Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Użytkowanie edytora dokumentów
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

Potrzebuję dać do tłumaczenia tekst, ale w OpenOffice mogę odczytać jedynie liczbę stron, a w opcji ,,policz słowa” odczytuję tylko „wyrazy” i „znaki”. Z tego co widzę biura tłumaczy obliczają jeszcze „spacje”. Czy jest jakiś sposób by móc razem to wszystko policzyć?
Jeśli ktoś wie, to prosiłbym też o wytłumaczenie mi o co chodzi w tych spacjach? Czy to oznacza że pomiędzy każdymi dwoma wyrazami przerwa nazywa się spacją, i za tę pustkę trzeba płacić?
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: belstar »

Plik -> właściwości, karta statystyka. Odejmij liczbę znaków od liczby znaków bez spacji.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

belstar pisze:Plik -> właściwości, karta statystyka. Odejmij liczbę znaków od liczby znaków bez spacji.
Dziękuje Belstar. Wszystko zgadzało się do m omentu w którym otworzyły się liczby. Nie mogę znaleźć opcji liczba znaków bez spacji
Jedynie widzę następujące opcje:
LICZBY:
stron,
tabel,
grafiki,
obiektów OLE,
akapitów,
wyrazów,
znaków,
wierszy
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: quest-88 »

Musi być. Jeśli nie ma, spróbuj zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice.
znaki bez spacji.png
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

quest-88 pisze:Musi być. Jeśli nie ma, spróbuj zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice.
Załącznik znaki bez spacji.png nie jest już dostępny
Dziękuję Quest-88. Zobaczę czy potrafię zaktualizować OpenOffice do takiego stanu. Nie wiem nawet jak sie dobrać do tego. Zapomniałem dodać że ja nie mam Windowsa, tylko Apple Mac OS.X. Mountain Lion ( wersja 10.8.4 ).
Poniżej ukazuję informacje widoczne w mym MacBooku.
Załączniki
E.png
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
ekspedient
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 10:04 am

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: ekspedient »

quest-88 pisze:Musi być. Jeśli nie ma, spróbuj zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice.
znaki bez spacji.png
Podłączę się z moim pytanie, bo akurat gdzie indziej pytałem o podobną rzecz - podpowiedzcie mi, jak mam zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice?... Sorry, jeśli pytanie jest laickie, ale naprawdę nie wiem, jak to zrobić, proszę chociaż o naprowadzenie. I dziękuję z góry.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

ekspedient pisze:
quest-88 pisze:Musi być. Jeśli nie ma, spróbuj zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice.
znaki bez spacji.png
Podłączę się z moim pytanie, bo akurat gdzie indziej pytałem o podobną rzecz - podpowiedzcie mi, jak mam zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice?... Sorry, jeśli pytanie jest laickie, ale naprawdę nie wiem, jak to zrobić, proszę chociaż o naprowadzenie. I dziękuję z góry.
Ja również dołączam sie do powyższej prośby, i przy okazji zapytam czy z programu OpenOffice przekształcając dokumenty ( nawet te skomplikowane, jak tabelki, obrazki itp. ), na nowe oprogramowanie LibreOffice, mogą pojawić się jakieś zakłócenia, np. zmiany formatu treści itp. Jeśli tak zatem zmuszony będę zrezygnować z LibreOffice i pozostać z Pisze w wikipedii że OpenOffice.LibreOffice powstał na bazie kodu OpenOffice.org., zatem mam nadzieje że formaty tych dokumentów współpracować będą ze sobą.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: quest-88 »

@ekspedient, @namini

Po prostu trzeba albo odinstalować OpenOffice i zainstalować zamiast niego LibreOffice, albo spróbować zainstalować drugi pakiet równolegle.

http://pl.libreoffice.org/pobieranie/

Rekomenduję zainstalowanie wersji 4.0.5, a nie nowszej 4.1.1. Odpowiedni link znajdziecie przy wierszu:
Zmień wersję: 4.1.1 / 4.0.5 / 3.6.7
Nie będzie żadnych problemów z przenoszeniem treści między tymi dwoma pakietami.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: Minio »

ekspedient pisze:Podłączę się z moim pytanie, bo akurat gdzie indziej pytałem o podobną rzecz - podpowiedzcie mi, jak mam zaktualizować oprogramowanie do LibreOffice?
Po prostu zainstaluj LibreOffice. Pobierzesz go z oficjalnej strony: http://pl.libreoffice.org/pobieranie/?t ... .5&lang=pl (link do wersji na Mac OS X z procesorem Intela, program w wersji 4.0.5; jak masz inny procesor albo wolisz spróbować 4.1.1, to na dole strony są odnośniki).

LibreOffice może być zainstalowany obok OpenOffice.org/Apache OpenOffice. W dowolnym momencie powinien być uruchomiony tylko jeden z nich, gdyż gdy oba działają jednocześnie, to się „gryzą” (ale można ich używać zamiennie, tzn. po wyłączeniu OOo włączyć LO). Dotyczy to również ikony szybkiego uruchamiania, która na Windowsie pojawia się w zasobniku systemowym (nie wiem czy na Mac OS pakiety mają podobną funkcję).
namini pisze:Ja również dołączam sie do powyższej prośby, i przy okazji zapytam czy z programu OpenOffice przekształcając dokumenty ( nawet te skomplikowane, jak tabelki, obrazki itp. ), na nowe oprogramowanie LibreOffice, mogą pojawić się jakieś zakłócenia, np. zmiany formatu treści itp.
Oba pakiety używają formatu OpenDocument, przy czym LibreOffice w wersji „rozszerzonej” — tzn. zawierającej kilka rozszerzeń których nie ma w specyfikacji. Zazwyczaj mają one na celu zapewnienie lepszej kompatybilności z formatami Microsoftu. Pełen wykaz jest na wiki TDF (w języku angielskim).
Jeżeli używasz którejś z funkcji z działu „rozszerzonych”, to Apache OpenOffice, OpenOffice.org oraz niektóre starsze wersje LibreOffice po prostu je zignorują.

Poza tym LibreOffice jest generalnie kompatybilny ze starymi plikami. Powinien bez problemu odczytać ich treść, ale może odrobinę inaczej je wyświetlić (co może wynikać z braku określonego fontu w określonej wersji, odmiennej implementacji OpenType, innych ustawieniach automatycznego kerningu, zmianach w algorytmie wyrównywania wierszy, zmianach w algorytmie dzielenia wyrazów i tysiąca innych, nierzadko drobnych zmian). Przy czym, w gruncie rzeczy, to samo można powiedzieć o aktualizacji OOo/AOO do nowszej wersji.

Ogólnie rzecz ujmując: pracując z plikami w LibreOffice trzeba się liczyć z tymi samymi ograniczeniami i problemami, które trzeba brać pod uwagę pracując z plikami w OpenOffice.org, Apache OpenOffice czy Microsoft Office.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

Dziękuję za cenne wskazówki. Kiedyś zapewne skorzystam z nowego programu LibreOffice, ale jakoś boję się niekontrolowanych zmian w mych dokumentach, dlatego na razie wolę pozostać przy OpenOffice. System Apple Mac OS.X. jeszcze bardziej budzi we mnie niepewność.

Rozumiem że wskazówki na temat obliczenia liczby spacji w tekście, tyczy się tylko programu LibreOffice? Zatem nie mam co szukać opcji tej w OpenOffice?
Dziękuję jeszcze raz za rady.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: belstar »

Masz jeszcze kilka możliwości:
  1. Poszukać wersji portable (choć na maca może być cienko).
  2. Zainstalować makro z tej strony http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=5934, choć podaje statystyki bez spacji, trzeba samemu sobie wyliczyć, jak w pierwszych postach.
  3. Skorzystać z tej strony http://wordcounttools.com/, podaje wyniki jak wyżej.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: zulu144 »

belstar pisze:Masz jeszcze kilka możliwości:
  1. Poszukać wersji portable (choć na maca może być cienko).
  2. Zainstalować makro z tej strony http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=5934, choć podaje statystyki bez spacji, trzeba samemu sobie wyliczyć, jak w pierwszych postach.
  3. Skorzystać z tej strony http://wordcounttools.com/, podaje wyniki jak wyżej.
Ja tam bym przyjął, ze liczba spacji jest równa liczbie wyrazów pomniejszonej o liczbę akapitów i nie przejmował się ze może być nieco inna.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak obliczyć liczbę spacji w tekście?

Post autor: namini »

Ze wstępnych wniosków, uważam że OpenOffice i ApacheOffice doskonale poradzili sobie z tym problemem bo w liczniku słów „znaki” oznaczają „znaki ze spacjami” ;)
Zatem cały temat był zbędny :D
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
ODPOWIEDZ