Sortowanie w tabeli LibreOffice

Użytkowanie edytora dokumentów

Sortowanie w tabeli LibreOffice

Postprzez bronek64 » Cz paź 19, 2017 4:38 pm

Hej, mam problem jak np. mogę w tabeli dopasować cyfry w jednej kolumnie do ich nazw w drugiej kolumnie
przykładowo w pierwszym wierszu pierwszej kolumny mam 5 a w drugim 8, w drugiej kolumnie ich nazwy ale odwrotnie i jak to zrobić by posortowało się zgodnie z pierwszą kolumną.
ps. bez przepisania :P
LibreOffice 5.4.2, Windows 10
bronek64

Re: Sortowanie w tabeli LibreOffice

Postprzez Jan_J » Cz paź 19, 2017 8:36 pm

Zobacz opisy i przykłady funkcji wyszukaj.pionowo() albo pary funkcji podaj.pozycję(), a potem indeks().
Jest kilka materiałów na ten temat na forum. Zwróć uwagę na ostatni, opcjonalny argument funkcji wyszukujących, decydujący o sposobie ich działania.
JJ
LO (5.3|5.4) ∙ AOO 4.1.3 ∙ Python (2.7|3.6) ∙ Unicode 10 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux 3.x ∙ Fedora ∙ CentOS ∙ SUSE
Jan_J

Postprzez bronek64 » Cz paź 19, 2017 9:23 pm

A czy idzie to zrobić w writterze?
bronek64

Postprzez Jan_J » Cz paź 19, 2017 10:27 pm

Niech się mądrzejsi wypowiedzą. Ja wątpię, ale nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby wykonywać takie operacje w edytorze dokumentów, więc mogę po prostu nie wiedzieć.
JJ
LO (5.3|5.4) ∙ AOO 4.1.3 ∙ Python (2.7|3.6) ∙ Unicode 10 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux 3.x ∙ Fedora ∙ CentOS ∙ SUSE
Jan_J

Postprzez bronek64 » Pt paź 20, 2017 7:18 am

Tak czy siak dzięki za chęci :)
bronek64

Postprzez Astur » Pt paź 20, 2017 11:28 am

bronek64 napisał(a):A czy idzie to zrobić w writterze?
Są dwa sposoby. Pierwszym posługujemy się gdy sortujemy liczby rosnąco-malejąco lub wyrazy alfabetycznie. Nie da się posortować rosnąco liczb napisanych słownie, tzn. zawsze osiem będzie przed pięć, ponieważ w alfabecie "o" poprzedza "p". Drugi sposób to sortowanie tabeli wklejonej z arkusza - wówczas możesz posługiwać się wszelakimi sposobami z Calc, ale to już wyjaśnią mądrzejsi ode mnie.

Pozostając przy sposobie pierwszym:
  1. Zaznacz kolumnę z liczbami (bo sortowanie może być przeprowadzone tylko liczbowo lub alfanumerycznie[1])
  2. Wybierz Tabela->Sortuj
  3. W okienku ustaw:
    1. Kierunek [sortowania] - Wiersze, dzięki czemu zostaną posortowane wiersze w kolumnach
    2. Kryteria sortowania - Klucz 1, Kolumna - 1 [2], Typ klucza - Liczbowe, Kolejność - tu musisz wybrać taką kolejność, żeby po przesortowaniu liczby pasowały do kolumny z nazwami.
  4. Kliknij OK
  5. Teraz (o ile to jeszcze potrzebne) zaznacz obie kolumny a sortowanie przeprowadź na kolumnie zawierającej liczby.[3]

LibreOffice Still

Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Astur

Postprzez Jan_J » Pt paź 20, 2017 2:47 pm

Astur napisał(a):Nie da się posortować rosnąco liczb napisanych słownie, tzn. zawsze osiem będzie przed pięć, ponieważ w alfabecie "o" poprzedza "p"

// Julian Tuwim w jednej ze swoich purenonsensowych książek [1] przedstawia
// a. sortowanie alfabetyczne liczebników i nazw pór roku,
// b. sumowanie liczb porządkowych na spodzie kolumny w tabeli.
// Znam to od dziecka i zawsze mnie śmieszyło. Do dzisiaj śmieszy. Czasem pokazuję to studentom, ale zamiast wybuchu wesołości widzę konsternację pomysłem, który wydaje się bezdennie głupi...

// [1] Antoni Słonimski, Julian Tuwim: W oparach absurdu. Iskry, ostatnie wydanie 2012.
JJ
Jan_J

Powrót do Writer