Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Użytkowanie edytora dokumentów
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: namini »

Ustawiłem sobie taki kolor tła że gdy zaznaczam tekst to prawie nie widzę jaki obszar jest zaznaczony. Nie zalazłem opcji ustawiania koloru zaznaczonego tekstu ale wydaje mi się że opcja ta powinna istnieć. Bardzo proszę o proste wskazówki, bo nie znam się w temacie. Wielkie dzięki.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
rilisory
Posty: 1
Rejestracja: pn lip 03, 2017 9:06 am
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: rilisory »

Hej! Wydaje mi się, że w tym programie nie ma opcji zmiany koloru zaznaczonego tekstu.
Procto Vitale - zwalcz hemoroidy już teraz!
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: namini »

Dziękuję rilisory. No to jeszcze raz zmieniłem kolor tła :D
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Jan_J »

W konfiguracji eksperta (Narzędzia→Opcje→LibreOffice→Zaawansowane→[Otwórz konfigurację eksperta]) masz co najmniej 2 wpisy pozwalające sterować wyglądem zaznaczenia:
Drawinglayer / TransparentSelection
Drawinglayer / TransparentSelectionPercent
Pierwsza z nich przełącza między przezroczystą nakładką a inwersją. Druga ustala stopień przezroczystości tejże nakładki.
Wydaje się, że nie ma dodatkowych opcji ustalających kolory zaznaczenia.
Ostatnio zmieniony ndz lip 09, 2017 11:37 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta nazw wpisów konfiguracyjnych
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: namini »

Jan_J pisze:W konfiguracji eksperta (Narzędzia→Opcje→LibreOffice→Zaawansowane→[Otwórz konfigurację eksperta]) masz co najmniej 2 wpisy pozwalające sterować wyglądem zaznaczenia:
Drawinglayer / TransparentBackground
Drawinglayer / TransparentBackgroundPercent
Pierwsza z nich przełącza między przezroczystą nakładką a inwersją. Druga ustala stopień przezroczystości tejże nakładki.
Wydaje się, że nie ma dodatkowych opcji ustalających kolory zaznaczenia.
Bardzo dziękuję Jan, że nadal tak bardzo pomagasz wszystkim. Mnie nie udało się jeszcze rozwiązać problemu. Posiadam najnowszą wersję LibreOffice Wersja: 5.3.4.2. Komputer MacBook z zainstalowanym systemem operacyjnym macOS Sierra.
Nie wiem czy prawidłowo zrobiłem wszystko, dlatego opiszę kroki.
LibreOffice→ Prefernecje→ Zaawansowane→ Otwórz konfigurację eksperta
W konfiguracji eksperta nie znalazłem opcji
Drawinglayer / TransparentBackground
Drawinglayer / TransparentBackgroundPercent
Znalazłem inne nazwy i zrobiłem zrzut ekranu.
Zupełnie nie znam się na tym, dlatego proszę też o jasne wskazówki co mam zrobić jeśli znalazłbym właściwe nazwy. Czy wystarczy tylko kliknąć na nazwe jaką podasz, czy pokażą się tam jakieś nowe funkcje w z których trzeba coś wybrać?
Zależy mi na tym bo bardzo źle widać teksty jakie podkreślam. Dziękuję Jan za wielką pomoc.
Załączniki
444.png
Ostatnio zmieniony sob lip 08, 2017 7:23 pm przez namini, łącznie zmieniany 2 razy.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Jan_J »

Ad digressio:
nadal tak bardzo pomagasz wszystkim
IMO każda samoorganizacja społeczeństwa jest OK, a w OpenSource mamy samoorganizację wokół idei neutralności technologiczej, będącą też formą nacisku na możnych tego świata, by uczestniczyli w wypracowywaniu i przestrzeganiu reguł tej neutralności. Wszystko moim zdaniem warte wysiłku, ale wymaga też akcji edukacyjnej. Ot i co.

Ad meritum:

Albo dwukliknąć TransparentSelection, tzn. zmienić jego wartość z true na false.
Wtedy zaznaczenie będzie się pokazywać w inwersji, nie zawsze ładnie, ale zawsze wyraźnie.

Albo przy TransparentSelection = true dwukliknąć TransparentSelectionPercent i tak doświadczalnie ustalić stopień przejrzystości zaznaczenia, żeby było widoczne. 0 powinno znaczyć nieprzejrzystość, a 100 kompletną przejrzystość.
Ostatnio zmieniony ndz lip 09, 2017 11:38 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta nazw wpisów konfiguracji
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: namini »

Dziękuję Jan. Nie wiem tylko co zrobić w moim przypadku bo ja nie mam żadnego z dwóch opcji jakie wymieniłeś.
Drawinglayer / TransparentBackground
Drawinglayer / TransparentBackgroundPercent
Zrobiłem zrzut ekranu wszystkich opcji jakie posiadam w których znajduje się napis Drawinglayer. Nie wiem czy z mojego zrzutu ekranu da się coś wyczytać i czy któraś w nich opcja rozwiąże problem? Boję się klikać w każdą opcję i sprawdzać, bo jak coś pomieszam to już nie naprawię.
Załączniki
50.png
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Jan_J »

Oczywiście masz rację. Wpisy nazywaja się TransparentSelection i TransparentSelectionPercent.
Ot, skutki pisania z pamięci. Należy sprawdzać co się pisze.

Poprawiłem w postach, by nie mylić przyszłych czytelników.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Jermor »

To może nie jest wprost napisane, ale zmiany zobaczysz dopiero po ponownym uruchomieniu Writera.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: namini »

Bardzo dziękuję Jan za wielką pomoc. Jermor dzięki za przypomnienie. Wszystko zostało bardzo dobrze wyjaśnione dlatego jeszcze raz dziękuję.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Kalamazoo
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 07, 2018 8:47 am

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Kalamazoo »

A czy ktoś wie, jak to zrobić z wersji OpenOffice 4.1.4 i system macOS High Sierra 10.13.4. Załączam zrzut z Preferencje -> OpenOffice -> Dokument tekstowy.
Zrzut ekranu 2018-05-07 o 09.04.06.png
Apache OpenOffice 4.1.4, macOS High Sierra Wersja 10.13.4
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy da się ustawić kolor zaznaczanego tekstu LibreOffice

Post autor: Jan_J »

Wątek dotyczył LibreOffice. W Apache OpenOffice też domyślne zanzaczenie jest przezroczyste, ale być może sterowanie nim wygląda inaczej. Niestety, w tym momencie nie mam możliwości sprawdzenia na aktualnej wersji Apache OO.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ