Inne łamanie tekstu pod Windows i pod Linuksem.

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
Artwi
Posty: 25
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:31 pm

Inne łamanie tekstu pod Windows i pod Linuksem.

Post autor: Artwi »

Ucieszony obsługą Open Type bezzwłocznie sprawdziłem ich obsługę pod Linuksem i Windows. Okazuje się, że ten ten sam plik, utworzony tymi samymi fontami (TexGyrePagella i TexGyreHeros), jest łamany zupełnie inaczej (użyłem dokładnie tych samych fontów). Pod Linuksem jest "szerszy" i wiersz, który pod Windows się mieścił, pod Linuksem jest łamany, rozsypując skład. Nie wiem czy to wina OS czy OO. Oba pakiety są genuine z witryny OpenOffice.org.

Źle jest też drukowana i generowana w pdf półpauza, choć w czasie edycji i podglądu jest prawidłowa - w wynikowym tekście nakłada się na znak po prawej stronie. Też nie wiem, czy to wina OO, czy fontu (TexGyrePagella).

Nic dziwnego, że doc łamane są inaczej pod MS Word, a inaczej pod Writerem, jak nawet we Writerze odt wygląda inaczej w zależności od OS.
Artwi
Posty: 25
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:31 pm

Re: Inne łamanie tekstu pod Windows i pod Linuksem.

Post autor: Artwi »

Źle jest też drukowana i generowana w pdf półpauza, choć w czasie edycji i podglądu jest prawidłowa - w wynikowym tekście nakłada się na znak po prawej stronie. Też nie wiem, czy to wina OO, czy fontu (TexGyrePagella).
To chyba jednak wina Writera, gdyż w pdf utworzonym przez PDFCreatora półpauza zachowuje się prawidłowo.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Inne łamanie tekstu pod Windows i pod Linuksem.

Post autor: Jan_J »

Potwierdzam.
Sprawdziłem na Writerze 3.2 z instalacji OpenOffice.org pod Fedorą i pod XP. Fonty OpenType: Adobe Minion oraz TexGyre Termes przy włączonym kerningu składają się inaczej. Przyczyna jest taka, że pod linuksem Writer nie kernuje tych fontów. Można mniemać, że innych OpenType również. Nie jest to dla mnie niespodzianką.

<edit>
OpenOffice pod Linuksem korzysta z biblioteki freetype-freeworld:
$ ldd /opt/openoffice.org3/program/soffice.bin | grep -i free
libfreetype.so.6 => /usr/lib/freetype-freeworld/libfreetype.so.6 (0x08115000)
ale nawet jej posiadanie
$ rpm -q freetype-freeworld
freetype-freeworld-2.3.11-1.fc12.i686
$ ls -l /usr/lib/freetype-freeworld/libfreetype.so.6
lrwxrwxrwx. 1 root root 21 02-20 16:24 /usr/lib/freetype-freeworld/libfreetype.so.6 -> libfreetype.so.6.3.22
nie wystarcza.
</edit>

Oczywiście nie powinno to być zachętą do wyłączania kerningu. Raczej do umiarkowania entuzjazmu, jeżeli chodzi o używalność OTF pod Writerem w tym momencie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ