Numeracja stron w podzielonej stopce

Użytkowanie edytora dokumentów
Asz
Posty: 2
Rejestracja: śr lip 27, 2016 12:26 pm

Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Asz »

Witam, przygotowując książkę do wydruku natrafiłem na problem z automatyczną numeracją stron. Normalnie robi się to poprzez stopkę, ale gdy przestawiłem stronę na poziomo i podzieliłem na dwie strony A5 stopka rozciąga się dalej na całą stronę. Mam stronę A4 w poziomie, podzieloną na dwie części z polami tekstowymi i jedną długą stopkę przez całą długość strony. Da się ją jakoś podzielić na dwie?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Open Office 4.0.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Vakarian »

Założyłem dziś temat, w którym zadałem podobne pytanie: czy da się jakoś obejść pojedynczy numer strony w przypadku, jeśli chcę mieć dwa numery stron na jednej stronie. Nie otrzymałem jak na razie odpowiedzi, boję się jednak, że jest to trudne do osiągnięcia (jeśli w ogóle) za pomocą automatycznej numeracji, ponieważ nieważne, jak podzielisz stronę, traktowana jest ona jako jedna.

PS Czy zamiast pól tekstowych nie byłoby prościej w formacie strony ustawić dwie kolumny, które imitowałyby dwie strony A5?
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Astur »

Poeksperymentuj z ustawieniem strony w opcjach drukowania (Plik/Drukuj.../Układ strony). Możesz tam wybrać ilość stron na arkusz papieru.
Zanim wyślesz wszystko do drukarki fizycznej, poeksperymentuj z drukowaniem do pdf. Nie za pomocą "Eksportuj do PDF", tylko za pomocą drukarki (np. bullzip) zainstalowanej w Windows.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: zulu144 »

Asz pisze:Witam, przygotowując książkę do wydruku natrafiłem na problem z automatyczną numeracją stron. Normalnie robi się to poprzez stopkę, ale gdy przestawiłem stronę na poziomo i podzieliłem na dwie strony A5 stopka rozciąga się dalej na całą stronę. Mam stronę A4 w poziomie, podzieloną na dwie części z polami tekstowymi i jedną długą stopkę przez całą długość strony. Da się ją jakoś podzielić na dwie?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Przymnij np. ze wszystkie strony są przednie-parzyste, wtedy będą z automatu miały nr tylko nieparzyste.
Pole nr strony wstaw to komórki tabeli umieszczonej w stopce.
W innej komórce tabeli wstaw formułą =1+<A1>
gdzie A1 jest nazwą komórki zawierającej pole strony.

Ale takie rozwiązanie kłoci się z podstawowymi zasadami.
Strona to strona, kolumna to kolumna.
Jak chce się 2 strony na jednej stronie fizycznego czy wirtualnego papieru to używa się narzędzia przeznaczonego do tego.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Vakarian »

Znalazłem rozwiązanie, na które w dużej mierze naprowadził mnie zulu144: w formacie strony ustawiasz układ strony na "tylko z lewej" (bądź "tylko z prawej" w zależności od tego, czy chcesz mieć najpierw parzyste, czy też nie). Następnie:
- dla lewej kolumny (czy też lewego pola tekstowego) wstawiasz w stopce pole z numerem strony;
- po prawej wstawiasz pole "następna strona" i ustawiasz "przesunięcie" na -1 LUB wstawiasz pole "poprzednia strona" z "przesunięciem" 1;
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Asz
Posty: 2
Rejestracja: śr lip 27, 2016 12:26 pm

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Asz »

Dziękuję serdecznie za pomoc :) Niestety nie rozwiązało to do końca mojego problemu gdyż ten się skomplikował (okazało się, że kolejność na każde cztery strony A5, czyli dwie A4, musi iść tak; 4, 1, 2, 3 by wydruk z jednej i drugiej strony był po kolei). Poradziłem sobie z tym numerując je "ręcznie".

Zanim zamkniemy temat, miałbym jeszcze krótkie pytanie; jak ustawić inną długość wcięcia tabulatorem niż domyślna? Nie interesuje mnie ustawianie akapitów z automatu, tylko wejście w opcje klawisza "Tab" i ustawienie że np. robi wcięcie 0,5cm a nie 2cm jak obecnie :)
Open Office 4.0.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Vakarian »

Nie jestem pewien, czy istnieją jakiekolwiek opcje klawisza Tab, ale możesz zmodyfikować styl akapitu którego używasz do pisania dokumentu. W ustawieniach stylu masz zakładkę "Tabulatory" w której możesz ustawić pozycje tabulatorów - w trakcie edycji tekstu po wciśnięciu klawisza Tab kursor "przeskoczy" właśnie do tej pozycji. Możesz więc np. ustawić sobie kilka tabulatorów co pół centymetra i przełączać się pomiędzy nimi Tabem. Możesz też zmienić wcięcie pierwszego wiersza dla stylu akapitu, jednak poskutkuje to wcięciem przed każdym nowym akapitem.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Numeracja stron w podzielonej stopce

Post autor: Jermor »

To już jest mocno opóźniona odpowiedź. Przygotuj książkę jak normalny dokument na A4 i wydrukuj jako broszurę.

Jest o tym na stronie https://yestok.pl/lbo/y12.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ