Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Użytkowanie edytora dokumentów
Phoe
Posty: 7
Rejestracja: pn lip 14, 2014 4:19 am

Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Phoe »

Chciałam zapytać, czy jest jakaś możliwość, żeby Libra wyszukiwała określone miejsce (na przykład początek / koniec akapitu) i tam wstawiała / usuwała dodatkowy akapit lub lub jakiś fragment tekstu (np. tag html). Podobnie z wyszukiwaniem danego formatu (np. pochylenia) i wstawianie fragmentu tekstu przed / po tym pochyleniu. Robiłam takie rzeczy bez problemu w MS Word, ale w Librze zdaje się, że tego nie ma (chyba że źle patrzę). Jeśli nie ma możliwości w Librze, to czy jakiś inny open source'owy program osługujący to? Jest mi to niezbędne do codziennej pracy.
Libre Office na Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Astur »

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale jest coś takiego:

Obrazek
Najpierw klikasz na [1], aby otworzyć inne opcje, a potem na [2], aby włączyć wyrażenia regularne. W Pomocy znajdziesz listę wyrażeń regularnych, których można użyć do wyszukiwania elementów tekstu.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Phoe
Posty: 7
Rejestracja: pn lip 14, 2014 4:19 am

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Phoe »

Bardzo dziękuję. Nie miałam pojęcia, że tak to tutaj działa. Natrafiłam jednak na pewien problem: ^ nie pozwala mi wyszukać samego początku akapitu, muszę dać ^. co oznacza pierwszą literę akapitu, ale nie o to mi przecież chodzi. Znak $ już wyszukuje mi bez problemu koniec akapitu, jednak w obu przypadkach mogę jedynie zamienić akapit na coś innego. Nie mogę dodać, nie usuwając akapitu. W MS Word robiłam to, powtarzając odpowiednie znaki w "zamień na", a więc przykładowo zamieniało mi akapit na to, co chcę, plus akapit. Tutaj to nie działa, bo traktuje wyrażenia nieregularne jak normalny tekst :( Jest na to sposób?
Libre Office na Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Astur »

Możesz tak jakoś precyzyjniej napisać co chcesz na co wymienić?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Phoe
Posty: 7
Rejestracja: pn lip 14, 2014 4:19 am

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Phoe »

Głównie zależy mi na możliwości dowolnego dodawania akapitu do akapitu. Na przykład coś takiego:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem
Drugi akapit z jakimś tekstem
na:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem

Drugi akapit z jakimś tekstem
A także dodawanie tagów html w odpowiednich miejscach. Na przykład:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem
Drugi akapit z jakimś tekstem
na:
<p>Pierwszy akapit z jakimś tekstem</p>
<p>Drugi akapit z jakimś tekstem</p>
Libre Office na Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zaawansowane zamienianie (LibreOffice)

Post autor: Astur »

Phoe pisze:Głównie zależy mi na możliwości dowolnego dodawania akapitu do akapitu. Na przykład coś takiego:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem
Drugi akapit z jakimś tekstem
na:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem

Drugi akapit z jakimś tekstem
Po uruchomieniu Wyrażeń regularnych, w polu "Znajdź" wprowadź ^Drugi a w polu "Zamień" \n&. Jeżeli chcesz dodać puste akapity przed wszystkimi akapitami, to zamiast wyrażenia Drugi użyj . (kropka).
A także dodawanie tagów html w odpowiednich miejscach. Na przykład:
Pierwszy akapit z jakimś tekstem
Drugi akapit z jakimś tekstem
na:
<p>Pierwszy akapit z jakimś tekstem</p>
<p>Drugi akapit z jakimś tekstem</p>
  1. Wstawienie na początku akapitu: w polu "Znajdź" wprowadź ^. a w polu "Zamień" <p>&.
  2. Wstawienie na końcu akapitu: w polu "Znajdź" wprowadź .$ a w polu "Zamień" &</p>
Dodanie tagów będzie dotyczyć wszystkich akapitów. Jeżeli chcesz dodać je tylko do konkretnych akapitów, musisz określić pierwszy i ostatni łańcuch znaków, po którym akapit będzie identyfikowany. Wyrażenia regularne są oczywiście dozwolone.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ