Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Użytkowanie edytora dokumentów
sannjas
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 12, 2013 11:00 pm

Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: sannjas »

Witam!

Czy da się ustawić skróty klawiaturowe postaci np: Alt+Ctrl+A żeby wstawić francuski znak à a np Alt+Ctrl+s żeby wstawić á?
Kiedyś w Wordzie dało się to skonfigurować.
Jak jest tutaj?

Mamy sporo rzeczy do pisania po francusku.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Maciek
Open Office 3.1 na Win XP
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: Vakarian »

Niestety z tego co wiem, to LibreOffice/OpenOffice Writer nie pozwala na ustawianie skrótów klawiaturowych dla poszczególnych znaków. Zamiast tego można dodać nowe wytyczne do ustawień autokorekty (Narzędzia -> Autokorekta -> Opcje Autokorekty -> Zamień), dzięki czemu po wpisaniu konkretnego ciągu znaków program sam zamieni je na przypisany mu francuski znak. Można by również stworzyć Makro, które powodowałoby wstawienie danego znaku, a następnie przypisać to Makro do skrótu klawiaturowego. W tym jednak nie pomogę, ponieważ z Makrami nie miałem nigdy do czynienia.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: Jermor »

Pewne możliwości jednak istnieją.
Jednak przede wszystkim warto rozważyć zainstalowanie w systemie francuskiej klawiatury. Przełączanie między klawiaturami jest szybkie a znaki są dostępne natychmiast.
Teraz co do własnych skrótów w Writerze. Jest to pracochłonne ale do wykonania tylko raz.
  • Nagrać makro wstawiające wybrany znak z tabeli znaków "Wstaw -> Znak specjalny..."
  • Makro zapisać w kontenerze "Moje makra" nadając mu nazwę np. dla litery á nazwa framale (francuskie a małe). Powinna tam już być biblioteka "Standard". Można dla wyodrębnienia tematu utworzyć w bibliotece nowy moduł o nazwie np. "Francuskie" i nagrane makra umieszczać w tym module.
  • Wywołać polecenie "Narzędzia -> Dostosuj..." i przejść do zakładki "Klawiatura". Upewnić się, że skróty będą przypisane do Writera (stosowna opcja).
  • W obszarze "Funkcje" w polu "Kategoria" przewinąć listę w dół aż do pozycji "User" (u mnie, w wersji 4.1.5 Apache OpenOffice, ta pozycja odpowiada "Moim makrom" - nazwa nie została przetłumaczona). Naciskając znaki plus przy nazwach rozwinąć strukturę aż do modułu, w którym zapisane są makra.
  • Po zaznaczeniu modułu, w polu "Funkcja" pojawią się zapisane makra. Zaznaczyć potrzebne makro a następnie w górnym obszarze "Skróty klawiaturowe" zaznaczyć wybrany skrót i nacisnąć "Modyfikuj". W polu "Skróty klawiaturowe" pojawi się nazwa makra. Na dole, w polu "Klawisze" pojawi się przypisany skrót.
W ten sposób można przypisać skróty do wszystkich zarejestrowanych makr.
Operacje przypisywania kończy przycisk OK.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: Astur »

Nie prościej byłoby doinstalować klawiaturę francuską w Panelu sterowania Windows?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: Jermor »

To samo napisałem w drugim zdaniu swego postu. Jednak mam wrażenie, że sannjas woli pisać na klawiaturze QWERTY. Klawiatura francuska (AZERTY) ma więcej liter w innych miejscach niż np niemiecka (QWERTZ). O znakach interpunkcyjnych już nie wspomnę. Dlatego zapewne chciałby mieć te skróty.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Narodowe znaki francuskie jako skróty klawiaturowe.

Post autor: Vakarian »

Jermor pisze:Dlatego zapewne chciałby mieć te skróty.
I w ten sposób wracamy do wspomnianych przeze mnie, a opisanych dokładniej przez Jermora, makr. Innego sposobu na wstawianie znaku za pomocą skrótu klawiaturowego w Libre/OpenOffice nie ma. A szkoda, ponieważ opcja ta byłaby czasami wielce przydatna.

Zamiast "bruździć" w skrótach klawiaturowych, możesz również wypróbować program typu AutoHoKey, za pomocą którego można ustawić np. skróty klawiaturowe. Odbywa się to za pomocą makr, które w Twoim przypadku byłyby niezwykle krótkie i nieskomplikowane. Po zapisaniu danego makra, będzie ono aktywne zawsze, gdy włączony będzie AutoHotKey (chyba, że dopiszesz mu inne wytyczne), po wyłączeniu programu zaś skrypt nie będzie wykonywany. Wybór należy do Ciebie. ;)
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
ODPOWIEDZ