Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
3drings
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 15, 2016 6:24 pm

Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: 3drings »

Z racji pierwszego postu na tym forum chciałbym serdecznie przywitać wszystkich Użytkowników. :)

A teraz do rzeczy: zlecę napisanie makra, które będzie formatowało surowy plik CSV. Chodzi o automatyczne stworzenie dokumentu przyjaznego do wydruku na A4 z danych zawartych w pliku CSV. Oczywiście pliki CSV mają zawsze tę samą logikę. Program to OpenOffice 4 Calc, ale jeśli trzeba by "przesiąść się" na inną wersję - to nie ma problemu (warunkiem jest działanie pod Windows). Niestety nie mam czasu na zgłębianie tajnik Basica oraz makr, dlatego proszę o pomoc osoby znającej się na temacie.

Jeśli ktoś chciałby podjąć się takiego zlecenia (oczywiście odpłatnie) lub zna osobę, która byłby zainteresowana stworzeniem takiego makra - bardzo proszę o kontakt. Przykładowe pliki CSV oraz wzór dokumentu zredagowanego prześlę zainteresowanym.

Pozdrawiam, Artur
OpenOffice 4 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: Jan_J »

Interpretery języków skryptowych wbudowane w Calca są niezależne od systemu operacyjnego. Da się napisać skrypt działający tylko w jednym systemie, ale trzeba wykazać się brakiem wyobraźni. Nie ma obiektywnych ograniczeń.
Niektóre języki (jak Python) różnią się wersjami między dystrybucjami OpenOffice i LibreOffice. Są też różnice w nazwach, składni i sposobie działania niektórych funkcji systemowych.
Na forum jako wolontariusze pomagamy zainteresowanym w jawnej dyskusji, rzecz jasna pod warunkiem zaangażowania obustronnego. Takie są założenia.
Nie jesteśmy agencją kojarzącą strony zleceń. Jeśli Twoja potrzeba ma charakter zawodowy, to OK, może się z kimś zgadasz. Ale akurat na uczelniach zaczyna się sesja. Nie zamierzamy wspierać handlu pracami zaliczeniowymi.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
3drings
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 15, 2016 6:24 pm

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: 3drings »

To, że na tym forum znajdują się wolontariusze jest całkowicie zrozumiałe, ale nie zrozumiałe jest dla mnie niechęć do podjęcia takiego zlecenia... Rozumiem również, że Forum to nie agencja skojarzeń, ale pytałem już u kilku programistów, szukałem u wujka gugla i podpytywałem znajomych i nikt nie zna kogoś, kto zna się w temacie, więc po prostu zapytałem w miejscu gdzie potencjalnie znajdę osoby potrafiące stworzyć takie makro. Makro jest mi potrzebne do przetwarzania plików CSV, które generują się ze sklepu internetowego (czyli dane klientów, adresy, dane do faktur). Jak wiadomo plik CSV zawiera surowe dane, a chciałbym aby osoba nie będąca biegłą w programach typu Calc mogła w prosty i przede wszystkim czytelny sposób wydrukować te dane na kartce A4.

A już totalnie nie rozumiem stwierdzenia o "handlu pracami zaliczeniowymi". Moje studia z powodzeniem zakończyłem kilkanaście lat temu i niestety (albo i stety) nie był to kierunek związany z informatyką. Natomiast prace zaliczeniowe robiło się za piwko, albo miły uśmiech koleżanki - może dlatego, że nie było jeszcze wtedy Internetu :)

Ale nie wdając się w dalsze dywagacje, ponawiam prośbę o kontakt osoby zainteresowanej stworzeniem makra lub jakikolwiek namiar na taką osobę/firmę.

Pozdrawiam, Artur
OpenOffice 4 na Windows 7
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: belstar »

3drings pisze:A już totalnie nie rozumiem stwierdzenia o "handlu pracami zaliczeniowymi".
Nie ma co się bulwersować, mieliśmy już tu przypadki "klientów" którzy potrzebowali rozwiązań zadań a im się nie chciało poświęcić czasu, przyłożyć do nauki i wykazać choć trochę inicjatywy, a zaliczenie już tuż tuż.
3drings pisze:Jeśli ktoś chciałby podjąć się takiego zlecenia (oczywiście odpłatnie)
Jaką kwotę jesteś skory przeznaczyć za to zlecenie. Nie zrozum mnie źle, ja tej forsy nie chcę, porostu wesprzesz zespół LibreOffice.

Z racji tego że w tej chwili brak czasu ogranicza mnie mocno do udzielania się w pomocy innym (obowiązki zawodowe), twoim problemem na poważnie mogę się zająć dopiero po 16 lipca. Jeśli jesteś w stanie wstrzymać się to podejmuje wyzwanie (jeśli dam radę :D )

Pozdrawiam
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
3drings
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 15, 2016 6:24 pm

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: 3drings »

Fakt, trochę się zbulwersowałem tym stwierdzeniem, ponieważ wyraźnie napisałem, że nie mam czasu zgłębiać wiedzy tworzenia makr (chodź bardzo bym chciał), dlatego zapytałem o odpłatną pomoc w temacie. W praktyce pewnie wyglądało by to tak, że uczyłbym się pisania makr kilka miesięcy i po wielu bojach udałoby mi się coś sklecić, ale i tak nie byłbym zadowolony w 100%. Kiedyś w podobny sposób uczyłem się HTML i CSS. I chociaż wiedza wtedy zdobyta jest mi bardzo przydatna to i tak z efektów swojej pracy (strona internetowa) nie jestem maksymalnie zadowolony (ale na pewno satysfakcja jest). Wyszedłem z założenia, że najlepiej jest zajmować się rzeczami, w których jest się specjalistą (a dla zaspokojenia ciekawości: zajmuję się projektowaniem maszyn), a inne zadania zlecić specjalistom w danym fachu. Dla tego też znajdując to Forum, uznałem, że tacy specjaliści są tu obecni :)

Jeśli chodzi o kwotę to totalnie nie wiem jakie są ceny. Moja propozycja to 40 zł za godzinę pracy nad makrem. Ile godzin trzeba poświęcić nad tematem - to już powinna oszacować osoba, która takie makro miałaby stworzyć.

Kolego belstar, dziękuję za odzew. Podany przez Ciebie termin jak najbardziej mnie satysfakcjonuje, ponieważ, tak jak pisałem wcześniej, nie mogę znaleźć nikogo, kto potrafiłby stworzyć makro do OpenOffice Calc. Jeśli będziesz zainteresowany "wyzwaniem" ;) to bardzo proszę o kontakt w terminie dla Ciebie dogodnym.

Pozdrawiam, Artur
OpenOffice 4 na Windows 7
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: belstar »

Potrzebuje:
1. Plik źródłowy CSV. Oczywiście dane fikcyjne.
2. Plik z przykładem formatowania (*.ods).
3. Odpowiedzi na kilka pytań
a. Jaka jest średnia ilość rekordów w pliku.
b. Czy nazwa pliku csv jest zmienna.
c. Czy ma to być tylko wariant do wydruku i czy kopia sformatowanego pliku jest potrzebna (np. *.ods *.pdf).

Bardzo pomocna będzie twoja wizja i sugestie jak to ma wyglądać, także opisz wszystko co ci przyjdzie do głowy.
Pliki wstaw w załączniku, a jak nie chcesz ich upubliczniać wyślij do mnie prywatną wiadomość.

Co do zapłaty przelejesz na konto fundacji ile będziesz uważał.

Musisz mieć świadomość że nie biorę na siebie żadnej odpowiedzialności za wynikłe ewentualne szkody powstałe z racji użytkowania makra, a zastosowane rozwiązania zostaną upublicznione na tym forum oczywiście pozbawione twoich danych, może ktoś też z nich skorzysta.

To tyle, czekam na odzew.
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
3drings
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 15, 2016 6:24 pm

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: 3drings »

Bardzo dziękuję za pomoc użytkownikowi belstar za przygotowanie makra - jest dokładnie takie o jakie mi chodziło. Zgodnie z ustaleniami z Kolegą belstar'em przekazałem dotację na rzecz fundacji Libre Office. Poniżej wklejam potwierdzenia wpłat:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
OpenOffice 4 na Windows 7
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Zlecę wykonanie makra do OpenOffice Calc (form. kolumn)

Post autor: quest-88 »

No proszę, jaki pozytywny i nieoczekiwany efekt. :-) @belstar, będziesz publikował makro?
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ODPOWIEDZ