Problem z numeracją stron

Użytkowanie edytora dokumentów
marcin_op
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 12, 2018 12:15 pm

Problem z numeracją stron

Post autor: marcin_op »

Witam.

Mam problem z numeracja stron który objawia się w następujący sposób.

Tworzę np. 30 stron i robię numerację: Stopka, w stopce pole numer strony.
Numeracja działa prawidłowo jeśli zaczyna się od 1. Problem pojawia się kiedy chcę aby zaczynało się od innego numeru. Klikam dwukrotnie na numer 1 strony i robię przesunięcie np. 13, wtedy numeracja zaczyna się od 14 ale kończy się na 26 i na dalszych stronach nie ma już kolejnych numerów.

Co może być przyczyną ? coś źle robię ??
OpenOffice 4.1.6 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Jermor »

Przyczyną jest to, że parametr Przesunięcie nie służy do zmiany początkowego numeru strony a przynajmniej nie zawsze. W przypadku przesunięcia dodatniego nadaje numerację od początkowego numeru ale tylko na tych stronach, na których numer będzie mieścił się w liczbie rzeczywistych stron.
W ten sposób po zanumerowaniu pierwszej strony jako 14. zakończy numerację na liczbie odpowiadającej ostatniej stronie dokumentu. Ten sposób wygodniej jest zastosować gdy chcemy numerować strony dopiero od np. czwartej strony (tzn nr 1 ma się pojawić na czwartej stronie) przesunięcie o wartości -3 sprawi, że pierwsze trzy strony nie będą numerowane, bo musiałyby mieć numer ujemny, a każda następna liczba określająca numer strony będzie mniejsza od rzeczywistej liczby stron.
Do rozpoczęcia numerowania stron od dowolnego numeru służy opcja w formatowaniu akapitu w zakładce "Przepływ tekstu". W obszarze "Podziały" trzeba włączyć opcję "Wstaw" a następnie uaktywnić opcję "Ze stylem strony" i ustawić wymagany numer.
Jeżeli w dokumencie zostały użyte także inne style strony, to numerację na tych innych stronach należy ponownie ustalić.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
marcin_op
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 12, 2018 12:15 pm

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: marcin_op »

Strasznie to skomplikowane, dziwne że tak przydatna funkcja jest tak bardzo skomplikowana.
Mimo wcześniejszych instrukcji nie udało mi się tego zrobić, robię według niej to wogóle żadna numeracja mi się nie pokazuje.
OpenOffice 4.1.6 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Jan_J »

Wrażenie komplikacji wynika z przyzwyczajeń doraźnego formatowania. Że numer jest na stronie, więc go można wstawić, usunąć, zmienić, tak jakby był zwykłym tekstem.

We Writerze obowiązuje projekt dokumentu: za stałe elementy stron odpowiada styl strony, a przy przejściu ze strony na stronę stosowane są style wynikające z następstwa. Nowoczesne i bardzo elastyczne podejście, IMO jedna z silniejszych właściwości Writera.

Był (jest?) dodatek Pagination, który uprzyjemnia obcowanie z numeracją osobom nienawykłym do myślenia w kategoriach stylu stron. Serwis https://extensions.openoffice.org/en/project/pagination deklaruje zgodność z OpenOffice 3.x, ale wg user experience jest zgodny z 4.x.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Jermor »

marcin_op pisze:...robię według niej to w ogóle żadna numeracja mi się nie pokazuje.
Rozumiem, że robisz to zmieniając parametr w formatowaniu akapitu. Tylko, że aby ten sposób zadziałał musisz wstawić numerowanie stron. Czyli w np. w stopce wykonać "Wstaw -> Pole -> Numer strony".
Jak wspomniał Jan_J ta operacja wstawi numer strony do konkretnego stylu strony. Jeśli jesteś mało doświadczonym "pisarzem" będzie to zapewne styl "Domyślny", to oznacza, że numer pojawi się na wszystkich stronach z tym stylem. Gdybyś w dokumencie zamieścił "coś" w układzie np. poziomym, a to wymaga zastosowania innego stylu strony, to na tych stronach numeracja stron się nie pojawi. Gdy w dalszej części dokumentu ponownie przypiszesz stronom styl "Domyślny" pojawi się na nich numeracja stron.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
marcin_op
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 12, 2018 12:15 pm

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: marcin_op »

Jermor pisze:
marcin_op pisze:...robię według niej to w ogóle żadna numeracja mi się nie pokazuje.
Rozumiem, że robisz to zmieniając parametr w formatowaniu akapitu. Tylko, że aby ten sposób zadziałał musisz wstawić numerowanie stron. Czyli w np. w stopce wykonać "Wstaw -> Pole -> Numer strony".
Jak wspomniał Jan_J ta operacja wstawi numer strony do konkretnego stylu strony. Jeśli jesteś mało doświadczonym "pisarzem" będzie to zapewne styl "Domyślny", to oznacza, że numer pojawi się na wszystkich stronach z tym stylem. Gdybyś w dokumencie zamieścił "coś" w układzie np. poziomym, a to wymaga zastosowania innego stylu strony, to na tych stronach numeracja stron się nie pojawi. Gdy w dalszej części dokumentu ponownie przypiszesz stronom styl "Domyślny" pojawi się na nich numeracja stron.
Ok, to rozumiem, ale jak zrobić aby ta numeracja była nie od 1 tylko do innego numeru.
Przez Wstaw -> Pole -> Numer strony nie idzie, przez format, akapit też nie wchodzi nic :(
OpenOffice 4.1.6 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Jan_J »

No więc zrobiłem tak.
Nakopiowałem sobie tekstu we Writerze na jakichś 40 stron. W stylu strony Domyślnym włączyłem numerację stron w główce.
Na stronie 3 wymusiłem Wstaw/Podział ręczny/Ze stylem Strony [v] Domyślnie [x] Ustaw numer strony: 16
Tym samym dostałem numerację 1, 2, 3, 16, 17 i dalej aż do końca.

Gdybym chciał inny wariant, np.
i, ii, iii, 16, 17, ...
albo
(bez numeru), (bez numeru), 16, 17, ...
powinienem użyć dwóch stylów strony: pierwszy (bez numeracji ew. z numeracją rzymską) zastosować do strony 1, a drugi, ten z numeracją, przez ręczne przełamanie umocować w ustalonym miejscu -- tak jak wyżej. Będzie obowiązywać od tego miejsca do odwołania -- czyli w najprostszym przypadku do końca dokumentu.

Przełamanie takie da się również wstawić przez styl blokowy (np. strona tytułowa części, albo nagłówek rozdziału), ale myślę że w tym przypadku chodzi o jednorazowy incydent, więc nie warto.

Mechanizm stylów strony jest naprawdę potężny i elastyczny. Trzeba go tylko zrozumieć.

Natomiast prawdą jest, że różne zakamary Writera pełne są rozmaitych narzędzi należących do różnych porządków, i użycie ich nie zawsze daje oczekiwany efekt. W tym przypadku przesuwanie wartości zmiennej na poziomie pola tekstowego nie było dobrym rozwiązaniem (w ogóle zastanawiam się, po co taki mechanizm jest -- chyba żeby na stronie odwołać się do strony następnej, z kontrolą zakresu), a użycie stylów stron -- było właściwe.

Mam nadzieję, że odtworzenie kolejności działania na podstawie opisu nie sprawi problemu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
marcin_op
Posty: 4
Rejestracja: śr gru 12, 2018 12:15 pm

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: marcin_op »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, jednak jest to zbyt skomplikowane dla osoby która tego na codzień by miała używać.
O ile ja jestem w stanie to ogarnąć, to Pani która (prosiła mnie czy bym jej wytłumaczył jak to zrobić) prowadzi biuro projektowe i ma już utworzonych masę dokumentów, opisów technicznych tego nie ogarnie także pozostaje jej nadal ręczne opisywanie numeracji, lub tworzenie przed pustych stron.
OpenOffice 4.1.6 na Windows 10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Astur »

Strasznie seksistowska wypowiedź.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Problem z numeracją stron

Post autor: Jermor »

Nie widzę tutaj niczego skomplikowanego. Argument, że "coś" jest zbyt skomplikowane dla osoby, która ma używać "tego" na co dzień jest co najmniej dziwaczny. Skoro na co dzień, to właśnie trzeba "to" poznać a jeśli istnieje masa dokumentów to myślę, że tym bardziej.

Najprościej jak tylko można. Wstawiasz (do stopki, nagłówka) pole "Numer strony", następnie ustawiasz się w pierwszym akapicie dokumentu, wywołujesz "Format -> Akapit" a dalej jak na ilustracji.
181215130129_1.jpg
Na marginesie: aby wytłumaczyć zagadnienie innym nie wystarczy go ogarniać, trzeba je rozumieć.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ