drukowanie

Użytkowanie edytora dokumentów
asla22
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2017 2:27 pm

drukowanie

Post autor: asla22 »

Witam, mam pytanie. Mam plik pracę magisterską, muszę ją mieć zapisaną w pliku pdf.
I teraz mam pytanie- czy jeżeli będe drukowała to mogę wydrukować stronę tytułową odzielnie jako jedną stronę a resztę pracy w formacie dwustronnym?
ponieważ z tyłu na stronie tytulowej nie może być tekstu, więc spis tresci musze zacząć od str.2 i wtedy normalnie całośc drukowac dwustronnie, tak mi się wydaje ale nie wiem czy dobrze. a nie mogę dodać pustej strony do pliku bo mi się nie beda zgadzały numery kontrole wygenerowane z systemu antyplagiatowego.

i jeszcze się zapytam,jak mam numerację po prawej stornie to przy wydruku nie bedzie to przeszakdzać? bo nie wiem jak ustawić na srodku zeby była numeracja
WINDOWS 10, open office 4.2.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: drukowanie

Post autor: Jermor »

Szkoda, że dopiero teraz nad tym się zastanawiasz.
Jeśli sytuacja jest taka, że wszystkie strony pracy zostały napisane w zakresie jednego stylu strony (najczęściej "Domyślny"), to po stronie tytułowej dodaj pustą stronę. Niestety pusta strona zostanie zanumerowana, otrzymując numer 2 sama praca będzie numerowana od 3.
Jeśli numeracja jest po prawej stronie, to przy wydruku dwustronnym numery parzyste będą po prawej stronie zawsze, czyli na stronach lewych także. Nie będzie to eleganckie. Jeśli tak jest możesz kliknąć w numer strony i wybrać wyrównanie do środka, CTRL+E (tak jak przy zwykłym tekście).
Formalnie powinnaś zrobić to następująco:
Stronie tytułowej przypisać styl "Pierwsza strona".
W parametrach tego stylu ustawić w zakładce "Organizator" następny styl na "Strona prawa" (to spowoduje, że następna strona dokumentu będzie stroną trzecią, a kolejne strony będą odpowiadać na przemian stylom parzystym i nieparzystym, czyli lewym i prawym).
Na dowolnej stronie parzystej należy wstawić numer strony i wyrównać go do środka.
To samo na stronie nieparzystej.
W powyższych ustawieniach możesz wybrać wyrównanie numerów do prawej dla stron prawych i do lewej dla stron lewych. Wówczas numery stron będą zawsze na zewnętrznym boku strony.
Podczas emitowania dokumentu PDF, zakładam, że opcją "Eksportuj jako PDF..." - ustawić w okienku "Opcje PDF" opcję: "Eksportuj automatycznie wstawione puste strony". PDF bedzie więc zawierał te pusta drugą stronę bez żadnego numeru.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ