Półpauza

Użytkowanie edytora dokumentów
cd42
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 02, 2018 4:59 pm

Półpauza

Post autor: cd42 »

Witam
Mam pytanie - dowiedziałem się, że przy pisaniu powieści, jako znaku rozpoczynającego dialogi nie używa się znaku, który nazywa się dywizem, czyli tej kreseczki na klawiaturze -. Powinno się natomiast używać półpauzy, którą podobno wprowadza się za pomocą kombinacji ctrl+znak minus na klawiaturze numerycznej. I rzeczywiście, wprowadza mi taki znak, który ma dodatkowo szare tło. Jednak znak ten nie jest widoczny przy generowaniu pdf. Jak prawidłowo wprowadzić półpauzę w tekście, aby znak ten się drukował?

Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedzi
LibreOffice 6.1.0.3 Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Półpauza

Post autor: Jan_J »

We Writerze Ctrl+- nie daje półpauzy, tylko łącznik opcjonalny, coś w rodzaju pozwolenia na przeniesienie wyrazu. Jest to zdefiniowane w skrótach klawiaturowych, da się zmienić.

Półpauza, znak U+2013, czyli –. Jest mnóstwo sposobów na jego uzyskanie, od wiary w skuteczną autokorektę, przez świadomą modyfikację autokorekty, żeby np. chciała robić półpauzy z -- , przez zdefiniowanie własnego skrótu klawiszowego, dalej przez stosowanie funkcji Znajdź/Zamień, aż po instalowanie nietypowych układów klawiatury.

Jak widać, niektóre z nich są na poziomie operacji na tekście, niektóre dotyczą konfiguracji edytora, a inne: konfiguracji interfejsu użytkownika systemu operacyjnego.

Minimalizm wysiłku: w autokorekcie domyślnie figuruje wpis -- na – . Korzystać.

Optimum: zainstalować klawiaturę typograficzną, z różnymi cudzysłowami i myślnikami -- patrz np. Marcin Woliński: http://marcinwolinski.pl/keyboard/ wraz z opisem projektu w http://marcinwolinski.pl/keyboard/bacho ... yboard.pdf.
(Nie wiem na ile w.w. instalacja jest zgodna ze współczesnymi Windowsami; z mojego podpisu widać, żem nieWindowsowy. Ale istnieją liczne projekty typu `custom keyboard for Windows`, niektóre nawet `configurable`.)

Blessed lazyness: pisać -- i zamieniać automatem Znadź/Zamień...

Damned lazyness: za każdym razem wklejać z wzorca (wstaw/symbol/...)

Really hard way: za każdym razem wpisywać kod numeryczny znaku na klawiaturze...

Swoją drogą, wstępne stwierdzenie jest nieścisłe, gdyż:
a. dialog winien być rozpoczynany kreską (półpauzą, pauzą albo kreską dialogową), po której następuje nierozciągliwa spacja -- patrz np. Adam Wolański Edycja tekstów, str. 55. W tanich wydawnictwach bardzo często się o tym zapomina, przez co pierwsze litery pierwszych słów w dialogach "tańczą" na stronie zamiast wyrównania pionowego.
b. o tym, jaki znak zastosować, decyduje redaktor a nie autor. Przy czym dobry redaktor i tak sprawdza jednolitość stosowanych środków, w razie potrzeby podmienia symbole.
Tak że decyzja winna być efektem ustaleń z redaktorem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
cd42
Posty: 2
Rejestracja: ndz wrz 02, 2018 4:59 pm

Re: Półpauza

Post autor: cd42 »

dziękuję za rzeczową odpowiedź :)
LibreOffice 6.1.0.3 Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Półpauza

Post autor: Jermor »

Ja u siebie używam funkcji autokorekty zamieniającej dwa dywizy na półpauzę. W autokorekcie zamiana na wymagany ciąg następuje dopiero po naciśnięciu spacji. Aby uniknąć zjawiska o jakim napisał Jan_J (pkt. a.) zamiast spacji można nacisnąć CTRL+SHIFT+spacja, co spowoduje zamianę na półpauzę i twardą spację.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ