Pole opcji w formularzu

Użytkowanie edytora dokumentów
iwona07
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 20, 2018 9:43 am

Pole opcji w formularzu

Post autor: iwona07 »

Witam!
Mam problem z polem opcji. Po dodaniu 3 przycisków opcji, mogę zaznaczyć wszystkie trzy (choć powinnam móc zaznaczyć tylko jeden) oraz w ogóle nie mogę ich odznaczyć.
Bardzo proszę o pomoc. :)
Załączniki
pole ocji.PNG
pole ocji.PNG (6.51 KiB) Przejrzano 2279 razy
Open Office 3.3.0
Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pole opcji w formularzu

Post autor: Jan_J »

Przełączniki typu radio (jeden z wielu) muszą chodzić stadami. W ramach stada (w oficjalnej terminologii: grupy) tylko jeden może być włączony, i włączenie któregokolwiek powoduje wyłączenie dotychczas aktywnego.

Bez wskazania grupy przycisk należy do własnej grupy jednoelementowej, więc przełączanie polega na wyborze jednej spośród jednej opcji, o czym się właśnie przekonałaś.

Grupę identyfikuje się wymyślając jej dowolną nazwę. Przynależność przycisku do grupy określasz wpisując nazwę grupy do właściwości przycisku.

W trybie projektowym formularza prawym klawiszem myszy wywołujesz opcje przycisku, w zakładce General (Ogólne) widoczne jest pole Group name (Nazwa grupy). That's it.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
iwona07
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 20, 2018 9:43 am

Re: Pole opcji w formularzu

Post autor: iwona07 »

Już działa! Baaaaaaardzo serdecznie dziękuję! :) Za tak szybko pomoc i świetne wyjaśnienie. :)
Open Office 3.3.0
Windows 7
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Pole opcji w formularzu

Post autor: belstar »

Innym sposobem jest podczas projektowania formularza użyć formantu Pole Grupy. Formant jest widoczny po wskazaniu przycisku Więcej Formantów. Jest to o tyle lepsze, bo kreator poprowadzi za rączkę.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
iwona07
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 20, 2018 9:43 am

Re: Pole opcji w formularzu

Post autor: iwona07 »

Dziękuję bardzo za podpowiedź! :) :super:
Open Office 3.3.0
Windows 7
ODPOWIEDZ