[SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Użytkowanie edytora dokumentów
giezeta35
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 05, 2013 9:37 pm

[SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: giezeta35 »

Mam pytanie czy można we Writerze zrobić podobnie jak w Wordzie stały skrót do znaku paragraf: §. Nie doczytałam nigdzie. Jak na razie pracowicie wstawiam symbole za każdym razem jeżeli zmieniam czcionkę.
OpenOffice Org3.2.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: skrót do znaku paragrafu

Post autor: quest-88 »

Było miliard razy. Korzystanie z wyszukiwarki przyśpiesza rozwiązanie problemu.

http://openofficeorgpl.blogspot.com/200 ... pomoc.html
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
giezeta35
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 05, 2013 9:37 pm

Re: skrót do znaku paragrafu

Post autor: giezeta35 »

Dziękuję, jestem początkującą użytkowniczką OpenOffice i nie wiedziałam że jest taka pomoc. Teraz zapamiętam.
OpenOffice Org3.2.
paolajn
Posty: 8
Rejestracja: sob mar 30, 2019 9:13 pm

Re: [SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: paolajn »

Mam ten sam problem, a że jestem zielona, ten wklejony link wcale nie pomógł mi rozwiązać tego problemu (u mnie chyba nie ma czegoś takiego jak "zarejestruj makro"?). Czy ktoś miły podpowie mi krok po kroku jak to zrobić? Help! ;)
LibreOffice 6.2.1.2, Win10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: Jan_J »

paolajn pisze:(u mnie chyba nie ma czegoś takiego jak "zarejestruj makro"?)
W LibreOffice począwszy od wersji X.XX (chyba 5 z kawałkiem?) rejestracja makropoleceń domyślnie jest wyłączona.
Rejestrator jest taki sobie, tak że na ogół skuteczniej jest zainwestować w znajomość bibliotek i napisać sobie kod niż go wyklikać. Ale da się włączyć: Narzędzia / Opcje / Zaawansowane / [x] Włącz nagrywanie makr. Nagrywarka pokaże się w Narzędzia / Makra / Zarejestruj.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: [SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: Astur »

Pozwolę sobie dopisać, że użytkownicy systemów opartych na Linuksie nie mają takich problemów. Oto standardowe obłożenie klawiszy dostępne w polskiej wersji Lubuntu:
Obrazek

Z lewej strony widać znaki normalnie dostępne na klawiaturze, natomiast po prawej stronie znaki dostępne przez kombinację z prawym klawiszem [Alt]. Rzeczony paragraf jest osiągny przez [Alt]+[7] i to nie tylko w LibreOffice, ale i Notatniku, na stronach internetowych i w ogóle wszędzie, gdzie tylko używa się klawiatury. Wygodne, prawda?
Nieco tajemnicze określenie akcenty oznacza, że najpierw wbija się akcent, a następnie literę, która ma być zaakcentowana. Np wbijając " (przy kwadratowym nawiasie otwierającym, czyli [Alt]+[[]) i zaraz potem [a] otrzymamy ä. Oczywiście akcenty uruchomią tylko te zbitki, które są dostępne w czcionce, a zatem o l z dwoma kropkami możemy sobie najwyżej pomarzyć :)

Dla zainteresowanych załączam plik z klawiaturą do wydrukowania. Zrobiłem go głównie dla siebie, jako ściągawkę, więc spokojnie mogę udostępnić za darmo.
Załączniki
klawiatura.pdf
Linuksowe obłożenie klawiatury
(57.39 KiB) Pobrany 236 razy
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: Jan_J »

Cenna uwaga.
W dodatku kulturowo-historycznym warto wspomnieć także klawiaturę racjonalną Marcina Wolińskiego (http://marcinwolinski.pl/keyboard/), która też jest “na wyposażeniu” współczesnych linuksów, choć nie jest aktywowana domyślnie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
paolajn
Posty: 8
Rejestracja: sob mar 30, 2019 9:13 pm

Re: [SOLVED] Skrót klawiaturowy do znaku paragrafu

Post autor: paolajn »

dziękuję. udało się! :)
LibreOffice 6.2.1.2, Win10
ODPOWIEDZ