LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibernacji

Użytkowanie edytora dokumentów
mrychu
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 09, 2018 11:05 am

LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibernacji

Post autor: mrychu »

Witam wszystkich serdecznie,
Mam następujący problem z programem LibreOffice Writer, który po przywróceniu komputera z hibernacji blokuje się na dłuższy czas przy jakichkolwiek próbach korzystania z otwartego pliku. Wątek zajmuje całkowicie jeden rdzeń procesora i trzeba czekać na odwieszenie. Pomaga jedynie zamknięcie programu i otworzenie pliku ponownie. Chciałbym jednak móc korzystać z funkcji hibernacji, właśnie po to by nie musieć szukać za każdym razem właściwych dokumentów i zakończonego miejsca pracy.
Rzecz dzieje się na Ubuntu 14.04.5 LTS wersja 32-bit na kernelu 4.4.0-137, ale i na poprzednich kernelach i ubuntu 12.04 było podobnie.
Mam nadzieję, że uda się z pomocą obeznanych forumowiczów rozwiązać problem i może ktoś jeszcze z tego rozwiązania skorzysta.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Mrychu
LibreOffice 4.2.8.2, Ubuntu 14.04.5 LTS 32-bit
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibern

Post autor: Jan_J »

Ktoś z dogłębną znajomością Ubuntu by się przydał...
Ja pracuję na rpm-owych linuksach i unikam instytucji hibernacji, więc trudno mi być pomocnym.
Obserwacja dotyczy zapewne LibreOffice'a z dystrybucji Ubuntu, który jest przygotowany przez paczkarzy Canonical w integracji z innymi pakietami. Jest to więc produkt użytkowo równoważny, ale jego kod jest kompilowany odrębnie, także kod źródłowy ma pewne zmiany w porównaniu z LO. Więc może łatwiej byłoby znaleźć odpowiedź na forach Ubuntu?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibern

Post autor: Astur »

mrychu pisze:Chciałbym jednak móc korzystać z funkcji hibernacji, właśnie po to by nie musieć szukać za każdym razem właściwych dokumentów i zakończonego miejsca pracy.
Znaczy, z wyjątkiem Writera, hibernacja działa bezproblemowo? Czyli to nie kwestia Ubuntu i tego wszystkiego, co sprawia, że hibernacja w Linuksie jest koszmarem.

Sądząc ze stopki, używasz LO 4.2.8. Nie jestem pewien, ale chyba w tej wersji już się pojawił ekran powitalny, który umożliwia zobaczenie miniatur ostatnio używanych dokumentów...
Coś mniej więcej takiego (to jest link do ilustracji).

Wprowadzenie w Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice -> Dane użytkownika w polu nazwisko, jakiegokolwiek inteligentnego zwrotu, np. "nieznany", spowoduje, że dokument będzie się otwierał automatycznie w miejscu ostatniej edycji, a we właściwościach "nieznany" pojawi się jako twórca.

Nie jest to może tak dobre jak hibernacja, ale u mnie się sprawdza :)
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
mrychu
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 09, 2018 11:05 am

Re: LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibern

Post autor: mrychu »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.
Z pozycjonowania miejsca zakończonej ostatnio edycji korzystam jak najbardziej i jest to dla mnie bardzo ważna funkcja. Skorzystałem również z ostatnio używanych dokumentów w pakiecie LibreOffice (także dziękuję za radę), chociaż również wykorzystuje wyświetlanie ostatnich plików, które bardzo fajnie działa w Unity.
Niemniej jednak hibernowanie otwartych dokumentów by się przydało., jako że często edytuję wiele dokumentów naraz i w wielu miejscach muszę odnaleźć właściwe rzeczy więc jest to najbardziej pracochłonna część, którą fajnie byłoby później szybko odtworzyć do dalszej pracy.
Poza tym hibernacja działa w porządku (i jest to pakiet LO 4.2.8).
Poszukam więc rozwiązania na forum ubuntu, może się uda, niemniej gdyby coś komuś wpadło do głowy, to chętnie przeczytam i wypróbuję rozwiązanie.
Pozdrawiam.
LibreOffice 4.2.8.2, Ubuntu 14.04.5 LTS 32-bit
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibern

Post autor: zulu144 »

mrychu pisze:Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.
Z pozycjonowania miejsca zakończonej ostatnio edycji korzystam jak najbardziej i jest to dla mnie bardzo ważna funkcja. Skorzystałem również z ostatnio używanych dokumentów w pakiecie LibreOffice (także dziękuję za radę), chociaż również wykorzystuje wyświetlanie ostatnich plików, które bardzo fajnie działa w Unity.
Niemniej jednak hibernowanie otwartych dokumentów by się przydało., jako że często edytuję wiele dokumentów naraz i w wielu miejscach muszę odnaleźć właściwe rzeczy więc jest to najbardziej pracochłonna część, którą fajnie byłoby później szybko odtworzyć do dalszej pracy.
Poza tym hibernacja działa w porządku (i jest to pakiet LO 4.2.8).
Poszukam więc rozwiązania na forum ubuntu, może się uda, niemniej gdyby coś komuś wpadło do głowy, to chętnie przeczytam i wypróbuję rozwiązanie.
Pozdrawiam.
Gdzieś pewnie jest ukryta możliwość otwarcia dokumentu z pozycją kursora z momentu zamykania pliku lub samemu wymusić takie działanie writera.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice Writer zawiesza się po przywróceniu z hibern

Post autor: Jan_J »

zulu144 pisze:[...] z pozycją kursora z momentu zamykania pliku [...]
No chance. Zamknięciu nie musi towarzyszyć zapisanie czegokolwiek.
Z chwili ostatniego zapisu, to tak. Taki widok jest przechowywany i otwiera się w przypadku zgodności identyfikatorów autora tekstu i bieżącego użytkownika pakietu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ