[SOLVED] znajdź kolorowy tekst i zamień

Użytkowanie edytora dokumentów
m6g9
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 24, 2018 12:29 pm

[SOLVED] znajdź kolorowy tekst i zamień

Post autor: m6g9 »

Jak w LibreOffice Writer znaleźć tekst w danym kolorze i dodać na końcu tego tekstu znak *

Kolor mogę odczytać z opcji wybierz kolor. Jest on podany dla wartości Hex #: FF0000

Jak to zrobić w opcji znajdź i zamień albo za pomocą wtyczki Alt. Find & Replace?
We wtyczce mogę w polu "Search for" wybrać Properties Font Color i w polu pojawia się

Kod: Zaznacz cały

[:::CharColor::]
ale nie wiem jak prawidłowo wkleić tam wartość #ffffff

Mam takie zadanie, że mam część tekstu w jednym kolorze i resztę w innym kolorze i chcę to rozbić na tabelę. Czyli coś takiego:
ABC xyz
MCG npt
Writera używam jako fazy pośredniej żeby rozdzielić tekst kolorowy od niekolorowego znakiem * co umożliwi mi podział na dwie kolumny. W samym Calc chyba się nie da tego zrobić.
Ostatnio zmieniony sob kwie 27, 2019 7:12 pm przez m6g9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: znajdź kolorowy tekst i zamień

Post autor: Jermor »

Jeśli są tylko dwa kolory, to - najprawdopodobniej - jednym z nich jest ten ten wynikający ze stylu akapitu, a drugim nadawany ręcznie. Normalne wyszukiwanie w LibreOffice pozwala ustawić opcję "Kolor czcionki" (okno dialogowe "znajdź i zamień" -> przycisk "Atrybuty..."). Zostaną znalezione wszystkie teksty, które mają przypisany "ręcznie", a nie przy pomocy stylu, inny kolor. Można zatem znaleźć teksty kolorowe inne niż wynikające ze stylu. Dotyczy to stylów w ogóle, czyli stylów akapitu i stylów znaku. Czyli mówiąc wprost, gdy kolor tekstu został nadany poprzez styl znaku, nie zostanie wykryty przez tę opcję.
Jeśli chodzi o kodowanie koloru. Nie znam tego dodatku. Zazwyczaj oprócz szesnastkowej prezentacji wartości koloru stosowany jest zapis RGB, polegający na podaniu trzech liczb odpowiadających kolorowi, często zapisywanych np tak 256,0,0 (to odpowiednik twojego #FF0000)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
m6g9
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 24, 2018 12:29 pm

Re: znajdź kolorowy tekst i zamień

Post autor: m6g9 »

Niestety w wierszu jest więcej niż jeden kolor. Przedstawiłem tak sprawę dla uproszczenia.
Faktycznie wygląda to tak:
ABC xyz

W opcji Znajdź i zamień jest: Inne opcje: Format: Efekty czcionki i można określić kolor wyszukiwania. Także znalezienie kolorowego tekstu nie jest problemem. Nie wiem jak dodać znak * do znalezionego tekstu.
LibreOffice Wersja: 7.6.4.1
Manjaro Linux
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: znajdź kolorowy tekst i zamień

Post autor: Jermor »

No tak zapomniałem o efektach czcionki.
Robisz to tak
W polu znajdź wpisujesz: .+ (znak kropki i plus
w polu zamień wpisujesz: &*
W "Inne opcje" zaznaczasz "Wyrażenie regularne"
I zamieniasz
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
m6g9
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 24, 2018 12:29 pm

Re: znajdź kolorowy tekst i zamień

Post autor: m6g9 »

Działa. Bardzo dziękuję.
LibreOffice Wersja: 7.6.4.1
Manjaro Linux
ODPOWIEDZ