Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach Windows
nairam
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:40 am

Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: nairam »

Używałem arkusz kalkulacyjny. Zapisałem dane. Zamknąłem. Przy następnej próbie otwarcia pokazała się informacja o treści "Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia." Jak zlikwidować [usunąć] ten błąd ?
System operacyjny - WinXP.
OOo 3.2, winXP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: Jan_J »

Jakie rozszerzenie nazwy ma plik, i w jakim formacie jest zapisany?
Rozszerzenia oglądaj/podglądaj albo Eksploratorem przy włączonym wyświetlaniu rozszerzeń (domyślnie jest wyłączone), alb onarzędziem typu Total Commander, Freecommander, albo w powłoce tekstowej (cmd, powershell).
Format jest czymś innym niż rozszerzenie. Rozszerzenie coś deklaruje, format to stan faktyczny.

Jeżeli te światłe wskazówki tylko Cię wkurzyły, to pardon. O ogólnym stanie wiedzy społeczeństwa na temat cyfrowego przechowywania danych mam niskie mniemanie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
nairam
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:40 am

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: nairam »

Jasne, pytanie jak najbardziej zasadne.
Arkusz jest z OpenOffice.org 3.2 zapisany w .xls.
OOo 3.2, winXP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: Jan_J »

To ja bym sprawdził, czy on jest w formacie xls, czy tylko tak się nazywa.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
nairam
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:40 am

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: nairam »

Z pewnością nie jest to ".xls" z Microsoft Office.
Powstaje on [tzn.ten ".xls"] następująco:
- otwieram z OOo arkusz kalkulacyjny,
- otwieram zapisz jako i wybieram zamiast standartowego ".ods" np. Microsoft Excel 97/2000/XP [.xls].
To jest opisany przeze mnie ".xls".
OOo 3.2, winXP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: Jan_J »

Na wszelki wypadek radziłbym sprawdzić, czy jest to rzeczywiście xls.
W uniksach, a i w cygwinie też, jest program o nazwie file do heurystycznego badania formatu pliku. Używa się go z wiersza poleceń: file nazwa_pliku. Pod Windowsy jest także kilka okienkowych programów służących do tego celu, choć nie potrafię ich wymienić z nazwy. Wreszcie, otwarcie pliku za pomocą edytora ASCII, a la notepad, też sporo pozwala poznać. Pliki zip/ODF zaczynają się od literek PK; pliki xls są binarne, i mają kilka rodzajów nagłówków.

Jeżeli Twój plik okaże się xls-em, to nie widzę realnych możliwości jego naprawy. Pozostaje sprawdzić, czy Twój OpenOffice seryjnie produkuje xls-y których nie umie otworzyć, czy był to jednorazowy ,,wybryk''.

Przyczyny mogą być różne. Kiedyś miałem sytuację, w której OOo źle zapisywał pliki, nawet ODF. Był to skutek awarii sprzętowej.

Dla pewności jeszcze spytam: czy nazwa pliku składa się tylko ze znaków a-zA-Z0-9., czy zawiera jakieś cudactwa, jak spacje, litery polskie, greckie, ...? Teoretycznie calc powinien sobie z nimi radzić, ale w sytuacji krytycznej lepiej wykluczyć nawet najgłupsze możliwości.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
nairam
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:40 am

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: nairam »

Nazwa pliku składa się wyłącznie z dużych liter i cyfr, bez znaków specjalnych.

Otwarcie z wiersza poleceń dało taki sam rezultat - "Błąd ogólny. Błąd wejścia / błąd wyjścia".

Z tym samym plikiem [identycznie zapisanym w tym samym .xls], miałem to samo zdarzenie na przełomie 2009 /2010.
Po awarii z XII.09 wydobyłem z archiwum zapisany tam tenże plik i po skopiowaniu zacząłem go używać.

Od czasu do czasu sprawdzam stan sprzętu. Wg m.in. CrystalDiskInfo składowe kompa są OK.
OOo 3.2, winXP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: Jan_J »

Z tym samym plikiem [identycznie zapisanym w tym samym .xls], miałem to samo zdarzenie na przełomie 2009 /2010.
Być może ujawnił się ukryty błąd?

W moim przypadku awaria sprzętu była poważna i oczywista; w trakcie zapisu czasami jeden z wątków się sypał, ale dokument był pakowany do zip-a jakby nigdy nic.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
nairam
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 23, 2010 10:40 am

Re: Błąd ogólny. Błąd wejścia / wyjścia

Post autor: nairam »

Wyciągnąłem wnioski z naszej dyskusji. Zostawiam w archiwum ten nienaprawialny na dziś plik. Może w przyszłości uporam się z tym błędem. Zastosowałem teraz standardowe rozszerzenie w OOo. Zobaczę co z tego wyniknie w przyszłości.

Dzięki za próbę pomocy w rozwiązaniu problemu.
OOo 3.2, winXP
ODPOWIEDZ