Zmiana czcionki domyślnej Times New Roman na Arial

Użytkowanie edytora dokumentów
Grzebek
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 7:37 pm

Zmiana czcionki domyślnej Times New Roman na Arial

Post autor: Grzebek »

Witam,
Czy jest możliwa zmiana na "stałe" czcionki domyślnej na Arial ww LibreOffice 5.2.6 Portable ?
Na stronie: https://help.libreoffice.org/Math/Fonts/pl jest napisane:
"W polach list w oknie dialogowym Czcionka domyślną czcionką wszystkich elementów jest Times New Roman. Aby zmienić czcionkę, kliknij przycisk Modyfikuj, a następnie wybierz typ elementu. Zostanie wyświetlone nowe okno dialogowe. Wybierz odpowiednią czcionkę i sprawdź wszystkie niezbędne atrybuty, a następnie kliknij przycisk OK. Aby ustawić nowe czcionki jako domyślne, kliknij przycisk Domyślny".
Po prostu nie widzę przycisku "Modyfikuj", który mam kliknąć... Przyznam się, że jestem nowym użytkownikiem i kombinuję, jak "koń pod górę".
Byłem w Oknie : Styl akapitu Domyślny, Czcionka tekstu zachodniego - wybrałem Ariel> Zastosuj> OK. Zmieniła się na czas otwarcia Edytora. Ponowne otwarcie - programowa czcionka domyślna powróciła. Proszę o "łopatologiczną" poradę - pozdrawiam: Grzebek
LibreOffice 5.2.6 na W7 32bit
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Zmiana czcionki domyślnej Times New Roman na Arial

Post autor: Vakarian »

O ile dobrze się orientuję, aby zmienić czcionkę dla wszystkich nowych dokumentów, musisz edytować szablon, na podstawie którego tworzone są nowe dokumenty (lub stworzyć nowy i ustawić go jako domyślny - opiszę to rozwiązanie). Aby tego dokonać, musisz po kolei:
- w nowo otwartym dokumencie włącz okno Style i formatowanie (F11), kliknij prawym przyciskiem myszy styl akapitu domyślny i kliknij modyfikuj;
- wyskoczy okienko, w którym przejdź do zakładki czcionka i zmień ustawienia czcionki tak, jak Ci pasuje;
- zatwierdź zmiany;
- teraz musisz zapisać ten dokument jako szablon: plik-->szablony-->zapisz jako szablon. Wpisz nazwę, jaką chcesz nadać szablonowi, wybierz kategorię (ja zawsze wrzucam jako "moje szablony) i nie zapomnij zaznaczyć ustaw jako szablon domyślny;
To by było na tyle. Od teraz każdy nowy dokument tekstowy powinien być otwierany z tego szablonu, a podstawowa czcionka będzie taka, jaką ustawisz w stylu domyślny.

PS Tak to wygląda na LibreOffice - nie wiem, czy wersja portable jakoś się różni.
PPS Możliwe, że istnieje jakieś prostsze rozwiązanie - nie zgłębiałem tematu i podałem pierwsze, jakie przyszło mi na myśl.
PPPS Ech, dopiero teraz doczytałem, że podałeś linka do forum Math. Rozwiązanie podane przeze mnie sprawdzi się jedynie we Writerze. Trzeba się było uczyć czytać ze zrozumieniem...
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Grzebek
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 7:37 pm

Re: Zmiana czcionki domyślnej Times New Roman na Arial

Post autor: Grzebek »

Witam, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i przepraszam za pomylenie modułu :lol:
[SOLVED]
LibreOffice 5.2.6 na W7 32bit
ODPOWIEDZ