Zablokowany plik

Użytkowanie edytora dokumentów
marcin.szekiel
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 05, 2017 9:21 pm

Zablokowany plik

Post autor: marcin.szekiel »

Witam!
Mam ogromny problem, gdyż pisząc swoją pracę na olimpiadę (termin mam do jutra, do północy) musiałem zrestartować komputer. Przed tym zapisałem plik w .odt i nastąpił restart. Po ponownej próbie włączenia, pojawiło się okno w filtrem ASCII, dalej okno o zablokowaniu tekstu "przez nieznanego użytkownika" a na końcu sam plik - długi ciąg #.
Błagam o pomoc, gdyż była to długa i czasochłonna praca i nie dam rady odtworzyć tego ręcznie.
Open Office 3.1
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zablokowany plik

Post autor: Jan_J »

Problem 1. (mało poważny)
informacja o “zablokowaniu edycji” wiąże się z istnieniem małego pliku zakładanego przez LibreOffice w chwili otwierania dokumentu i usuwanego przy jego zamknięciu. Widocznie restart systemu nastąpił przed zakończeniem pracy Libre. “nieznany użytkownik” dlatego, że w metryczce użytkownika Libr nie masz wpisanych żadnych danych.
Ten mały plik (położony w tym samym katalogu co dokument, ma za nazwę coś w rodzaju "#nazwatwojegodokumentu.lock", lecz posiada status ‘ukryty’, więc być może go nie widzisz) da się usunąć zwykłymi metodami.

Problem 2. (krytyczny)
Zapis pliku dokumentu nie zakończył się przed restartem systemu. Obawiam się, że jest bezpowrotnie stracony. Radzę przeszukać dysk pod kątem odnalezienia poprzednich zapisów tekstu. Może się przydać program photorec albo podobne narzędzie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ