Przypis dolny - naliczanie na kolumnę

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Przypis dolny - naliczanie na kolumnę

Post autor: Vakarian »

Witam!

Strony mojego dokumentu składają się z dwóch kolumn, które imitują dwie strony księgi. Postanowiłem wprowadzić w dokumencie przypisy dolne, które dotychczas umieszczałem ręcznie po zawierającym je akapicie (co bywa mało czytelne i wygląda niezbyt elegancko). Po przejrzeniu forum udało mi się ustawić, aby numery przypisów były naliczane dla każdej strony z osobna, jednak ja chciałbym pójść dalej - aby były one liczone dla każdej kolumny. Nie da się tego osiągnąć za pomocą ustawień przypisów, ale może istnieje jakiś inny sposób? Trochę dziwnie wygląda, gdy na lewej "stronie" (czyli kolumnie) jest przypis z jedynką, zaś na prawej dwójką i trójką, a potem znów jedynka. Mógłbym zostawić domyślne ustawienie, czyli naliczać dla całego dokumentu, jednak przypisy dwu- lub nawet trzycyfrowe jakoś mi się nie podobają.

Dodatkowo interesuje mnie, czy da się jakoś sprawić, aby liczba przy przypisie nie była odnośnikiem do niego? Denerwuje mnie, gdy w wyeksportowanym PDFie pokazuje się "rączka", że znacznik przypisu można kliknąć, lecz do niczego to nie prowadzi.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Przypis dolny - naliczanie na kolumnę

Post autor: Jermor »

Z mojej wiedzy wynika, że numerowanie przypisów jest możliwe tylko w obrębię całego dokumentu, rozdziału albo strony. Czyli innego sposobu nie ma. Oczywiście pozostają działania niestandardowe, czyli np makra.
Zastanawia mnie, dlaczego chcesz koniecznie mieć te dwie kolumny.
Jeśli chodzi o oglądanie dokumentu na ekranie, to LibreOffice oferuje podgląd o nazwie "Widok książki" czyli dwie strony obok siebie.
Jeśli chodzi o wydruk, można wydrukować dwie strony na jednym arkuszu.
druk2.jpg
W tej sytuacji przypisy z numerowaniem od początku strony spełnią Twoje oczekiwania.

Co do PDF. U mnie akurat "łapka" przenosi do przypisu, a właściwie ustawia przypis u góry ekranu, tak aby był pierwszą linijką tekstu.
Sądzę, że gdzieś w LibreOffice może być opcja pozwalająca wyłączyć linkowanie do przypisu. Niestety nie wiem gdzie.
Natomiast stwierdziłem, że wydrukowanie dokumentu na wirtualnej drukarce "Microsoft print to PDF" albo "Foxit Reader PDF Printer" nie przenosi tych linków.
W podpisie masz info iż używasz Win7, nie wiem czy w nim była już drukarka Microsoftu. Foxit Reader jest bezpłatny (ma Polską wersję).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Przypis dolny - naliczanie na kolumnę

Post autor: Vakarian »

Dwie kolumny są mi potrzebne, ponieważ dokument ma po wyeksportowaniu do PDFa zawsze i dla każdego wyglądać jak otwarta księga - niezależnie od tego, jaki ustawi sposób wyświetlania. Dlatego jestem skazany na kolumny, chociaż nie ukrywam, że wraz z nimi w parze idzie kilka problemów.

Co do "rączki", to faktycznie przenosi do przypisu, jednak moim domyślnym widokiem wyeksportowanego PDFa jest "dopasuj do okna" - w tym przypadku po kliknięciu znacznika przypisu nic się nie dzieje. Poszukam opcji wyłączenia tego linku, chociaż w ustawieniach przypisów tego nie ma. Wirtualna drukarka raczej odpada - próbowałem kiedyś jakiejś (nie pamiętam, jakiej) i usunęła wszystkie hiperłącza - włącznie z tymi ze spisu treści, które są mi niezbędne (i podejrzewam, że przyszłemu czytelnikowi również).

EDYTOWANE

Niestety, naliczanie przypisów dolnych na kolumnę jest niemożliwe, a przynajmniej ja nie znalazłem nigdzie informacji, jak tego dokonać. Podobnie ma się sprawa z denerwującą mnie "rączką", która odsyła do przypisu - z tego, co wiem, nie da się przypisu "odlinkować".

Pozostaje rozwiązanie ze stroną z pojedynczą kolumną i wirtualną drukarką, ale nie udało mi się znaleźć darmowej drukarki, która zachowywałaby linki. Jak nie urok, to... każdy wie, co ;)
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
ODPOWIEDZ