Dziwnie uszkodzony plik

Problemy związane z instalacją, uruchamianiem i podstawową konfiguracją w specyficznych środowiskach

Dziwnie uszkodzony plik

Postprzez bioshock95 » Pn kwi 29, 2019 4:29 pm

Witam. Wczoraj po skończeniu pisania dokumentu tekstowego normalnie go zapisałem i poszedłem spać. Dzisiaj po próbie otwarcia go wyskoczyło takie okno: https://imgur.com/1B8aUur
Kliknąłem ok. Plik się otworzył, ale zamiast mojego tekstu jest coś takiego: https://imgur.com/aU4Ffnd
Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co z tym chodzi i jak to ewentualnie naprawić/odzyskać? To bardzo ważny dokument, a niestety nie wiedząc że jest popsuty zamieniłem go też ze starą wersją pliku na pendrive i nie mam przez to nigdzie backupa.
Open Office 4 na Windows 10
bioshock95

Re: Dziwnie uszkodzony plik

Postprzez Jan_J » Pn kwi 29, 2019 9:24 pm

Masz trudną sytuację.
search.php?keywords=filtra+ASCII

Najczęściej dzieje się tak, kiedy komputer zostanie wyłączony, albo nośnik pamięci zostanie wyjęty, przed zakończeniem zapisywania dokumentu.

Najprostsza szansa na ratunek to użycie photorec (https://www.cgsecurity.org/wiki/Pobierz_TestDisk) albo podobnego narzędzia do odzyskiwania plików z nie ajętego obszaru dysków. Tym sposobem może trafisz na nieuszkodzoną poprzednią wersję.
JJ
LO Still (6.2) ∙ AOO 4.1.7 ∙ Python (3.7|2.7) ∙ Unicode 12 ∙ LATEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Fedora|CentOS|SUSE)
Jan_J

Postprzez bioshock95 » Pn kwi 29, 2019 9:43 pm

Próbowałem wielu sposobów. Zipowanie nie zadziałało. Recovery for writer i kernel niby odzyskały pliki, ale ważyły one 0kb. Na szczęście wygrzebałem z kosza onedrive-a starszą wersję pliku sprzed tygodnia. Fakt faktem straciłem kilka stron, ale lepsze to niż utrata wszystkich 189 :ouch:

Tak czy siak. Dzięki za odpowiedź. Temat można zamknąć, no, chyba że ktoś ma podobny problem i nie został cudem ocalony jak ja.
Open Office 4 na Windows 10
bioshock95

Postprzez Astur » Pn kwi 29, 2019 9:58 pm

Jan_J napisał(a):Najczęściej dzieje się tak, kiedy komputer zostanie wyłączony, albo nośnik pamięci zostanie wyjęty, przed zakończeniem zapisywania dokumentu.
To podobno jest już niemożliwe:
Począwszy od Windowsa 10 October 2018 Update (1809), nośniki danych podłączane przez USB są utrzymywane w gotowości do usunięcia przez cały czas. W efekcie można wyjąc pendrive czy odłączyć dysk zewnętrzny bez przechodzenia przez proces Bezpiecznego Usuwania. Windows przestał przechowywać w pamięci podręcznej operacje zapisu na dyski – są wykonywane od razu i o ile nie odłączymy nośnika w czasie zapisu, wszystko będzie w porządku. [dp]
Linux Manjaro – LibreOffice 6.2.8.2, Apache OpenOffice 4.1.7
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Astur

Powrót do Instalacja i konfiguracja