eksport makra do pliku ods

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
AlbertK
Posty: 15
Rejestracja: pt lip 22, 2016 11:29 pm

eksport makra do pliku ods

Post autor: AlbertK »

Witam,

Próbuję rozwiązać bardzo elementarny problem (byłem przekonany, że znajdę odpowiadający mu wątek, ale niestety nie udało się - jeżeli już gdzieś istnieje, proszę o namiar)

Otóż napisałem makro (no formalnie to całe stado makr - procedur). Pięknie działają, okienka dialogowe otwierają się, liczą, jest super. Chcę jednak w jakiś sposób przypisać je do danego pliku calc (ods) tak, aby każdy jego użytkownik bez zbędnych i nadmiernych trudności mógł je uruchomić.

Na razie udało mi się skopiować kod makr do nowego modułu biblioteki przypisanej do danego pliku (a więc nie pod "Moje okna dialogowe i makra" ale pod konkretnym plikiem ods). Wyeksportowałem też okno dialogowe a później zaimportowałem je z poziomu danego arkusza. Po uruchomieniu arkusza na innym komputerze, musiałem jednak (po dodaniu bibliotek, zaimportowaniu okien dialogowych) ręcznie podpinać poszczególne makra pod konkretne przyciski okien dialogowych. Teoretycznie mogę w ten sposób działać, ale odnoszę wrażenie, że jest to droga bardzo naokoło i na pewno istnieje prostsza. Czy istnieje metoda wyeksportowania makra do danego pliku ods tak, aby stało się po prostu integralną jego częścią, bez konieczności budowania wszystkiego od nowa za każdym razem, gdy plik zostanie przeniesiony na inny sprzęt ?

Pozdrawiam
LibreOffice, Wersja: 5.1.3.2 (x64), Windows 10 Home
Awatar użytkownika
antekg
Posty: 18
Rejestracja: śr sie 25, 2010 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: eksport makra do pliku ods

Post autor: antekg »

Nieco wnosi do tego tematu Andrew Pitonyak w OpenOffice.org Macros Explained (OOME 3d ed.) w rozdziale 17. Library Manegement, podrozdział 17.3 Writing an installer. Jak Autor sam pisze, nie podaje pełnego przepisu. Zatem nie dostaniemy tam gotowego rozwiązania. Warto przeczytać i próbować dalej.
AOO 4.1.4 (Polish) na Windows 10 (64b) / AOO 4.1.0 na Windows Vista / LibreOffice na Mageia Linux
AlbertK
Posty: 15
Rejestracja: pt lip 22, 2016 11:29 pm

Re: eksport makra do pliku ods

Post autor: AlbertK »

Wielkie dzięki za namiar na tę książkę. Świetna pozycja - w wolnej chwili poczytam.

Na razie problem rozwiązałem w ten sposób, że podpiąłem wszystkie elementy okien dialogowych do makr znajdujących się w bibliotece danego pliku ods i tylko tam znajdujące się makra edytuję i testuję. W ten sposób kod źródłowy makra wędruje wraz z plikiem. Jak na razie przenoszenie między komputerami działa bezproblemowo (oczywiście przy pierwszym uruchomieniu zwykle trzeba przestawić ustawienia dot. bezpieczeństwa makr itd.).
LibreOffice, Wersja: 5.1.3.2 (x64), Windows 10 Home
ODPOWIEDZ