Kopiowanie akapitu zachowując styl

Użytkowanie edytora dokumentów
Andrzej Pióro
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 18, 2021 12:40 pm

Kopiowanie akapitu zachowując styl

Post autor: Andrzej Pióro »

Dzień dobry.
Witam ponownie.
Już tu kiedyś zgłaszałem jakiś problem i został z powodzeniem w następnej wersji rozwiązany. Dziękuję bardzo. Niestety nie pamiętam danych logowania, a podanie samego maila nie chce odświeżyć rejestracji.
Teraz mam inny problem z odsyłaczami. Pracuję na plikach, gdzie w pewnym momencie powielam cały akapit. Występuję on w innej części tego samego pliku. Problem jest wtedy gdy stosuję indeks górny/dolny (znika na powielonym tekście, co jest problemem gdy podaję jednostki powierzchni lub objętości m2 lub m3) oraz wtedy gdy stosuję wewnątrz zdefiniowanego pola twardą spację, wówczas w tekstach powielonych wyrazy zaczynają się dzielić i to w sposób niepoprawny, np słowo sposób może być podzielone tak: górny wiersz spos, dolny ób. Czy to znany problem? Spróbowałem wyszukać sprawę za pomocą hasła odsyłacz w w [szukaj]. lecz są tu tylko dość stare zapytania.
Pozdrawiam
Andrzej Pióro
Ostatnio zmieniony pn paź 18, 2021 2:48 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: To jest nowy problem, dlatego wydzieliłem pytanie do nowego postu.
LibreOffice 7.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie akapitu zachowując styl

Post autor: Jermor »

Wg mnie zakładki i odsyłacze są zapamiętywane jako zwykły niesformatowany tekst. Dlatego przy ich przywołaniu znikają wszystkie efekty zastosowane w tekście oryginalnym. Sprawdziłem to także w Apache OpenOffice i w nim jest tak samo.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Andrzej Pióro
Posty: 2
Rejestracja: pn paź 18, 2021 12:40 pm

Re: Kopiowanie akapitu zachowując styl

Post autor: Andrzej Pióro »

To, że nie ma indeksów i zachowania formatu - jakoś przeżyję na spokojnie. Lecz twarda spacja w odsyłaczu i rozpad słów w wyniku jej stosowania uważam za problem. Lubię gdy, dla przykładu: "pod górę" lub " w domu", jest w tym samym wierszu, a nie w dwóch. Cały dokument mam ładnie, a akapit z odsyłaczem już nie.
To, że w Apache OO jest tak samo oznacza, że nikt tego chyba do tej pory nie zauważył.
LibreOffice 7.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Kopiowanie akapitu zachowując styl

Post autor: Astur »

Sprawa pewnie już stara, ale dodam, że można indeksy przedstawić w inny sposób. Tu podam ściągawkę do kopiowania metodą Ctrl+C/V:

Indeksy górne:
⁰ ¹ ² ³ ⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ ⁹

Indeksy dolne:
₀ ₁ ₂ ₃ ₄ ₅ ₆ ₇ ₈ ₉

Ułamki zwykłe:
½ ⅓ ⅔ ¼ ¾ ⅕ ⅖ ⅗ ⅘ ⅙ ⅚ ⅐ ⅛ ⅜ ⅝ ⅞ ⅑

Znaczek do tworzenia ułamków metodą [indeks górny][znaczek][indeks dolny]:


np:
²³⁄₄₄

Pomysł wzięty stąd (ściągawka z końca wpisu). Jest tam dużo więcej tego rodzaju znaczków, m.in. strzałki, symbole matematyczne, cudzysłowy itp.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kopiowanie akapitu zachowując styl

Post autor: Jan_J »

Astur pisze:Jest tam dużo więcej [...]
Prawdziwym źródłem tych dóbr jest standard UNICODE (https://home.unicode.org) rozwijany od ponad 25 lat. Tak, to ma działać niezależnie od oprogramowania użytkowego i systemu operacyjnego. I coraz częściej okazuje się, że działa (choć wymaga używania odpowiednich fontów).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ