makra użytkownika i makra dostępne dla wszystkich

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

makra użytkownika i makra dostępne dla wszystkich

Post autor: open »

.

Witam,

Proszę o podpowiedź w jaki sposób przenieść (skopiować) moje osobiste makro, tak aby było dostępne dla wszystkich użytkowników XP.

Wymyśliłem sobie, że musi być możliwość zwykłego skopiowania pliku, który zawiera moje_zapisane_makro do jakiegoś ogólnego katalogu, z którego moje_zapisane_makro będzie dostępne dla wszystkich użytkowników XP. Czy to może być takie proste ?

Nie chce mi się wchodzić na loginy i dla każdego użytkownika od nowa tworzyć takie samo makro. Takie działanie raczej nie ma sensu ? Musi być jakaś automatyka tej czynności, która udostępni zapisane już na jednym loginie jedno makro wszystkim użytkownikom.

Jeżeli tak to proszę o podanie ścieżek do makr w XP skąd dokąd skopiować i jaki plik :

-gdzie zapisane jest moje osobiste makro moje_zapisane_makro oraz

-dokąd skopiować moje_zapisane_makro aby było dostępne dla wszystkich użytkowników.
sciezka_do_OO.jpg
sciezka_do_OO.jpg (28 KiB) Przejrzano 1827 razy
Nie mogę znaleźć w systemie pliku o nazwie moje_zapisane_makro. Pomyślałem więc, że moje_zapisane_makro zaszyte jest w pliku o innej nazwie. Tego jednak nie udało mi się znaleźć na forum. Są jakieś szczątkowe opisy, ale całych ścieżek nie znalazłem.


Pozdrawiam.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: makra użytkownika i makra dostępne dla wszystkich

Post autor: Jan_J »

<tam_gdzie_jest_twoja_instalacja_ołpenofisa>\share\basic
Wpisy pliku script.xlc wskazują położenie zainstalowanych kolekcji makr. Plik ma format xml.
Domyślnie opisy poszczególnych kolekcji są zamieszczone w podkatalogach tego katalogu, z rozszerzeniem xlb, także w formacie xml. Tam z kolei znajdują się wpisy dot. (xml-owych, a jakże) plików ze źródłami Basic-a, o rozszerzeniu xba.

Ta wielopoziomowa struktura została zaprojektowana do automatycznego zarządzania; ręczna edycja jest możliwa, choć nie jest wskazana. Najprościej jest zarządzać tym wszystkim za pomocą interfejsu Narzędzia/Makra przy posiadaniu odpowiednich uprawnień dostępu do katalogów.

Drugą metodą zarządzania jest instalowanie własne dodatków, choć w tym przypadku nakład pracy na przygotowanie własnego rozszerzenia może okazać się nierozsądnie duży. Na stronie https://wiki.openoffice.org/wiki/Extensions_Packager zamieszczone są proste narzędzia umożliwiające przygotowanie instalatora dodatku. Nie wiem jednak, na ile są one aktualne; korzystałem z ExtensionCompiler dobrych kilka lat temu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ