Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Użytkowanie edytora dokumentów
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Witam
Jestem początkującym użytkownikiem LibreOffice na MAC OSX (w. polska). Zainstalowałem LO 5.3.4 w wersji polskiej. Okresowo potrzebuję przygotować dokumenty w j. rosyjskim (cyrylica) Wszelkie próby zmian języka i klawiatury na rosyjski nie dają rezultatu. Proszę o informację co powinienem zainstalować i gdzie to znaleźć.
Podobna próba na innym komputerze z Windows 10 też nie dała rezultatu. Może któraś starsza wersja LO to potrafi?
Pozdrawiam
Dziadek6630
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Jermor »

Zmiany języka nie dokonuje się w LibreOffice ale w systemie operacyjnym. Należy w nim dodać nową klawiaturę dla wybranego języka, w tym wypadku rosyjską. Aby pisać w danym języku należy przełączać klawiaturę. Opisałem to tutaj https://yestok.pl/gen/y15.php
Oznacza to tyle, że z klawiatury będą wstawiane litery rosyjskie.
Jeżeli chcemy mieć w LibreOffice także rosyjski interfejs, musimy zainstalować ponownie oprogramowanie, tyle, że w odpowiednim miejscu okna instalatora należy wybrać opcję "Modyfikuj" a następnie dodać język i słowniki.
Dodanie słowników spowoduje sprawdzanie pisowni także w tym języku. Innymi słowy: interfejs może być po polsku, a tekst i sprawdzanie pisowni po rosyjsku.
Zmiany w języku interfejsu dokonuje się w opcjach "Narzędzia - Opcje - Ustawienia językowe - Języki - Interfejs użytkownika".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Witam,
próbowałem, ale na ekranie dalej nie widzę cyrylicy. Natomiast zmiana języka w MAC OSX wymaga sporo czasu, bo system uruchamia się powtórnie. Szukając pomocy w innych miejscach znalazłem informację o "pakietach językowych do Libre Office dla Mac ,ale nie wiem gdzie ich szukać. Na stronie LibreOffice download nie widzę ich.
Pozdrawiam
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
Smaigas
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 04, 2010 8:43 am
Lokalizacja: Lietuva (Litwa), Vilnius (Wilno)

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Smaigas »

Witam,
czy prawidłowo Ci wyświetla tekst w pliku?
Załączniki
Test.odt
(8.92 KiB) Pobrany 223 razy
Version: 5.2.5.1 Build ID: 0312e1a284a7d50ca85a365c316c7abbf20a4d22
Windows XP PRO SP3
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Jermor »

Dziadek663 pisze:próbowałem, ale na ekranie dalej nie widzę cyrylic
Co to znaczy? Czy widzisz strony rosyjskie po rosyjsku?
Czy po wklejeniu tekstu rosyjskiego do dokumentu nie widzisz go po rosyjsku tylko jako dziwne znaczki?
Czy tylko nie możesz wprowadzić rosyjskich liter z klawiatury?
O tym jak dodawać klawiaturę przeczytasz tutaj https://support.apple.com/kb/PH18448?lo ... cale=pl_PL
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Smaigas pisze:Witam,
czy prawidłowo Ci wyświetla tekst w pliku?
Wyświetla się prawidłowo. Próba wpisania czegokolwiek w tym pliku - to nie cyrylica.
Udało mi się znaleźć w LOffice LanguageTool-3.8.oxt. Czy zainstalować to?
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Jermor »

LanguageTool to moduł sprawdzania pisowni. Moim zdaniem jest dobrym dodatkiem do pakietu. Jednak nie powoduje on możliwości wpisywania tekstu w innych językach. W Mac OSX istnieje pojęcie źródła wprowadzania co w języku potocznym należy interpretować jako możliwość przełączenia klawiatury na wpisywanie tekstu innym alfabetem. Po zmianie źródła wprowadzania klawisze na klawiaturze przypisane zostaną do znaków tego innego języka i naciśnięcie np klawisza a wprowadzi znak litery ф. Trzeba zatem "nauczyć się" położenia tych nowych liter. Dla ułatwienia sobie pracy można kupić samoprzylepne naklejki z alfabetem rosyjskim i nakleić je na klawiaturze albo podłączyć drugą klawiaturę z już z naniesionymi literami tego innego alfabetu.
W opcjach systemu można ustawić (domyślnie powinna być ustawiona) sygnalizator jakie źródło jest aktualnie aktywne, czyli w jakim języku pracuje klawiatura.
W moim poprzednim poście podałem link do pomocy apple, w którym wyjaśniony jest sposób dodawania źródeł.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Jermor pisze:LanguageTool to moduł sprawdzania pisowni. Moim zdaniem jest dobrym dodatkiem do pakietu.....
W preferencjach systemowych mam od tygodnia: ABC, Polski Pro, Rosyjski.
W Office - Preferences - Languades - for Dokuments wybrałem A...Russian otrzymanego pliku Test i dla nowego pliku. Dalej nie mam cyrylicy przy pisaniu, mimo, że na dole ekranu widzę "Russian". w pliku Test widzę otrzymany tekst w cyrylicy cały czas. Maca uruchomiłem powtórnie, bez pamiętania okien, powtórzyłem powyższe próby i wynik taki sam. Nie udało mi się napić ani jednego znaku cyrylicą. a toa, b to b itd. Dzisiejsze próby rokiłem na nowej instalacji LOOffice.
Zaczynam powoli poddawać się i zastanawiać nad zakupem MSOffice dla MAC
Pozdrawiam
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Jan_J »

Czy da się na Twoim Mac-u ustawić klawiaturę rosyjską, tak by napisać tekst cyrylicą w jakimś innym programie (przeglądarka WWW, prosty nieformatujący edytor)?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Jan_J pisze:Czy da się na Twoim Mac-u ustawić klawiaturę rosyjską, tak by napisać tekst cyrylicą w jakimś innym programie (przeglądarka WWW, prosty nieformatujący edytor)?
W Chromie zmieniłem w ustawieniach język i wprowadzania treści na rosyjski i cyrylicy nie zobaczyłem. Jak zmieniłem w preferencjach OS-u (wymaga to restartu MACa) to menu np Chrome jest w cyrylicy. Pisząc w Google dalej brak cyrylicy. W Office nic nie mogę napisać, bo to nie wersja Office'a z jęz. rosyjskim.
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2256
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Jermor »

Chyba za bardzo spanikowałeś.
Dziadek663 pisze:W Office - Preferences - Languades - for Dokuments wybrałem A...Russian
Ta opcja nie decyduje o pisaniu ale sprawdzaniu tekstu.
Domyślny język dokumentów
Określa języki sprawdzania pisowni, tezaurusa i dzielenia wyrazów.
Pisanie w innym języku nie wymaga zmian preferencji systemu operacyjnego. System może być po polsku, angielsku czy niemiecku a pisać można cyrylicą alfabetem greckim albo arabskim.
System operacyjny MUSI mieć włączoną możliwość wprowadzania znaków z różnych klawiatur. W Macu nazywa się to z różnych źródeł wprowadzania. Jeśli dołączono źródło "język rosyjski" to w systemie należy wybrać (przełączyć) aktualne źródło wprowadzania na to zgodne z potrzebnym językiem. Źródła te są symbolizowane flagą kraju i zazwyczaj łatwo można się między nimi przełączać. Symbol flagi pojawi się tylko wtedy gdy w systemie wystąpią przynajmniej dwa źródła.
Dodawanie źródeł wprowadzania
Wybierz polecenie menu Apple > Preferencje systemowe, kliknij w Klawiatura, a następnie kliknij w Źródła wprowadzania.

Kliknij w przycisk dodawania , wyszukaj język lub źródło wprowadzania, a następnie zaznacz jedno lub więcej źródeł wprowadzania.

Gdy dodasz źródło wprowadzania, automatycznie zaznaczone zostanie pokazywanie menu klawiatury na pasku menu. Menu klawiatury pozwala na szybkie przełączanie źródeł wprowadzania w razie potrzeby.

Kliknij w przycisk Dodaj.
Jan_J zapytał o ustawienie klawiatury. Klawiatura jest elementem współpracującym z systemem operacyjnym a nie przeglądarką internetową. Więc Twoje działanie
Dziadek663 pisze:W Chromie zmieniłem w ustawieniach język i wprowadzania treści na rosyjski
nie wpływa na klawiaturę.
Twoim problemem nie jest LibreOffice lecz brak w systemie dodatkowego, rosyjskiego, źródła w prowadzania. Jeśli go nie będzie, to nie napiszesz po rosyjsku w żadnym edytorze.

Wejdź do swego writera, wpisz taki ciąg U+041f i kiedy kursor znajduje się za literą f naciśnij skrót ALT+x powinieneś zobaczyć rosyjską literę П. Jeśli ją widzisz to znaczy, że w edytorze możesz pisać po rosyjsku, tyle, że Twoja klawiatura nie wysyła właściwego kodu liter. Po to musisz dodać nowe źródło wprowadzania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Dziadek663
Posty: 6
Rejestracja: ndz cze 25, 2017 12:46 pm

Re: Język rosyjski (cyrylica) w LibreOffice - wersja polska

Post autor: Dziadek663 »

Jan_J pisze:Czy da się na Twoim Mac-u ustawić klawiaturę rosyjską, tak by napisać tekst cyrylicą w jakimś innym programie (przeglądarka WWW, prosty nieformatujący edytor)?
Witam
Infolinia Apple udzieliła mi tylko krótkiej informacji: czcionki zainstalowane w Macbook Pro mają cyrylicę.
Pozdrawiam
LibreOffice 5.3.4; Windows 10; Mac OSX 10.12.1
ODPOWIEDZ