ODF 1.2 standardem ISO

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: Jan_J »

Zatwierdzenie OpenDocument Format 1.2 jako normy ISO przebiegło bez medialnego rozgłosu, jaki towarzyszył poprzednim wydaniom. Ale (http://www.mail-archive.com/dev@openoff ... 24017.html)
Regina Henschel Sat, 27 Jun 2015 11:35:14 -0700

Hi all,

only to inform you:


ODF 1.2 is a published ISO standard since 2015-06-17. It has the numbers ISO/IEC 26300-1:2015, ISO/IEC 26300-2:2015, and ISO/IEC 26300-3:2015.
Odpowiednią informację (z datą ogłoszenia 1 lipca 2015) można też znaleźć w witrynie ISO:

ISO/IEC 26300-1:2015 Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 1: OpenDocument Schema http://www.iso.org/iso/home/store/catal ... mber=66363
ISO/IEC 26300-2:2015 Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 2: Recalculated Formula (OpenFormula) Format http://www.iso.org/iso/home/store/catal ... mber=66375
ISO/IEC 26300-3:2015 Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 3: Packages http://www.iso.org/iso/home/store/catal ... mber=66376

Pełną dokumentację można pobrać z serwisu ISO (http://standards.iso.org/ittf/PubliclyA ... index.html) albo z serwisu grupy OASIS (http://docs.oasis-open.org/office/v1.2/os/) sprawującej opiekę merytoryczną nad tym standardem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: quest-88 »

Dzięki za tego newsa. To istotna wiadomość i dziwi mnie tylko taka informacyjna padaka na liście OpenOffice'a. Tylko jeden komentarz oznacza de facto brak zainteresowania tematem.

Przejrzałem listę kontrybutorów i widnieje tam Sun, a nawet Oracle! IBM oraz Novell. Czuć, że to efekt pracy sprzed wielkich upadków i wielkich podziałów. Ciekaw jestem składu grupy, która opracowuje ODF 1.3.

Wiadomo czy OASIS przygotuje streszczenie tego co dodano i co poprawiono? Na pewno ODFF. Ponoć podpis cyfrowy. Więcej jest na Wikipedii [ https://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocum ... cument_1.2 ], ale to jednak nie to samo co oficjalne ogłoszenie.
Szkoda, że nie pomyślano o tym wcześniej.

Orientujesz się [może gdzieś wyczytałeś?] gdzie można znaleźć wyniki głosowania z podziałem na kraje? Ciekawi mnie stanowisko PKN. :-)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jactra
Posty: 257
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 8:51 am

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: Jactra »

quest-88 pisze:Dzięki za tego newsa. To istotna wiadomość i dziwi mnie tylko taka informacyjna padaka na liście OpenOffice'a. Tylko jeden komentarz oznacza de facto brak zainteresowania tematem.
A no właśnie.... Nie ma już takiego zainteresowania pakietem i wszystkim co z nim związane jak w poprzednich latach, przynajmniej u nas w kraju o czym pisaliśmy w poście o wydaniu wersji 5.0....

Ciekawi mnie tez dlaczego Novell już tak nie wspiera pakietu, nie jest jego kontrybutorem jak było w poprzednich latach.
LibreOffice 5.0.2 /Vista Bussines
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: Jan_J »

Orientujesz się [może gdzieś wyczytałeś?] gdzie można znaleźć wyniki głosowania z podziałem na kraje?
No nie, szukałem, bo to ciekawe w świetle niegdysiejszych przepychanek, ale nigdzie nie znalazłem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: quest-88 »

Jactra pisze:
quest-88 pisze:Dzięki za tego newsa. To istotna wiadomość i dziwi mnie tylko taka informacyjna padaka na liście OpenOffice'a. Tylko jeden komentarz oznacza de facto brak zainteresowania tematem.
A no właśnie.... Nie ma już takiego zainteresowania pakietem i wszystkim co z nim związane jak w poprzednich latach, przynajmniej u nas w kraju o czym pisaliśmy w poście o wydaniu wersji 5.0....

Ciekawi mnie tez dlaczego Novell już tak nie wspiera pakietu, nie jest jego kontrybutorem jak było w poprzednich latach.
Novell dla nas nie ma już żadnego znaczenia. Dawno, dawno temu firma została kupiona przez fundusz inwestycyjny Attachment, który podzielił firmę na dwie spółki: Novella (sieć) oraz na SUSE (Linux, LibreOffice). SUSE rozwijało LibreOffice, ale zarząd funduszu, nie widząc przyszłości w rozwiązaniach FLOSS odsprzedał grupę deweloperów brytyjskiej firmie Collabora, a część SUSowców przesunięto do innych zadań. Proporcje deweloperów niezmiennie ulegały modyfikacjom, ale jest też bardzo dużo członków którzy przepracowali po 10-12 lat nad tym samym projektem (poczynając od forka Go-OO bazującego na Sun OpenOffice.org). Marki pracodawców się zmieniały, ale ekipa jest wciąż monolitem. Akurat wczoraj czytałem wpis Schultza o LibreOffice. Dzięki wysiłkom Collabory, LO 5 będzie nie tylko programem na desktop, ale też całą platformą umożliwiającą uruchomienie aplikacji na Androida czy w Chmurze. Novell temu by nie podołał. Firma oczywiście istnieje, ale FLOSS to już nie jej branża. To tak jakby porównywać Nokię z czasów produkcji papieru i kabli, czasów boomu na telefony z Symbianem do współczesności, gdzie firma zajmuje się rozwijaniem technologii przesyłu danych. Marka została, ale branża już nie ta sama.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: quest-88 »

Jan_J pisze:
Orientujesz się [może gdzieś wyczytałeś?] gdzie można znaleźć wyniki głosowania z podziałem na kraje?
No nie, szukałem, bo to ciekawe w świetle niegdysiejszych przepychanek, ale nigdzie nie znalazłem.
Załatwiłem! :-)

Odpowiedź z PKN na moje pytania.
Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że dokument o który Pan pyta to norma ISO/IEC 26300-1, 2 i 3:2015, Information technology -- Open Document Format for Office Applications (Open Document) v 1. 2 która została opublikowana w dniu 2015-07-01.

Głosowanie nad normą odbywało się na poziomie komitetu JTC1 gdzie Polska ma status członka obserwatora. W związku z tym że komitet KT 182 nie wypracował stanowiska dot. ww. dokumentu zajęliśmy stanowisko Abstain. Wynik głosowania przedstawiają dokumenty komitetu JTC1 oznaczone ISO/IEC JTC 1 N12412 ISO/IEC JTC 1 N12413 z dnia 2014-12-12 oraz ISO/IEC JTC 1 N12404 z dnia 2014-12-10.

W lutym roku 2015 odbyła się telekonferencja „Meeting for ISO/IEC DIS 26300-1 i 3, w dniu 2015-02-23 gdzie korygowano treść Części 1 i 3 w związku z komentarzami Japonii i gdzie ostatecznie ustalono tekst ww. części normy”.


W załączeniu dokumenty dotyczące głosowania:

ISO/IEC JTC 1 N12412 o tytule Summary of Voting on DIS 26300-1, Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 1: OpenDocument Schema

ISO/IEC JTC 1 N12413 o tytule Summary of Voting on DIS 26300-3, Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 3: Packages

ISO/IEC JTC 1 N12404 o tytule Summary of Voting on DIS 26300-2, Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.2 -- Part 2: Recalculated Formula (OpenFormula) Format


Z poważaniem
Tadeusz Turkiewicz
w/z Ryszarda Grabca
WPN - Sektor Technik Informacyjnych i Komunikacji
Po przejrzeniu dokumentów, stwierdzam:
- Oddano jedynie głosy "akceptujące" oraz "wstrzymujące się". Nie było głosów negatywnych.
- Dwa kraje zgłaszały uwagi: Japonia oraz Wielka Brytania (United Kingdom to raczej Zjednoczone Królestwo).
- Komentarze do normy zostały zapisane w formacie DOC! :D Co więcej, linki do plików wskazują lokalizację na dysku, więc zgłoszonych uwag sobie nie poczytamy (przynajmniej nie w tej chwili).
- Według informacji PKN, Polska ma status członka obserwatora. Dokumenty wyszczególniają P-Members (głosujących) oraz O-Members (obserwujących). Polski nie ma na liście. Czy Wy też nie widzicie naszych przedstawicieli?
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: quest-88 »

Lista komentarzy:

Japonia
ISO_IEC DIS 26300-1_JISC.doc
ISO_IEC DIS 26300-2_JISC.doc
ISO_IEC DIS 26300-3_JISC.doc

Zjednoczone Królestwo
ISO_IEC DIS 26300-1_BSI.doc
ISO_IEC DIS 26300-2_BSI.doc
ISO_IEC DIS 26300-3_BSI.doc

Udało mi się wygóglować komentarze od Japonii dla pierwszego i trzeciego dokumentu. W sumie było to 5 uwag technicznych i dwie uwagi edytorskie. Znajdziemy je na listach OASIS.
https://lists.oasis-open.org/archives/o ... 00036.html

Ps. dla przypomnienia. Lista członków KT 182
http://pzn.pkn.pl/kt/members/9000129428
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: ODF 1.2 standardem ISO

Post autor: quest-88 »

Mój tekst na ten temat z obszerniejszym materiałem.

http://www.dobreprogramy.pl/ODF-1.2-pon ... 65109.html
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ODPOWIEDZ