Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Użytkowanie edytora dokumentów
eng
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 20, 2021 8:17 am

Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Post autor: eng »

Witam.

Bardzo proszę serdecznych użytkowników tego programu jakim jest Open Office o oświecenie mnie dlaczego tenże program nie zapisuje pliku w miejscu w którym go otwieram? Przecież to chyba logiczne, że jeżeli otwieram plik w folderze X i nadpisuje go zmieniając np. nazwę pliku poprzez kliknięcie "Zapisz jako" to powinno się to zapisać w folderze, w którym otworzyłem ten plik. Niestety program odsyła mnie do Bóg wie jakiego folderu. U konkurencji, której też używam nie ma tego problemu. Otwieram coś w folderze X i zapisuje się to w folderze X. Kiedyś znalazłem odpowiedź na tą zagadkę niestety teraz nie potrafię tego zrobić. Pomijam już fakt, co kierowało twórcami tego programu, że taka opcja nie jest automatycznie i domyślnie włączona. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

eng
Open Office 4.1.7 Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Post autor: Jan_J »

Nie potwierdzam;

w kilku naprędce zorganizowanych testach operacja Plik → Zapisz jako wskazywała domyślnie położenie i nazwę bieżącego dokumentu. Używałem LibreOffice 7.1.6.

Nie jest wykluczone, że niektóre sytuacje prowadzą do opisanego przez Ciebie zachowania. Ale dla ich zrozumienia trzeba by umieć to zachowanie odtwarzać. Na razie nie umiem.

Programy, a ściślej: procesy przebiegające pod nadzorem programów, oprócz „wiedzy” na temat położenia pliku z bieżącym dokumentem, mają jeszcze „katalogo bieżący”, a także „domyślny katalog” dla przechowywania dokumentów. Tak więc przy wyborze połozenia i nazwy w grę wchodzą co najmniej 3 foldery. Być może niektóre okna dialogowe dokładają swoje, np. folder, w którym użytkownik zapisywał ostatnio dokumenty, bez względu na to jakim programem.
Ale żeby zrozumieć konkretną sytuację, trzeba umieć odtwarzać zachowanie.

Hm... a inne oprogramowanie nie wchodzące w skład systemu operacyjnego? czy zachowuje się podobnie?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
eng
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 20, 2021 8:17 am

Re: Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Post autor: eng »

Dziękuję za odpowiedź.

Z tego, co zaobserwowałem program nie wybiera losowego folderu tylko ten w którym zapisywałem poprzedni dokument. Dalej nie wiem co zrobić żeby zapisywał w tym w którym otwieram plik.

Pozdrawiam

eng
Open Office 4.1.7 Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Post autor: Jan_J »

Nie jestem pewien, czy to zachowanie jest zaprogramowane w LibreOffice, czy w oknach dialogowych Windows, z których Libre korzysta.
Ja nie używam Windows na codzień, trudno mi wyrokować. Test robiłem na Linuksie.

Sposób 1. przełączyć
Narzędzia → Opcje → Ogólne / [x] Użyj okien dialogowych programu LibreOffice
i zobaczyć, czy zachowanie się zmieniło. (Okna dialogowe będą wyglądać inaczej, można je polubić albo nie).

Sposób 2. poszukać w internecie sztuczek na osobiste skonfigurowanie Windowsa, tak by nie proponował ostatnio używanego folderu przy operacji „Zapisz jako”. Nie jestem pewien, czy taki wpis w konfiguracji istnieje, ale może tak być. W takim przypadku jego modyfikacja wymagać będze zmiany wartości w rejestrze użytkownika.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
eng
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 20, 2021 8:17 am

Re: Zapisywanie w tym samym miejscu co otwieram plik

Post autor: eng »

Dziękuję za odpowiedź.

Sposób nr 1 okazał się strzałem w dziesiątkę. Po zaznaczeniu "użyj okien dialogowych programu LibreOffice" wszysyko zapisuje się w folderze, w którym otwieram plik. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i za rozwiązanie problemu. Temat można uznać za zamkniety.

Pozdrawiam
Open Office 4.1.7 Windows 10
ODPOWIEDZ