ramka z tekstem

Użytkowanie edytora dokumentów
monika.w-ka
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 10, 2019 5:16 pm

ramka z tekstem

Post autor: monika.w-ka »

Cześć, jak mająć gotowy tekst w programie, zrobić obramowanie części tekstu, chodzi mi o to ze majać tekst, 2 zdania muszą być obramowane w ramce. :roll:
Dotyczy Open office Writer.
Dzięki za podpowiedz. Pozdrawiam :)
OpenOffice 2.4 pod Ubuntu 9.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: ramka z tekstem

Post autor: Jermor »

Jeżeli zaznaczone dwa zdania są częścią jakiegoś akapitu, to nie wszystko jest takie proste. Głównym problemem jest to, że modyfikacja akapitu może spowodować utratę efektów. Dlatego wszystko zrealizować trzeba dopiero na samym końcu prac. Oto kilka sposobów jakie widzę ja.
  • Zaznaczyć potrzebny tekst i wywołać polecenie "Wstaw->Ramka". Tekst zostanie wstawiony do ramki, której rozmiary można samodzielnie modyfikować. Samą ramkę należy zakotwiczyć do znaku i przeciągnąć do tego miejsca w akapicie, w którym miałaby wystąpić. Należy pamiętać, że ramka jest niezależnym obiektem ulokowanym w akapicie. Więc trzeba wiedzieć jak nią manipulować. We właściwościach ramki można ustalić rodzaj krawędzi i ich kolor, wg uznania.
  • Drugi sposób, to wykonać rysunek prostokąta na wymaganym fragmencie tekstu, określić w nim rodzaj i kolor obramowania i ustawić jego przezroczystość na 100%. Przykryty wcześniej tekst będzie teraz prześwitywał przez ramkę. Można też wypełnić rysunek białym kolorem i ulokować rysunek jako tło. Trzeba pamiętać, że modyfikacja akapitu może zniweczyć zrealizowany układ.
  • jeśli ramka otaczająca tekst nie musi być tak nadzwyczajnie precyzyjna, można poprzedzić tekst znakiem pionowej kreski z zestawu "Elementy ramek" w czcionkach dostępnych przy wstawianiu znaków specjalnych. Taki sam znak postawić na końcu wymaganego tekstu. Teraz zaznaczyć cały tekst, łącznie z tymi dwoma znakami (albo bez nich) i ustalić jego formatowanie z górnym nadkreśleniem i dolnym podkreśleniem. Ten sposób jest niewrażliwy na wstawanie nowego tekstu lub usuwanie już istniejącego, ale nie wygląda zbyt elegancko na początku i końcu zaznaczonego fragmentu.
Takie są moje pomysły.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: ramka z tekstem

Post autor: Astur »

Coś jeszcze doskrobię.
(Janie, specjalnie dla ciebie dokonałem niezbędnych i uściślających zmian w tekście)

Ogólnie jest pięć rodzajów obramowań:
.
  1. Obramowania tworzone przy pomocy właściwości znaku.
    Aby otrzymać takie obramowanie, zaznaczasz kilka znaków w tej samej linijce, klikasz prawym klawiszem myszki i wybierasz Znak…. W otwartym oknie, w zakładce Krawędzie ustawiasz sobie to, co tam znajdziesz.
    • Zalety: Obramowanie takie jest częścią znaku i będzie się razem z nim automatycznie zmieniać.
    • Wady: Działa tylko w LibreOffice [1]. Jeżeli tekst zostanie rozłamany wewnątrz takiego obramowania na dwie linie, to powstaną dwa obramowania, co w sumie średnio wygląda. Jeżeli więc chcesz, żeby było ładnie nawet w takim wypadku, zamiast obejmowania tekstu takim obramowaniem, zastosuj obejmowanie innym kolorem wyróżnienia. Wtedy wygląda to dużo lepiej.
  2. Obramowania tworzone przy pomocy właściwości akapitu
    Aby otrzymać takie obramowanie, kliknij wewnątrz akapitu, albo zaznacz większą partię i z menu kontekstowego wybierz Akapit…. W otwartym oknie, w zakładce Krawędzie zmieniasz, co chcesz. Właściwości są w sumie takie same jak w pierwszym wypadku.
    • Zalety: Poza tym wszystkim, co wiąże się z obramowaniem znakowym, kiedy wstawiasz nowy akapit, obramowanie się automatycznie rozszerza.
    • Wady: Jeżeli takie obramowanie zostanie podzielone przełamaniem pomiędzy stronami, to powstaną dwa obramowania.
    Odmianą tego typu obramowań są obramowania tabelaryczne, czyli robione starożytną metodą tworzenia tabel jednokomórkowych. Mają podobne własności i podobnie się zachowują na podziałach stron.
    • Obramowania tworzone przez dodawanie elementów graficznych
      Obramowania takie tworzysz, otwierając paletę „Pokaż funkcje rysunkowe” i wybierając taki kształt, jaki ci odpowiada. A jest ich sporo, więcej jeszcze można znaleźć, otwierając „dostosuj pasek narzędzi”. Obramowanie po utworzeniu przyczepia się do najbliższego akapitu, ale oczywiście można to zmienić.
      • Zalety: Znacznie większe możliwości graficzne.
      • Wady: Obramowanie takie jest związane dość luźno z tekstem, niezależne od jego ustawień i podczas ich zmiany będzie się rozjeżdżać, zostawać na jednej stronie, wprowadzać chaos (zwłaszcza jak jest duże) dodając znienacka nowe strony itd. itp.
      Ogólnie zaleca się obejmowanie tymi obramowaniami partii tekstu dopiero po zakończeniu jego formatowania. Tekst z takimi elementami dobrze jest zapisać sobie jako pdf i starannie przejrzeć przed wypuszczeniem z rąk.
      Dotyczy to także następnych odmian:
      • Obramowania tworzone przez wstawianie elementów graficznych i wprowadzanie do nich tekstu
        Tworzy się je, a następnie za pomocą menu kontekstowego dodaje Pole tekstowe, klika w środku i wprowadza tekst, który będzie się przesuwał razem z całym obramowaniem. Taki tekst można formatować dodatkowymi obramowaniami akapitowymi i znakowymi.
        • Zalety: Tworzy się interesujący kształt, który można dowolnie przesuwać
        • Wady: Pole tekstowe (które utrzymuje tekst w ryzach) dodasz tylko w LibreOffice [1]. Zmiany zawartości/położenia mogą powodować nieoczekiwane efekty. Zresztą spróbujcie sami.
      • Obramowania tworzone za pomocą ramek kanonicznych[2]
        Tworzy się je na różne sposoby, np. tak jak to opisał Jermor, ale można też wstawić taką ramkę z menu Wstaw → Ramka → Ramka interaktywna, narysować ją tam, gdzie się chce i wypełnić tekstem po dwukliknięciu wewnątrz niej.
        • Zalety: Tekst tutaj trzyma się granic ramki i można dodać inną, pustą ramkę, aby nadmiar tekstu przelewał się do niej. I kolejne też. Każda ramka może być formatowana i przyczepiana na swój sposób, a tekst wewnątrz nich może być zmieniany tak, jak się użytkownikowi podoba.
        • Wady: pozycjonowanie ramek względem zewnętrznego tekstu to istna masakra, a łącza pomiędzy nimi mogą się zrywać bez ostrzeżenia. Ogólnie – trzeba bardzo uważać, chcąc wykorzystywać te ramki w całej pełni ich możliwości.
      Dwa pierwsze typy obramowań nie są odnotowywane w Nawigatorze, przez co nie można łatwo ich znaleźć dużym w tekście.
      __________
      1. Korekta po uwagach Jermor. Zerknij też niżej.
      2. Ku większej chwale Jana_J
      Załączniki
      Rodzaje obramowywania tekstu.pdf
      Jak to wygląda w pdf
      (71.01 KiB) Pobrany 211 razy
      Rodzaje obramowywania tekstu.odt
      Plik ilustrujący w formacie LibreOffice… Ups
      (39.07 KiB) Pobrany 159 razy
      Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
      Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
      Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
      Jan_J
      Posty: 4560
      Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
      Lokalizacja: Wrocław

      Re: ramka z tekstem

      Post autor: Jan_J »

      Artur pisze:Dwa pierwsze typy ramek nie są odnotowywane w Nawigatorze, przez co nie można łatwo ich znaleźć dużym w tekście.
      Bo dwa pierwsze typy ramek nie są ramkami...
      Donald E. Knuth, [i]Matematyka konkretna[/i] pisze:Zdanie w ramce po przeciwnej stronie tej kartki nie jest w ramce.
      JJ
      LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
      Awatar użytkownika
      Jermor
      Posty: 2255
      Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
      Kontakt:

      Re: ramka z tekstem

      Post autor: Jermor »

      Astur pisze:Aby otrzymać taką ramkę, zaznaczasz kilka znaków w tej samej linijce, klikasz prawym klawiszem myszki i wybierasz Znak….
      Tylko, że ten sposób jest dostępny tylko w LibreOffice, a nasza respondentka używa OpenOffice.
      AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
      Ważne!
      Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
      Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
      Awatar użytkownika
      Astur
      Posty: 653
      Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

      Re: ramka z tekstem

      Post autor: Astur »

      Jermor pisze:
      Astur pisze:Aby otrzymać taką ramkę, zaznaczasz kilka znaków w tej samej linijce, klikasz prawym klawiszem myszki i wybierasz Znak….
      Tylko, że ten sposób jest dostępny tylko w LibreOffice, a nasza respondentka używa OpenOffice.
      Eeee…?
      • Zaraz sprawdzę. Odpalam Synaptic… Ooo! Nie ma. Wywalili staruszka z repozytoriów…
        Ściągam. Nawet szybko poszło.
        Wypakowuje archiwum… czytam readme… O! Po polsku!
        Ale zaraz… czegoś mi tu brakuje!
        Jak to zainstalować?!
        Kto to napisał?!!!
        … nie, nie mówcie mi tego.

        OK, a zatem zrobię to po staremu, przez dpkg
        … poszło.
        Teraz integracja … Uups, wywaliło, błędy; ooo, nic dziwnego, zabrał się do nadpisywania plików systemowych, chłe, chłe, pewnie dlatego wywalili toto z repo.

        Nic to, odpalam po staremu przez /opt/openoffice4/program/soffice
        … rejestracja nowego użytkownika
        i zwiecha. Ale zaraz, chyba coś mi się jarzy, że on tak miał od samego początku,
        nie ma się co płoszyć,
        odpalam ponownie, działa
        otwieram mój wypieszczony pokazowy pliczek…
      i faaktycznie nie ma tutaj tego sformatowania :-(
      Sprawdzam jeszcze inne punkty … no tak, w nr 4 tekst wylazł poza obramowanie – brak pola tekstowego
      … ale może dałoby się to jakoś sformatować, tak aby efekt był dobry
      • Ups! Kolejna zwiecha.
        Niszczę procesy, odpalam
        odzyskiwanie tekstu … poprawne … to znaczy nic nie zostało odzyskane, ale jeśli chodzi o mnie to i tak poprawność na wysokim poziomie, bo dało się w ogóle uruchomić … przypomniałem sobie, dlaczego uciekłem z OOo. To z powodu niekończącej się pętli odzyskiwania. Teraz to tak jakoś nostalgicznie brzmi.
      Teraz już bardzo ostrożnie, zapisałem pod inną nazwą i zapisuję co kilkadziesiąt sekund…
      Nr 2, 3, 4 i 5 dają się odtworzyć. Efekty nr 1 też się da odtworzyć, ale jest to zbyt pracochłonne, a poza tym i tak znacznie poniżej oczekiwań.
      Rezultaty dołączam.

      Baardzo mi przykro. Serio.
      Załączniki
      Rodzaje obramowywania tekstu 2.pdf
      Dokument otworzony, poprawiony w OOo 4.1.6 i zapisany jako pdf
      (84.41 KiB) Pobrany 175 razy
      Rodzaje obramowywania tekstu 2.odt
      Dokument otworzony, poprawiony i zapisany w OOo 4.1.6
      (31.13 KiB) Pobrany 111 razy
      Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
      Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
      Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
      Awatar użytkownika
      Astur
      Posty: 653
      Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

      Re: ramka z tekstem

      Post autor: Astur »

      Fajnie się pokiełbasiło:
      Pliku został utworzony i zapisany w LO, następnie otworzony,  poprawiony i zapisany w OOo oraz wreszcie ponownie otworzony w LO i poprawiany. I oto efekty. Wszystkie ramki informacyjne są zrobione w LO. Nie edytowałem kodu bezpośrednio.
      Pliku został utworzony i zapisany w LO, następnie otworzony, poprawiony i zapisany w OOo oraz wreszcie ponownie otworzony w LO i poprawiany. I oto efekty. Wszystkie ramki informacyjne są zrobione w LO. Nie edytowałem kodu bezpośrednio.
      Jeszcze jeden dowód na to, że to już są niemal dwa różne pakiety. I… cóż przestałem się dziwić użytkownikom OOo, że boją się przesiąść na LO. Taka przesiadka wymagałaby dłuższej nasiadki nad pokręconymi plikami.
      A jak kto ma arkusze kalkulacyjne lub bazę danych… ech…
      Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
      Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
      Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
      ODPOWIEDZ