Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Użytkowanie edytora dokumentów
Rostov
Posty: 87
Rejestracja: sob mar 09, 2013 9:05 pm

Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Rostov »

Mam ustawione, by pierwszy wiersz nowego akapitu był wcinany na 0,75 cm. Czasem jednak potrzebuję umieścić w tekście wiersz bez wcięcia. Likwiduję więc wtedy klawiszem Backspace wcięcie, które wskakuje mi automatycznie. Ale problem pojawia się, gdy chcę przejść do kolejnego akapitu, bo wówczas już wcięcie pierwszego wiersza się nie pojawia. Próbuję więc załatwić to klawiszem Tab, ale po tak wciętym akapicie, gdy przechodzę do następnego akapitu, automatyczne wcinanie pierwszego wiersza w dalszym ciągu nie działa. Jak rozwiązać tę kwestię, aby kasowanie wcięcia pierwszego wiersza w wybranych akapitach nie anulowało wcinanie pierwszych wierszy akapitów kolejnych?
Apache OpenOffice 4.1.4 (portable) | Windows 7 Home Premium (x64)
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Vakarian »

Zamiast usuwać wcięcie, dorabiać je Tabem itd. polecam, w przypadku gdy nie ma być wcięcia, używać "miękkiego entera" - Shift+Enter. W ten sposób stworzony zostaje akapit niby nowy, ale tak naprawdę stanowiący część poprzedniego akapitu, w związku z czym jego pierwszy wiersz nie jest przesunięty.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Rostov
Posty: 87
Rejestracja: sob mar 09, 2013 9:05 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Rostov »

Właśnie to dorabianie wcięcia Tabem chciałbym sobie zautomatyzować. Natomiast używanie „miękkiego Entera” mnie nie urządza, ponieważ justuję tekst i gdy ostatni wiersz akapitu kończy się np. w połowie lub wcześniej, to po użyciu ww. rozwiązania te kilka wyrazów rozciąganych jest na szerokość całego wiersza.
Apache OpenOffice 4.1.4 (portable) | Windows 7 Home Premium (x64)
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Jan_J »

Pytanie dot. powrotu skasowanych wcięć rozumiem jako konflikt między stosowaniem stylu nazwanego a lokalnego formatowania:

* czy rozpoczęcie nowego bloku akapitowego w sytuacji, kiedy w organizatorze <następny styl> jest taki sam jak <bieżący styl>, powoduje odziedziczenie w nowym bloku także ręcznego formatowania? (warto sprawdzić, sądzę że TAK).

* czy da się zmodyfikować organizator, tak by przejście do nowego akapitu spowodowało skasowanie ręcznych ustawień bieżącego sylu? (na pewno się da przy użyciu makr, domyślnie raczej nie, ale obawiam się, że więcej byłoby narzekań na nowe zachowanie niż jego pochwał).
Rostov pisze:ponieważ justuję tekst i gdy ostatni wiersz akapitu kończy się np. w połowie lub wcześniej, to po użyciu ww. rozwiązania te kilka wyrazów rozciąganych jest na szerokość całego wiersza.
<Shift+Enter> vs <Tab>+<Shift+Enter>
Pierwszy justuje, drugi nie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Vakarian »

Rostov pisze:Natomiast używanie „miękkiego Entera” mnie nie urządza, ponieważ justuję tekst
Tej informacji zabrakło w pierwszym poście ;). Tak jak pisze Jan_J, Tab + Shift + Enter powinno załatwić sprawę.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Jermor »

To także nie rozwiązuje problemu. Autor może chcieć rozdzielać akapity dodatkowym odstępem. Ten sposób podziału niweczy ten zamiar po jest to ciągle ten sam akapit.
Jak wiadomo naciśnięcie ENTER tworzy nowy akapit z atrybutami takimi jakie miał akapit poprzedni.
Zarejestruj sobie makro nadające akapitowi nazwę stylu zawierającego potrzebny układ, przypisz mu skrót klawiaturowy np CTRL+1 (jeśli nie używasz go do nadawania stylu Nagłówek 1 [w Writerze ten skrót jest ustawiony po instalacji]).
W czasie pisania akapitu, który ma wrócić do podstawowej postaci, użyj tego skrótu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Rostov
Posty: 87
Rejestracja: sob mar 09, 2013 9:05 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Rostov »

Chyba trochę za dużo z tym wszystkim zachodu, a ja naprawdę bardzo słabo poruszam się po bardziej zaawansowanych funkcjach Writera. Pozostanę więc jednak przy robieniu wcięcia Tabem. Nie mniej dziękuję wszystkim za chęć pomocy. :)
Apache OpenOffice 4.1.4 (portable) | Windows 7 Home Premium (x64)
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Vakarian »

Jermor pisze:Zarejestruj sobie makro nadające akapitowi nazwę stylu zawierającego potrzebny układ, przypisz mu skrót klawiaturowy np CTRL+1
Mogę się mylić, ponieważ nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem Writera, ale nie prościej przypisać do skrótu klawiaturowego wybrany styl, zamiast tworzyć makro? Na pewno jest to bardziej przystępne dla kogoś, kto z makrami nie miał zbyt wiele do czynienia (np. dla mnie ;) ).
Rostov pisze:Chyba trochę za dużo z tym wszystkim zachodu, a ja naprawdę bardzo słabo poruszam się po bardziej zaawansowanych funkcjach Writera. Pozostanę więc jednak przy robieniu wcięcia Tabem. Nie mniej dziękuję wszystkim za chęć pomocy. :)
Postaram się wyłożyć Ci to krok po kroku, żebyś mógł to bez problemu odtworzyć:
1. Stwórz dwa style akapitów (w Panelu bocznym wybierasz Style i formatowanie, następnie w zakładce Style akapitów klikasz prawym i wybierasz Nowy). Oba style powinny być identyczne, za wyjątkiem Wcięcie - Pierwszy wiersz oraz, jeżeli tego używasz, Odstępy - Powyżej akapitu. Przedstawiony sposób nie zadziała, jeżeli masz ustawione w Odstępy - Poniżej akapitu wartość większą niż 0 (akapit bez wcięcia będzie oddzielony w takim przypadku od tego z wcięciem o podaną tutaj wartość). Nazwij oba style według własnego uznania (np. "Mój wcięcie" i "Mój bez wcięcia").
2. Najlepiej przypisać stylom skróty klawiaturowe, aby korzystanie z nich było wygodniejsze. Aby to zrobić, klikasz Narzędzie --> Dostosuj. Wybierasz zakładkę Klawiatura i wyszukujesz skrót, który Cię interesuje. Powiedzmy, że jest to Alt+1 - wyszukujesz go na liście (lub po prostu użyj tego skrótu - zostanie podświetlony na liście). Po zaznaczeniu skrótu przechodzisz do Kategoria (pod Funkcje), wybierasz Style --> Akapit i w okienku po prawej zaznaczasz wybrany styl. Teraz, żeby przypisać go do skrótu (bądź też przypisać skrót do niego) klikasz Modyfikuj. Powtarzasz całość dla drugiego stylu/skrótu.
3. Powiedzmy, że nazwałeś style "Mój wcięcie" i "Mój bez wcięcia". Włączasz skrótem styl "Mój wcięcie" i piszesz normalnie. Gdy będziesz potrzebował akapit bez wcięcia, robisz zwykły enter, używasz skrótu dla "Mój bez wcięcia" i piszesz dalej. Jeżeli znów będziesz chciał wcięcie, używasz skrótu dla drugiego stylu, i tak na zmianę.

Mam nadzieję, że więcej wyjaśniłem, niż jeszcze bardziej nagmatwałem. :) Gdybyś miał jakieś pytania, pytaj.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Rostov
Posty: 87
Rejestracja: sob mar 09, 2013 9:05 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Rostov »

@Vakarian, dzięki za wyczerpującą instrukcję! :)

Pomęczę jednak temat. Jeśli w Format > Akapit > Wcięcia i odstępy > Pierwszy wiersz ustawiona jest jakaś wartość, to da się zmusić Writer'a, by mimo kasowania tego wcięcia w pojedynczym akapicie, po utworzeniu kolejnego akapitu, nie powtarzał stylu poprzedniego, tylko wracał do tych wartości z ustawień? Przepraszam, jeśli ktoś już to wyjaśnił, a ja, mimo to, tego nie zrozumiałem.
Apache OpenOffice 4.1.4 (portable) | Windows 7 Home Premium (x64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Jermor »

Po naciśnięciu ENTER następny akapit ma styl traki jaki jest wpisany w parametrach akapitu (Zakładka Organizator -> Następny styl). Dlatego gdy ENTER zostanie naciśnięty np. w stylu "Nagłówek 1", następnym stylem jest "Treść tekstu". Styl "Treść tekstu" i niektóre inne, jako styl następny mają wpisany siebie. Zatem po naciśnięciu ENTER w tych stylach następny akapit jest objęty takim samym stylem.
Jeśli użytkownik zmieni niektóre atrybuty stylu, to po naciśnięciu ENTER nowy akapit będzie miał także te zmienione atrybuty (oczywiście gdy następnym stylem jest ten sam styl).
Aby przywrócić w stylu jego podstawowe, zdefiniowane parametry nie trzeba tworzyć makr (o czym napisałem poprzednio a co zauważył @Vakarian), nie trzeba nawet robić tego co zaproponował @Vakarian.
W akapicie, który ma zmienione parametry i powinny one wrócić do podstawowych parametrów akapitu wystarczy nacisnąć skrót CTRL+m. Należy zwrócić tylko uwagę na to aby w akapicie nie był zaznaczony żaden fragment tekstu, gdyż wtedy przywracane są podstawowe parametry formatowania znaku w zaznaczonym fragmencie a nie parametry akapitu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Jan_J »

Rezygnacja z wcięcia jest przykładem tzw formatowania bezpośredniego, czyli ręcznego, czyli lokalnego, zwanego też stosowaniem stylów anonimowych. Inne przykłady to np. wycentrowanie albo wyjustowanie za pomocą ikonki narzędziowej, itp.

Po stuknięciu <Enter> tworzony jest nowy blok, a w nim zastosowany jakiś styl. Konkretnie jest on superpozycją (nałożeniem) dwóch rzeczy: stylu następnego po nazwanym stylu zakończonego akapitu (w sensie Organizatora, np. Treść tekstu po zakończneniu Nagłówka1) oraz stylu anonimowego jaki obowiązuje w zakończonym bloku.

Tak jest z powodów uwarunkowanych tradycją (wcześniejsze i inne edytory podobnej klasy) oraz do pewnego stopnia ergonomią. O ile wiem nie da się tego wyłączyć bez programowania, co prawda dość prostego, w celu ponownego zaaplikowania bieżącego nazwanego stylu do bieżącego akapitu.

Takie jest ograniczenie powszechnie przyjętego interfejsu edytorów biurowych.

Jakimś rozwiązaniem byłoby opisanie innej sekwencji stylów w organizatorze, o ile jest to możliwe. Na przykład rezygnacja z wcięcia tekstu bezpośrednio po nagłówku wyglądałaby tak:

nagłówek 1 -> następny: tekst bez wcięcia
nagłówek 2 -> następny: tekst bez wcięcia
nagłówek 3 -> następny: tekst bez wcięcia
tekst bez wcięcia -> następny: tekst
tekst -> następny: tekst

no bo przejście z tekstu do nagłówka wymaga rozumienia treści, więc ingerencji bezpośredniej redaktora.

Drugim rozwiązaniem jest porzucenie wysiwyg na rzecz wysiwym. To jest zupełnie inny temat, nie na miejscu w tym miejscu, że się tak wyrażę.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Wcięcie pierwszego wiersza a wiersze bez wcięcia.

Post autor: Vakarian »

Rostov pisze:@Vakarian, dzięki za wyczerpującą instrukcję! :)
Nie ma za co, mam nadzieję, że się do czegoś przydała. Ze stylami warto się zapoznać, abstrahując już nawet od Twojego problemu - ich używanie, zwłaszcza w połączeniu ze skrótami klawiaturowymi, ogromnie ułatwia pracę, szczególnie w przypadku dokumentów, w których jest wiele "rodzajów" akapitów. Zresztą nie tylko akapitów - Writer pozwala również na tworzenie stylów znaków, stron czy tabel.

Wracając do tematu, to rozwiązanie podane przez Jermora będzie działać. Jeżeli usuniesz ręcznie (backspacem) wcięcie, to przy następnym akapicie, który ma już to wcięcie mieć, naciśnij Ctrl+M - parametry tego akapitu wrócą do wartości, jakie zapisane są w stylu, czyli (w Twoim przypadku) z wcięciem 0,75cm.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
ODPOWIEDZ