Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Użytkowanie edytora dokumentów
torus08
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 12, 2018 11:12 pm

Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Post autor: torus08 »

Witam
Mam problem z opcją wyśrodkuj w pionie w tabeli. Tabela ma 2 kolumny i 6 wierszy. Nie działa mi opcja wyśrodkuj w pionie. Cokolwiek zaznaczę tj. "wyrównaj do góry", "wyśrodkuj w pionie" czy "wyrównaj do dołu" zawsze mam tekst ustawiony na górze tuż przy górnej belce danego wiersza. Nie wiem co źle robię.
tabela.png
.
LibreOffice 6.1 pod Debian testing
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Post autor: Jan_J »

Sprawdź czy masz w komórkach ustawiony dodatni odstęp po zakończeniu akapitu. To może być przyczyna.
Jeśli Twoja sygnaturka jest aktualna, to winne mogą być także błędy w bardzo starej (2.4) wersji Writera, których nikt już nie będzie poprawiał. Obecnie mamy epokę Apache OpenOffice 4.1.5 i LibreOffice 5.4 / 6.0.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
torus08
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 12, 2018 11:12 pm

Re: Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Post autor: torus08 »

Sygnature poprawiłem.
Dodatni odstęp po zakończeniu akapitu czy to jest w PPM/Akapit/Wciecia i odstepy/odstępy:powyżej akapitu, poniżej akapitu?
LibreOffice 6.1 pod Debian testing
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Post autor: Jan_J »

Tak, ale to dotyczy każdego tego akapitu, w którym jest kursor. Więc (a) zaznaczyć tabelę i wyzerować parametr(y). Albo (b) ustawić je na zero dla nazwanego stylu przypisanego do zawartości rubryk, o ile preferujesz formatowanie przez style.
Style anonimowe/bezpośrednie zawsze mają pierwszeństwo przed właściwościami stylów nazwanych. Wobec tego (b) nie zadziała jeśli (a) ma niezerowe odstępy.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
torus08
Posty: 3
Rejestracja: ndz sie 12, 2018 11:12 pm

Re: Libre office, tabela, wyśrodkuj w pionie

Post autor: torus08 »

Dziękuję za odpowiedź.
Ze swojej strony dodam, że pomogła również opcja: Narzedzia główne - zmiejsz interlinie akapitu. Po kliknięciu kilkakrotnie zmniejszenia oraz powiększenia. Linie się wyśrodkowały.
pozdrawiam
LibreOffice 6.1 pod Debian testing
ODPOWIEDZ