zamiana myślników w punktowanie

Użytkowanie edytora dokumentów
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

Używam Apache Open Office 4.1.5 na windowsie 10 do pisania dużych tekstów, ale gdy kopiuję je do maila lub bloga, czasem, niektóre z nich, zamieniają mi myślniki w wypunktowanie. Jak temu zapobiec i odwrócić to zjawisko w istniejącym już tekście?
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jermor »

OpenOffice ma wbudowany mechanizm automatycznego rozpoczynania punktowania wtedy gdy pierwszym znakiem akapitu jest myślnik. Znak ten zamieniany jest na znak o kodzie U+2013 i automatycznie jest wstawiany na początku następnego akapitu. Podobnie jest ze znakiem gwiazdki, która w takich okolicznościach zamieniana jest na znak o kodzie U+2022.
To może być przyczyną tego zjawiska.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

Czy mozna to jakoś zabić? tzn ten szkodliwy w moim przypadku automatyzm?
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jan_J »

Na szczęście tak.
Narzędzia / Autokorekta / Opcje autokorekty / [Opcje] / odznaczyć [ ] Wypunktowanie i numeracja

Autokorekta jest brutalnym mechanizmem, ingerującym w treść i strukturę dokumentu. Więc odwrócić przez pstryknięcie palcami się nie da. Można próbować różnych zamian, ale one nie działają w myśl "napraw co spaprałeś", tylko "zamień jeśli znajdziesz".
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

To by było cudownie, jednak nie ma takich opcji w mojej wersji ApacheOpenOffice 4
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jan_J »

Sprawdzałem w Libre 6.0

W Apaczu nie ma takiej opcji, ale i tak musi się dać, bo u mnie w ogóle autokorekta jest wyłączona. Tylko że nie pamiętam jak, mogło to nawet być wpisane wprost do pliku konfiguracyjnego. Ale Apacza już prawie nie używam.

Teoretycznie, wg helpa, służy do tego opcja [ ] Zastosuj numerację. Ale nie jestem w stanie sprawdzić, bo u mnie autokorekta nie działa (patrz wyżej). Chyba że na nowym koncie...
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

Nie wiem w jakim celu stworzono ten softwear, ja używam go jedynie do pisania książek. Myślę, że programistów czasem ponosi i uruchamiają masę zbędnych rzeczy, które powinno się aktywować, a nie deaktywować po prostu.
Nie mam pojęcia do czego to służy i współczuję ludziom, zawodowo parających się rozróżnianiem rodzajów myślników, ale w tej chwili jestem dość rozeźlony.
Zamiast "napraw co spaprałeś" winno być "napraw sobie, jak potrafisz, co ci spapraliśmy".
Jakkolwiek, dziękuję za pomoc.
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jermor »

Tę opcję znajdziesz w "Narzędzia -> Opcje autokorekty -> Opcje -> Zamień znaki wypunktowania na"
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

Dziękuję, ale po prostu nie działa.
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2257
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jermor »

Zmiana tej opcji będzie skutkowała w nowych tekstach. W tych poprzednich nie, gdyż w nich informacja o tym, że jest to lista wypunktowana jest już zakodowana. Tam trzeba to wykonać ręcznie.
Co do rozróżniania rodzajów myślników, to wydaje mi się, że powinien je znać pisarz. Gdyż z tego co wiem, to zasadniczo pauza, a w naszej typografii półpauza, a nie myślnik, powinny inicjować akapit stanowiący kwestię dialogową. Na szczęście o tym pamięta zazwyczaj redaktor i korekta
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

A nie, nie, ja jestem z tych, dla których myślnik - myślnik, ot kreska. Wpadam w takie pułapki z dziecięcą naiwnością, dla mnie myśl, że człowiek człowiekowi może zgotować podobny los jest po prostu niezrozumiała.
Dziwi mnie też, że coś w programie można zakręcić, ale nie odkręcić, trąci to złośliwym żartem. Kiedyś były chochliki drukarskie, dziś są to cybernetyczne.
Nie mam, ani czasu ani zamiaru korygować 642 stron dialogów, zajmie się tym nieszczęsna redakcja i korekta, czyli ludzie od pomiaru kresek.
Wielkie podziękowania za próbę pomocy.
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: zulu144 »

jan bez ziemi pisze:A nie, nie, ja jestem z tych, dla których myślnik - myślnik, ot kreska. Wpadam w takie pułapki z dziecięcą naiwnością, dla mnie myśl, że człowiek człowiekowi może zgotować podobny los jest po prostu niezrozumiała.
Dziwi mnie też, że coś w programie można zakręcić, ale nie odkręcić, trąci to złośliwym żartem. Kiedyś były chochliki drukarskie, dziś są to cybernetyczne.
Nie mam, ani czasu ani zamiaru korygować 642 stron dialogów, zajmie się tym nieszczęsna redakcja i korekta, czyli ludzie od pomiaru kresek.
Wielkie podziękowania za próbę pomocy.
Zamiast narzekać trzeba i można nauczyć się prawidłowego postępowania nawet przy włączonej autokorekcie.
Jak autokorekta włącza automatyczne wypunktowanie po [enter] to nie używać [backspace] tylko [ctrl]+[z].
Jak coś ma być w tym samym akapicie to nie używać przejścia do nowego akapitu [enter] ale łamanie wiersza [shift]+[enter].
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
jan bez ziemi
Posty: 7
Rejestracja: pn paź 15, 2018 1:02 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: jan bez ziemi »

zulu144 pisze:
jan bez ziemi pisze:A nie, nie, ja jestem z tych, dla których myślnik - myślnik, ot kreska. Wpadam w takie pułapki z dziecięcą naiwnością, dla mnie myśl, że człowiek człowiekowi może zgotować podobny los jest po prostu niezrozumiała.
Dziwi mnie też, że coś w programie można zakręcić, ale nie odkręcić, trąci to złośliwym żartem. Kiedyś były chochliki drukarskie, dziś są to cybernetyczne.
Nie mam, ani czasu ani zamiaru korygować 642 stron dialogów, zajmie się tym nieszczęsna redakcja i korekta, czyli ludzie od pomiaru kresek.
Wielkie podziękowania za próbę pomocy.
Zamiast narzekać trzeba i można nauczyć się prawidłowego postępowania nawet przy włączonej autokorekcie.
Jak autokorekta włącza automatyczne wypunktowanie po [enter] to nie używać [backspace] tylko [ctrl]+[z].
Jak coś ma być w tym samym akapicie to nie używać przejścia do nowego akapitu [enter] ale łamanie wiersza [shift]+[enter].
Czy potrafisz naprawić spaprany już przez autokorektę tekst?
OpenOffice Apache 4.1.5
Wind10
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: zulu144 »

jan bez ziemi pisze: Czy potrafisz naprawić spaprany już przez autokorektę tekst?
Za dużo pracy przy dużym dokumencie.
Często jedynym sposobem na sparany formatowaniem dokument jest edycja xlm.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: zamiana myślników w punktowanie

Post autor: Jan_J »

Autokorekta nie jest formatowaniem. Efekt jest przede wszystkim w warstwie zawartości.
Z tym sobie często można poradzić przez wyszukiwanie i zamianę, choć rzecz jasna nie da się oddzielić przypadków spowodowanych zastosowaniem autokorekty od innych. Po prostu, autokorekta nie zostawia wpisu o tym, gdzie co zamieniła.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ