wprowadzanie znaku unikodu

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
jerzyk
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 06, 2015 3:55 pm

wprowadzanie znaku unikodu

Post autor: jerzyk »

pracuję na Ubuntu 15.04 LibreOffice 4.4.2.2, proszę o podpowiedź jak wprowadzić znak unikodu z klawiatury. Problem powstał, kiedy zmieniłem system Ubuntu i pakiet LibreOffice na nowszy – dawniej gdy korzystałem z LibreOffice 4.3.3 wprowadzało się dowolny znak unikodu wciskając Crtl+Shift+u i po pojawieniu się podkreślonej litery u wystarczyło wpisać kod i wszystko było OK.
Obecnie po wciśnięciu Crtl+Shift+u nie się nie dzieje. Proszę o pilną podpowiedź (na marginesie: nie interesuje mnie wstawianie znaków/symboli z Tablicy znaków specjalnych z Menu/Wstaw/Znak specjalny).
LibreOffice 4.4.2.2 na Ubuntu 15.04
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: wprowadzanie znaku unikodu

Post autor: Jan_J »

Metoda Ctrl+Shift+U jest charakterystyczna nie tyle dla LibreOffice, co dla środowisk graficznych bazujących na GTK, w szczególności dla GNOME (jak w Ubuntu) albo XFCE. Ja bym pogrzebał w dokumentacji Unity dla Ubuntu 15.

Tu masz artykuł przeglądowy metod wpisywania znaków: http://en.wikipedia.org/wiki/Unicode_input -- ale nic o Ubu >= 15.
Może to: http://askubuntu.com/questions/557147/w ... ed-working
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
jerzyk
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 06, 2015 3:55 pm

Re: wprowadzanie znaku unikodu

Post autor: jerzyk »

Dzięki Janie za informacje, po przejrzeniu zaproponowanych linków stwierdziłem, że nie tylko jam miałem takie problemy, niestety wszystko wskazuje na to, że zmiany nastąpiły w GtkIMContext i grzebanie tam jest poza moim zasięgiem.
Co ciekawe, po usunięcie LO 4.4.2.2 i instalacji LO 4.4.3.2 z Centrum Oprogramowania mogłem wprowadzać znaki unikodu, ale nie przez jednoczesne przytrzymanie Crtl+Shift+u, tyko przez naciśnięcie i przytrzymanie Crtl+Shift, kliknięcie na literkę u --> pojawiła się podkreślona litera u i dalej przytrzymując Crtl+Shift wpisanie (nie z klawiatury numerycznej) kodu znaku, a następnie zwolnienie klawiszy Crtl+Shift, Może to i jest jakiś pokrętny sposób, ale działa!
LibreOffice 4.4.2.2 na Ubuntu 15.04
ODPOWIEDZ