Zmienne z bazy danych na szablonie

Użytkowanie edytora dokumentów
nizz71
Posty: 2
Rejestracja: pn gru 05, 2016 7:25 pm

Zmienne z bazy danych na szablonie

Post autor: nizz71 »

Witam.
Staram się rozwikłać pewien problem i sam już nie wiem czy jest on w ogóle prostym sposobem osiągalny... Prosiłbym o wyrozumiałość, ponieważ jest to moje pierwsze podejście do szablonów połączonych z bazą danych w OpenOffice.
Mam lokalną bazę danych (zarejestrowaną w OpenOffice.org, czyli widoczną dla innych komponentów) w której przechowuję informacje w jednej tabeli. Muszę zrobić szablon w Writerze umieszczający odpowiednie wartości z tej bazy danych w pewnych miejscach. Dotarłem już do tego, że jest coś takiego jak "mail merge" i że mogę tam podpiąć pola do odpowiednich kolumn z bazy danych... Tylko, że obsługa tego wymaga zbyt dużo klikania. Problemem jest to, że ja chcę domyślnie uzupełniać te pola na szablonie wartościami tylko z konkretnego wiersza z tabeli (nie chcę drukować wszystkich rekordów, tylko poszczególny) spełniający jakiś określony warunek. Czy da się gdzieś wcisnąć taki filtr przy wsadzaniu zmiennych na szablon? Idealnie byłoby gdyby dało się zaszyć SQLa, i pola uzupełniałyby się odpowiednio dla tych rekordów zwróconych z tego filtrującego zapytania. W tym momencie wiem, że aby uniknąć drukowania wszystkich rekordów z tabeli muszę kliknąć F4, wybrać konkretny rekord, kliknąć "dane na pola" i wtedy dopiero wydrukować dokument. Czy da się ominąć ten krok? Tzn dosłownie :
1. nieświadomy niczego człowiek otwiera szablon
2. w tle writer sprawdza sobie jakiś warunek wyciągając konkretny rekord z bazy i uzupełnia wartościami pola na szablonie
3. człowiek klika drukuj (bez klikania F4, wybierania żadnych rekordów itp) i po prostu drukuje mu się jeden dokumencik z danymi wyciągniętymi z wyfiltrowanego w punkcie drugim rekordu

Bardzo proszę o pomoc, bo błądząc po tutorialach i dokumentacjach nie znalazłem nigdzie rozwiązania problemu, a nie wierzę, że to co chcę osiągnąć jest niemożliwe...

Pozdrawiam
OpenOffice 4.1.3 Windows 10
ODPOWIEDZ