[SOLVED]Sumowanie komórek z kilku wierszy

Użytkowanie edytora dokumentów
Emart22
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 11, 2014 11:29 pm

[SOLVED]Sumowanie komórek z kilku wierszy

Post autor: Emart22 »

Witam.
W dokumencie mam dwie tabele. W komórce w drugiej tabeli mam formułę sumującą komórki z jednej całej kolumny z pierwszej tabeli i tu pojawia się mój problem. Czy jest możliwość aby formuła z drugiej tabeli sumowała automatycznie komórki tej samej kolumny z pierwszej tabeli gdy dodam do niej jeden lub kilka wierszy? Chyba trochę chaotycznie to opisałem, mam nadzieję, że ktoś będzie wiedział o co chodzi i podpowie co i jak.
Ostatnio zmieniony śr sie 08, 2018 3:26 pm przez Emart22, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.0.1 Windows 8.1
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Sumowanie komórek z kilku wierszy

Post autor: Astur »

Emart22 pisze:Czy jest możliwość aby formuła z drugiej tabeli sumowała automatycznie komórki tej samej kolumny z pierwszej tabeli gdy dodam do niej jeden lub kilka wierszy?
Kiedy do pierwszej tabeli zostaną dodane wiersze na jej końcu, formuła sumy się nie zmieni. Dlatego trzeba dodawać wiersze wewnątrz zakresu uprzednio zdefiniowanej sumy. Wówczas formuła sumy automatycznie się rozszerzy.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Emart22
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 11, 2014 11:29 pm

Re: Sumowanie komórek z kilku wierszy

Post autor: Emart22 »

Dziękuje Astur. Działa tak jak napisałeś.
W pierwszej tabeli mam ustawione widoczne krawędzie, czy istnieje możliwość żeby ostatni wiersz tabeli ustawić bez krawędzi lub w ogóle niewidoczny? Pytam, ponieważ w tej tabeli miesięcznie robię nieokreśloną liczę wpisów, każdy oczywiście w kolejnym wierszu. Dodając kolejny wiersz w sposób który podałeś ostatni wiersz jest zawsze pusty i na koniec miesiąca chcąc go usunąć automatycznie wysypuje się formuła z drugiej tabeli. Chodzi mi o to, żeby tego ostatniego pustego wiersza nie było widać.
OpenOffice 4.0.1 Windows 8.1
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Sumowanie komórek z kilku wierszy

Post autor: Astur »

Emart22 pisze:Chodzi mi o to, żeby tego ostatniego pustego wiersza nie było widać.
Zrób tak:
Ukrywanie_wiersza.jpg
  1. Zaznacz ostatni wiersz i z menu kontekstowego (prawy klawisz myszki) wybierz Rozmiar -> Wysokość wiersza.
  2. W otwartym okienku odznacz opcję Dopasuj do rozmiaru. Zwróć uwagę, aby wartość w polu wysokość była jak najmniejsza. Potem kliknij OK.
  3. Wiersz się spłaszczy. Na załączonym obrazku jest to ta cienka niebieska linia.
Teraz wystarczy kliknąć gdziekolwiek w tabeli, aby kontentować się brakiem ostatniego wiersza.

P.S. W ten sposób możesz rzecz jasna ukrywać dowolne wiersze, co może się przydać, kiedy trzeba przeprowadzić w tabelce bardziej zaawansowane obliczenia i jednocześnie ukryć je przed profanami.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Emart22
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 11, 2014 11:29 pm

Re: Sumowanie komórek z kilku wierszy

Post autor: Emart22 »

Oczywiście działa tak jak chciałem.
Dziękuję
OpenOffice 4.0.1 Windows 8.1
ODPOWIEDZ