usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Użytkowanie edytora dokumentów
Michasz3
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 29, 2015 5:42 pm

usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Michasz3 »

Piszę recenzję pewnego artykułu, recenzja powinna być anonimowa. Uwagi zamieszczam zarówno w komentarzach do tekstu artykułu, jak i w osobnym pliku. Writer podaje moje imię i nazwisko w każdym komentarzu oraz we właściwościach dokumentu (bo mam je wpisane w Opcje -> Dane użytkownika).

1. Jak usunąć swoje imię i nazwisko z komentarzy lub ewentualnie zamienić na inne?
2. Jak usunąć swoje dane osobiste z właściwości dokumentu?

Czy można to zrobić w już gotowym dokumencie z komentarzami i zapisanymi zmianami?
LibreOffice 5.x na openSUSE Leap 42
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Jan_J »

Nie wiem czy istnieje do tego narzędzie w interfejsie użytkownika.
W pliku odt (który jak wiadomo jest archiwum zip), dokument przechowywany jest jako plik content.xml. W jego wnętrzu metadane o autorstwie komentarzy są opatrzone znacznikami <cd:creator>indentyfikacja autora</cd:creator>. Można je usunąć i spakować plik z powrotem. Ale jest to potencjalnie niebezpieczna operacja, bo grozi mimowolnym naruszeniem układu znaczników. Warto zrobić wcześniej zapasową kopię dokumentu.
Tak że przynajmniej w teorii usunięcie danych jest możliwe.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Jermor »

Podstawowe dane osobiste:
Plik - Właściwości
zakładka "Ogólne", wyłączyć opcję "Zastosuj dane użytkownika" i kliknąć przycisk "Resetuj właściwości"
Zapisać ponownie plik.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Magdalena W.
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 16, 2018 10:42 am

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Magdalena W. »

mam podobny problem z danymi autora komentarzy; muszę wysłać anonimową recenzję do autora zrecenzowanego artykułu, w każdym komentarzu pojawiają się inicjały recenzenta: "XY coments after AB + data" - czy mogę się tego pozbyć nie będąc autorem recenzji? zaznaczyłam w opcjach usuń dane użytkownika, ale nie pomogło :(
OpenOffice 6.0.4.2 na Windows 10.0
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Jan_J »

Narzędzia+Opcje+Dane użytkownika
stąd brane są inicjały do komentarzy.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Astur »

A jak by nie pomogło to co oferuje interfejs, zawsze można skopiować cały dokument i wkleić do nowego. Ten nowy będzie już własnością twórcy.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Jan_J »

// Uczniowie i studenci używają tego sposobu nagminie, żeby ukryć kto od kogo zrzyna sprawozdania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Magdalena W.
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 16, 2018 10:42 am

Re: usuwanie osobistych danych z komentarzy i pliku

Post autor: Magdalena W. »

dzięki Astur,
niestety, ach niestety, komentarze skopiowały się wraz z inicjałami recenzenta :(
w danych użytkownika jest pusto, ale to nie ma znaczenia dla inicjałów autora komentarzy
ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? będę wdzięczna
pozdrawiam serdecznie - Magdalena W.
OpenOffice 6.0.4.2 na Windows 10.0
ODPOWIEDZ