Przypis dolny - problem

Użytkowanie edytora dokumentów
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Kto ma pomysł jak ustawić Writer w Libre Office, aby odległość pomiędzy przypisem, a tekstem wyglądała jak w Word w MS Office, czyli tak jak po prawej, bez tego rozstrzału. Niby proste, a nie ciężko ustawić.
Załączniki
22885793_319107068557595_3737669678371356026_n.jpg
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Astur »

Hazel pisze:Kto ma pomysł jak ustawić Writer w Libre Office, aby odległość pomiędzy przypisem, a tekstem wyglądała jak w Word w MS Office, czyli tak jak po prawej, bez tego rozstrzału.
Takie rzeczy to za pomocą stylów. Najlepiej, bo wtedy zmieni się w całym dokumencie.

Style/Style i formatowanie/Przypis dolny i:
Wcięcie przypisu
Wcięcie przypisu
Pola zaznaczone na czerwono odpowiadają za "odległość pomiędzy przypisem, a tekstem".
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Dziękuję za pomoc.
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Mam jeszcze pytanie. Czy można ustawić tak, aby przypis w sensie sama cyferka była jak w Wordzie nieco wyżej, w formie takiego indeksu górnego, natomiast tekst przypisu pozostał bez zmian? Grzebiąc w stylach przy zmianie wyglądu na indeks zmniejszało i podnosiło do góry mi całość. Bardzo mi zależy na tym aby przypis wyglądał identycznie w ogólnym odbiorze jak ten z Worda.
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Jan_J »

1. Zgodnie z wytycznymi składu w języku polskim (referencje dodam z domu) symbole przypisów dolnych winny być położone na linii bazowej tekstu, a nie we frakcji górnej. W większości starannie wydanych książek, choć nie we wszystkich, tak jest.
2. Ale jeśli trzeba, to się da. Zmodyfikuj styl znakowy [a] “Znaki przypisów dolnych”.
3. Domyślne ustawienia Worda też są tylko ustawieniami domyślnymi.

Tak więc nie jest do końca prawdą, że Word robi tak, a Writer siak. Prawdą jest natomiast to, o czym mówią punkty 1, 2, i 3.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Dziękuję za odpowiedź, natomiast to co jest prawdą, nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko to, że wydawnictwo oczekuje ode mnie "wordowego" wyglądu i standardu. Libre Office jest dla mnie nowym narzędziem pracy i zależy mi na dostosowaniu go we wspomniany przeze mnie wcześniej sposób. Na zrzucie ekranu ustawione jest na "normalne", natomiast przy zmianie na "indeks górny" zmienia się wygląd zarówno przypisu jak i treści przypisu. Jeśli wiesz jak to napisz mi precyzyjnie jak to zmienić.
Załączniki
ssss.PNG
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Jan_J »

Styl blokowy [¶] "Przypis dolny" steruje całym blokiem przypisu, wraz z numeracją.
Styl znakowy [a] "Znaki przypisu dolnego" steruje tylko wyglądem symboli numeracji tych przypisów.
Osobny styl znakowy decyduje o formatowaniu odsyłaczy do przypisów.

Na załączonym zrzucie ekranu brakuje informacji o który z tych stylów chodzi, jednak z liczby i nazw zakładek widać, że jest to styl blokowy. Czyli nie ten.

Ad co jest prawdą, tego nie wiedział Piłat, a rozstrzygnął Alfred Tarski. Natomiast, z przymrużeniem oka, prawdą jest też, że da się (czyli punkt 2). Oraz, że klient/zamawiający ma rację.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Pozostańmy przy technicznych rozwiązaniach, bez sięgania do Piłata. Pozdrawiam. Może Astur zna odpowiedź na drugie pytanie, bo fajnie, konkretnie pomógł przy pierwszym zagadnieniu.
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Jan_J »

Toż podałem odpowiedź, sprawdzoną osobiście:
Styl blokowy [¶] "Przypis dolny" steruje całym blokiem przypisu, wraz z numeracją.
Styl znakowy [a] "Znaki przypisu dolnego" steruje tylko wyglądem symboli numeracji tych przypisów.
Osobny styl znakowy decyduje o formatowaniu odsyłaczy do przypisów.

Na załączonym zrzucie ekranu brakuje informacji o który z tych stylów chodzi, jednak z liczby i nazw zakładek widać, że jest to styl blokowy. Czyli nie ten.
Ustaw "indeks górny" jako właściwość stylu znakowego "Znaki przypisu dolnego". Jak dotąd, bawisz się innym stylem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

Mam Libre Office od 2 dni, także niestety ale nie wiem jak to ustawić. Jak możesz wrzuć zrzut gdzie znajdują się te ustawienia, bo to co piszesz nie jest dla mnie czytelne. Chodzi mi o to, aby ta "1" była w indexie górnym, a nie jak teraz.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (4.63 KiB) Przejrzano 5120 razy
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Jan_J »

Stylista, czyli F11
W okienku Stylisty, zakładka Style Znakowe, czyli [a]
Ustawić na dole okienka na Wszystkie style
Na widocznej liście wybrać styl "Znaki przypisu dolnego" albo podobnie (w załączeniu zdjęcie z wersji EN)
ppm / Modyfikuj ten styl
a dalej już wiesz.

Problem jest, że sama numeracja znajduje się w obrębie bloków akapitowych sterowanych stylem blokowym "Przypis dolny", ale jest ona objęta także stylem znakowym "Znaki przypisu dolnego".

Więcej o stylach we Writerze i ogólnie w edycji tekstów:
Mirosław Zalewski aka Minio: http://przepis-na-lo.pl/spis-tresci/
Jerzy Moruś aka Jermor: https://yestok.pl/html/y_.php?nrp=31
Załączniki
footnote.png
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Hazel
Posty: 9
Rejestracja: śr lis 01, 2017 8:22 pm

Re: Przypis dolny - problem

Post autor: Hazel »

No i teraz idealnie :) Dziękuję za pomoc.
Libre Office 7.5, Apache Open Office 4.1.14/ Windows 11
ODPOWIEDZ