Jak utworzyć szablon dyplomu?

Użytkowanie edytora dokumentów
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

Witam.
Poproszono mnie bym utworzył Dyplom dla zawodników z zawodów amatorskich/towarzyskich, społecznie.
Nie mam problemu z dobraniem czcionki ani dodawaniem obrazków/rysunków itp..
Natomiast nie umiem zbudować ramki w dokumencie, jeśli ktoś wie jak to zrobić to proszę o pomoc. Najlepiej jak by była ozdobna. Gdzie taką zdobyć?
Chciałbym również móc utworzyć ciekawe również ozdobne tło ale jak je stworzyć lub gdzie zdobyć.
W necie jest tego pełno ale głowa już mnie od tego boli, to wolę zrobić sam.
Będę wdzięczny za podpowiedzi i pomoc wszelką.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Jermor »

Kilka lat temu (z załączonych ilustracji wynika, że było to w roku 2017) trochę eksperymentowałem z dyplomami. Skupiałem się raczej na możliwości wygenerowania dyplomów automatycznie, tzn. z możliwością wydrukowania całości dyplomu na drukarce, a nie przygotowaniu szablonu, na którym ktoś ręcznie w oddzielnym procesie będzie wpisywał informacje personalne. I ten problem udało mi się rozwiązać.
Oto przykłady efektów mojej pracy:
dyplom_pion.jpg
i inny
dyplom_poz.jpg
O tym jak wykorzystać możliwości graficzne w dokumencie Writera napisałem tutaj: https://yestok.pl/lbo/y28.php
Dodając korespondencję seryjną, można zbudować "automat" generujący dyplomy z automatycznym wstawianiem nazwisk, osiągniętych miejsc lub uzyskanych wyników.
W podpisie masz wersję 6.3.3 LibreOffice. W wersji obecnej, 7.1.5, tło strony może rozciągać się na cały dokument, a nie tylko na obszar między marginesami jak było we wcześniejszych wersjach.
Ostatnio zmieniony pn lis 22, 2021 11:54 pm przez Jermor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Rozciągnięcie tła na cały obszar to opcja do wykorzystania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

Jarmordziękuję za szybką podpowiedź i może się czegoś od ciebie nauczę.

Pierwszy projekt już zrobiłem tak:
1— w programie graficznym GIMP utworzyłem graficzną ramkę w rozm. jak format A4, tzn. zalałem całość wybraną grafiką i wyciąłem wewnątrz środek i zaokrągliłem kanty/rogi, z przeźroczystym tłem.
2— utworzyłem .odt i wkleiłem ten obraz ale nie pozwala na min wykonywać żadnych operacji, np. pisać, więc na drugiej stronie dokonałem wpisania treści dokumentu i wklejenia potrzebnych obrazków.
3— teraz aby to wydrukować muszę najpierw wydrukować tzw. ramkę dokumentu a potem na tej samej stronie druku drukuję pozostałą najważniejszą część dokumentu.
Szkoda że nie mogę wstawić obrazka tego to treści posta bo nie mam takich możliwości.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Jermor »

Ponieważ używasz Windows 10, masz dołączoną standardowo aplikację "Wycinek i szkic" (wywołanie skrótem to: Logo Windows+SHIFT+S). Można zaznaczyć dowolny fragment ekranu, zapisać go do pliku i załączyć do postu.
Co do pisania na "obrazku". Zaznacz obraz i w opcjach "Zawijanie" wybierz: "W tle". Teraz można nanosić teksty w dokumencie, gdyż obraz jest traktowany jako tło strony.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

Super. Zgadza się, tylko najpierw trzeba wstawić "pole tekstowe".
Dzięki.

P.S.
Dopisuję, nie da się poprawnie wkleić dodatkowo obrazków bo wklejają się na całą stronę pod pole tekstowe a wcześniej wstawiona "ramka" znika.
Nadal nie wiem jak wstawić obraz do postu bo wciskając Img muszę podać link a np. po naciśnięciu prawym klawiszem i wybrać wklej nie daje rady z pamięci, tylko tekst się udaje, no chyba że plik za duży. Ciemny jestem.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Jan_J »

Zawartość [img] jest traktowana jako adres pliku z grafiką do wyświetlenia. Tym sposobem pokażesz obraz, który jest wystawiony pod danym adresem, np. na serwerze WWW.
Jeśli chcesz przesłać plik do pokazania, użyj zakładki [dodaj załącznik] pod polem edycyjnym wiadomości. Wskażesz tam wybraną nazwę pliku, plik się dołączy do postu, a w przypadku grafiki pokaże się obrazek.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Jermor »

Janusz S pisze:... nie da się poprawnie wkleić dodatkowo obrazków bo wklejają się na całą stronę pod pole tekstowe a wcześniej wstawiona "ramka" znika.
Nie wiem, o co chodzi w tym zdaniu.
Jeśli obraz ramki jest tłem, to można pisać na całej stronie dokumentu tak jak na zwykłym dokumencie. Dodawać nowe obrazy, ramki i kształty.

Uzupełniając post @Jan_J. Po dodaniu pliku załącznika, jego nazwa pojawia się bezpośrednio pod ramką pisanego postu w utworzonej sekcji ZAŁĄCZNIKI. W okienku "Komentarz" można wpisać krótkie objaśnienie dodanego załącznika. Tak wstawiony załącznik umieszczany jest na końcu postu. Przy każdym dodanym załączniku znajduje się przycisk "Wstaw w linii". Jego użycie wstawi do postu znaczniki [attachment] i [/attachment] między którymi pojawi się nazwa pliku. Przeniesienie tej konstrukcji w wybrane miejsce w pisanym tekście sprawi, że ilustracja albo link do pobierania pojawi się w wybranym miejscu postu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

]cyt.: "Nie wiem, o co chodzi w tym zdaniu.
Jeśli obraz ramki jest tłem, to można pisać na całej stronie dokumentu tak jak na zwykłym dokumencie. Dodawać nowe obrazy, ramki i kształty."

W obecnej jak i poprzedniej wersji LOO po wklejeniu obrazu ramki w zaznaczeniu "zawijam / w tle" obraz nadal jest widoczny jak po wstawieniu ale po kliknięciu poza strefą dokumentu już wygląda jak tło. w górnym lewym rogu miga wskaźnik ale aby go wprowadzić na miejsce do pisania muszę użyć tylko klawisza Tab bo jak kliknę w miejscu strony to obraz tła jest do edycji i mogę go przesuwać dodatkowo. Dodatkowego obrazka jak ma widocznym projekcie nie mogę wstawić bo znika tło a obrazek wyświetlany jest na całej stronie i mimo że go zmniejszę tła brak.

W załączeniu przesyłam obrazek ramki/tła sprawdź czy jak to działa u Ciebie, w drugim załączeniu przesyłam projekt wcześniej zbudowany(zdjęcie) według mojego opisu j.w.
Ramka w dokumencie
Ramka w dokumencie
Zdjęcie projektu po wydruku
Zdjęcie projektu po wydruku
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Jermor »

Tak prosto tego nie jestem w stanie sprawdzić. Wstawiłem obraz ramki do dokumentu i wydaje mi się, że obrzeże nie zmienia się na wydruku. By lepiej to przeanalizować, mógłbyś załączyć plik utworzonego dyplomu, a nie jego ilustrację.

Co do zaznaczania.
Podsyłam ci dokument. W obszarze grafiki na stronie umieściłem fragment twojego postu. Zauważ, że gdy klikniesz obszar, w którym zapisany jest tekst, nawet jeśli są to tylko znaki ENTER, to grafika nie zostanie zaznaczona. Natomiast kliknięcie pozycji poniżej ostatniego Enteru, zaznacza grafikę.

W takiej sytuacji lepiej jest wstawić ramkę zawierającą wymagany tekst. Kliknięcie wewnątrz ramki ustawi kursor tekstowy w jej wnętrzu i możesz zacząć pisać. Wstawiłem tu taką ramkę, żeby była widoczna, przypisałem jej kropkowane krawędzie, ale te krawędzie można ukryć. Wewnątrz niej umieściłem "Pole wprowadzania". Teraz zawiera napis: Stanisław Kot. Po naprowadzeniu myszki na obszar tego pola pojawi się "dymek" z podpowiedzią: "Podaj nazwisko". Jeżeli imię i nazwisko widzisz wyciemnione, to oznacza to, że włączona jest opcja "Widok -> Cieniowanie pól". To wyciemnienie nigdy nie pojawi się na wydruku.
Gdy klikniesz treść pola (czyli nazwisko lub imię) zostanie ona zaznaczona. Teraz możesz po prostu wpisać nowe nazwisko dla innego uczestnika.
Wykorzystując różne pola, możesz usprawnić proces tworzenia konkretnych egzemplarzy dyplomu, pozwalając wybierać np. zajęte miejsce z rozwijanej listy. Takim przykładem jest pole listy wprowadzania. Tu, jeśli klikniesz treść pola, pojawi się lista stwierdzeń, które możesz wybrać. W załączonym dokumencie pole zawiera wpis: Za zajęcie III-go miejsca.
Załączniki
dyplom.odt
(462.04 KiB) Pobrany 113 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

Dziękuję za szczegółowe porady ale jednak pozostanę przy swoim, tzn: utworzę stronę z np. ramką i tłem oraz drugą stronę z treścią i dodatkowymi obrazkami. Dla mnie jest mniej skomplikowane ale/bo wymaga tylko dwukrotnego wydruku co "nie zabija" mnie.

Poniżej przedstawiam test na wstawienie obrazka w Twoim i moim też odt., jaki jest efekt który już wcześniej opisałem opisałem.
Dzięki. Pozdrawiam.
Test, rozm. wstawionego obrazka to: 336x150
Test, rozm. wstawionego obrazka to: 336x150
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Jak utworzyć szablon dyplomu?

Post autor: Janusz S »

Witam ponownie
Wreszcie doszedłem do tego jak w prosty sposób utworzyć szablon, robię tak:
1. Ustawiam marginesy na max 0,5 cm
2. Wstawiam tło poprzez Format - Styl strony - Obszar - Gradient lub Mapa bitowa
3. Wstawiam potrzebne mi obrazki/ramkę i ewentualny stały tekst
4. Zapisuję i eksportuję do pdf
5. Plik pdf zamieniam na jpg
6. Plik jpg jest teraz moją mapą bitową i po wstawieniu(wg pkt. 2 w miejscu Dodaj/importuj) mogę na to wklejać obrazki i wprowadzać tekst.

Utworzyłem już chyba ponad dziesięć szablonów ale nadal ciągle nad tym pracuję. Pozdrawiam.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
ODPOWIEDZ