylów listy, w których zamiast standardowych znaków wypunktowania wstawiłem swoje własne, mając nadzieję, że po kliknięciu wspomnianego przycisku, wszystkie odpowiednie style wskoczą na swoje miejsce.
Tylko że to nie działa!

Zwróćcie, proszę, uwagę na to, że zhierarchizowana kombinacja stylów nie tylko pozwala na zmianę znaku wypunktowania, ale też rozwiązuje problem odstępów wewnątrz listy, które do tej pory trzeba było zmieniać ręcznie [1]. Teoretycznie.
Bo to nie działa!

Chyba że ktoś wie jak to włączyć.
__________
  1. Kiedy formatuje się akapity tak, by były od siebie oddzielane odstępem, po włączeniu wyliczenia poszczególne wiersze są także oddzielane odstępami, co średnio wygląda przy wyliczeniu jednowierszowym. W takim wypadku należałoby sprawić, by odstęp między wierszami wyliczenia był mniejszy lub zgoła nie istniał, przy jednoczesnym zachowaniu odstępu od pierwszego i ostatniego wiersza wyliczenia. Ręczne dziubdzianie tego jest dosyć uciążliwe, ale sprzyja czytelności dokumentu.

Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Własne style wypunktowania

Post autor: Jermor »

Usiłowałem rozwikłać ten problem. Ciągnie się jak widać od 2011 roku (timosz2)
Znalazłem taką oto wypowiedź z roku 2015.:
That button always applies a hard-coded unnamed numbering style which can't be modified by the user.
w dyskusji na: https://forum.openoffice.org/en/forum/v ... =7&t=74758
Na wersji LO, której używam porada @timosz2 działa.
Stylowi akapitu "Domyślny" w parametrze "Styl numeracji" (zakładka "Konspekt i numeracja") przypisałem styl "Lista1". Ponieważ taka modyfikacja od razu wpłynęła na pierwszy, jedyny i pusty akapit, zlikwidowałem wyliczanie przyciskiem SHIFT+F12.
Taki pusty dokument zapisałem jako szablon o nazwie "bullet". Gdy utworzę nowy dokument tym właśnie szablonem, uzyskuję efekt opisany przez @timosz2.
Pierwsze kliknięcie wywołuje ten wbudowany styl punktowania, drugie przełącza go na styl przypisany w parametrach akapitu.
Jeżeli tym przyciskiem zainicjujemy kolejny akapit, to już po pierwszym kliknięciu otrzyma on znacznik pierwszego poziomu systemu oznaczania z poprzedzającego akapitu.

W całym tym mechanizmie parametr "Styl numeracji" wprowadza użytkownika w błąd. Pokazuje on zastosowany styl w miejscu aktualnego kursora. Gdy jest to tekst niepunktowany znajduje się tam zapis "Brak". Gdy kursor jest w zakresie tekstu wypunktowanego pierwszym kliknięciem pole jest puste. Gdy zastosowano drugie kliknięcie - pojawia się nazwa stylu listy. Osobiście wolałbym aby ten parametr zawsze pokazywał jakiego rodzaju punktowanie zostanie zastosowane w akapicie.
Tyle mi się udało ustalić ale czy to jest jakoś pomocne?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Własne style wypunktowania

Post autor: Jermor »

Jeszcze raz się przyjrzałem formatowaniu akapitu. To co napisałem o "stylu numeracji" dotyczy wywołania formatu akapitu w miejscu ustawienia kursora. Jeśli jednak styl "Domyślny" zostanie wywołany do modyfikacji z listy stylów, to wówczas widać, że jako styl numeracji jest przypisany styl indywidualny.
190617095055_1.jpg
190617095055_1.jpg (29.83 KiB) Przejrzano 2026 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Własne style wypunktowania

Post autor: Astur »

Jermor pisze:Stylowi akapitu "Domyślny" w parametrze "Styl numeracji" (zakładka "Konspekt i numeracja") przypisałem styl "Lista1". Ponieważ taka modyfikacja od razu wpłynęła na pierwszy, jedyny i pusty akapit, zlikwidowałem wyliczanie przyciskiem SHIFT+F12.
Tego właśnie mi brakowało. Tak mnie zatkał ten wyskakujący od razu punktor, że pomyślałem – jak widzę teraz, błędnie – iż właśnie przerobiłem cały styl „Domyślny” na wyliczenie :oops:
Taki pusty dokument zapisałem jako szablon o nazwie "bullet". Gdy utworzę nowy dokument tym właśnie szablonem, uzyskuję efekt opisany przez @timosz2.
Pierwsze kliknięcie wywołuje ten wbudowany styl punktowania, drugie przełącza go na styl przypisany w parametrach akapitu.
Jeżeli tym przyciskiem zainicjujemy kolejny akapit, to już po pierwszym kliknięciu otrzyma on znacznik pierwszego poziomu systemu oznaczania z poprzedzającego akapitu.
Właściwie to nawet nie trzeba zmieniać stylu „Lista1” do tego ogólnego szablonu. Można go zostawić takim, jakim jest. W dokumencie utworzonym na podstawie szablonu z odpowiednio przygotowanym „Stylem numeracji” (Konspekt i numeracja) stylu akapitu „Domyślnie”, wystarczy zmienić styl „Lista1”, aby zmiany wskakiwały na miejsce, dokładnie tak, jak to opisał @timosz2.

Bardzo wielkie dzięki!
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Własne style wypunktowania

Post autor: Astur »

Teraz drugi problem. Mianowicie, w trakcie rozwiązywania pierwszego problemu, edytując parametr „Styl numeracji” zakładki „Konspekt i numeracja” stylu „Domyślny”, przekonujemy się, że nie ma osobnych parametrów dla numeracji i wypunktowania. Jest tylko jeden. Efekt zastosowania rozwiązania podstawowego sprawi, że gdy dwukrotnie klikniemy przycisk włączający numerację z paska narzędzi, to otrzymamy wypunktowanie.

Rozwiązanie wydaje się w zasięgu ręki. Oto w stylu akapitu „Treść tekstu” znaleźć można podstyl listy, a w nim style początku, kontynuacji i końca dla numeracji i list we wszystkich pięciu odmianach:
Obrazek
OK, a zatem podłączyłem odpowiednie style z odpowiednimi listami (patrz załącznik) [1], lecz nie wiem jak sprawić, żeby same się uruchamiały wówczas, gdy używając stylu „Treść tekstu”, włączę odpowiednie numerowanie lub punktację, wybierając opcję z rozwiniętego przycisku na pasku narzędzi?

Przybliżając – chcę, aby po zastosowaniu konkretnego stylu wypunktowania, np. „Lista1”, jego początek został sformatowany stylem „Początek listy 1”, wnętrze stylem „Kontynuacja listy 1” a koniec – stylem „Koniec listy 1”. Oczywiście ostylowanie partii tekstu ma się automatycznie przesuwać w trakcie dodawania/odejmowania odpowiednich akapitów.

To w ogóle możliwe?

__________
  1. Używam czcionki Gentium Plus.
Załączniki
szablon.zip
Szablon ze zmodyfikowanymi stylami wypunktowania i numeracji
(10.28 KiB) Pobrany 131 razy
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Własne style wypunktowania [50% SOLVED]

Post autor: Jermor »

Szanowny Asturze
Chciałbym się odnieść do twojego problemu, ale najpierw uporządkuję to, co mi się wydaje, że ustaliłem.
  1. Writer ma wbudowany „fabrycznie” system numerowania i punktowania, który zawsze jest zastosowany, gdy kliknie się jeden z przycisków „Przełącz listę wypunktowaną” (SHIFT+F12) albo „Przełącz listę numerowaną” (F12).
  2. Zastosowany w ten sposób model punktowania/numerowania można edytować, Zmiany zostaną zastosowane do bieżącej listy. Co więcej, użycie wypunktowania/numerowania w dalszej części dokumentu wykorzysta model ostatnio zastosowany. Wprowadzone zmiany zostaną utracone, gdy wypunktowanie/numerowanie zostanie wycofane we wszystkich listach, czyli bieżącej i poprzedzających. Ponowne użycie wypunktowania wykorzysta już model standardowy.
  3. „Fabryczny” system wypunktowania/numerowania zostanie zastosowany w każdym stylu akapitu, jaki jest zastosowany w dokumencie, przyjmując atrybuty tego stylu.
  4. Writer dostarcza 10 stylów listy. Pięć dotyczy wypunktowania i pięć numerowania. Style te można edytować i wykorzystać we własnym dokumencie. Style także przyjmują właściwości stylu akapitu, w jakim zostały zastosowane.
  5. Zastosowanie stylu wymaga zaznaczenia właściwego fragmentu tekstu i po wybraniu „Style i formatowanie” (F11) w sekcji „Style listy” wybranie właściwego stylu. Jeżeli taki styl listy ma być także dostępny w stylu akapitu poprzez kliknięcie przycisku, należy go zadeklarować w parametrach tego stylu, wykonując modyfikację stylu i wskazując jego nazwę w oknie „Styl akapitu → Konspekt i numeracja → Styl numeracji”. To działanie należy wykonać na stylu akapitu wskazanym w oknie „Style i formatowanie”, a nie wewnątrz teksu po wybraniu „Format → Akapit”.
  6. Podany w parametrze styl listy zostanie zastosowany po drugim kliknięciu przycisku, przy czym nie ma wówczas znaczenia, jaki przycisk został wykorzystany (SHIFT+F12 lub F12).
  7. Niezależnie od powyższego Writer dostarczany jest ze stylami akapitu nazwanymi Lista, Lista1, …, Lista5, Początek listy1, …, Początek listy 5, Kontynuacja listy 1, …, Kontynuacja listy 5, Koniec listy 1, …, Koniec listy 5. oraz odpowiadające style dla numeracji. Bazą jest tu styl Lista. Wszystkie pozostałe dziedziczą swe atrybuty właśnie po nim.
  8. Style te nie są normalnymi stylami akapitu i jeśli nie będą miały przypisanego stylu listy to kliknięcie przycisku wypunktowania/numerowania przywoła sposób „fabryczny”. Ich rolą jest wpływanie na wygląd listy poprzez m.in. parę parametrów „Odstępy powyżej akapitów” i „Odstępy poniżej akapitów”. „Początek listy” to wartości: 0,42 i 0,21, Kontynuacja to 0 i 0,21 a koniec listy to 0 i 0,42. Style „Lista 1” do „Lista 5” mają ustawione te parametry na 0 i 0,21. Ponieważ wszystkie te style dziedziczą po stylu „Lista”, wystarczy tylko w nim ustawić wymagany styl numeracji. To dlatego po zastosowaniu F12 (czyli numerowanie) pojawia się numerowanie „fabryczne”, a drugie naciśniecie, wywołuje już styl podany w parametrze stylu listy.
  9. Styl „Początek listy n” ma przypisany następny styl „Lista n”. „Lista n” ma jako następny przypisaną samą siebie. Nie można ustawić końca listy inaczej niż przez wskazanie go samodzielnie.
  10. Sekwencja dziedziczenia jest następująca: „Wybrany styl listy ← Lista ← Treść tekstu ← Domyślny”
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ