'1d 10h 12m 3s' - oblicz ile godzin

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
pawkar
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 10, 2014 6:32 pm

'1d 10h 12m 3s' - oblicz ile godzin

Post autor: pawkar »

W arkuszu kalkulacyjnym potrzebuję funkcję, która zwróci mi wartość godzin. Tylko tyle.

1d to 1dzień
10h to 10godziny
m i s mogę zignorować.

wartości jakie się pojawiają to
A) 1d 2h 3m 4s
B) 1h 2m 3s
C) 0h 1m 2s

Codziennie dostaję 2arkusze kalkulacyjne z takimi danymi i nie potrafię zsumować kolumn...

Czy istnieje jakieś gotowe rozwiązanie? Albo, któryś z użytkowników jest w stanie mi pomóc coś takiego napisać?
OpenOffice 4, Windows XP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: '1d 10h 12m 3s' - oblicz ile godzin

Post autor: Jan_J »

W arkuszu data i czas to tylko formaty danych liczbowych. Możesz więc spokojnie obliczać czas trwania odejmując daty, dodawać czas trwania do czasu zegarowego albo daty, otrzymasz czas zegarowy albo datę, albo dodawać czasy trwania aby otrzymać ich łączną wartość. Niestety, wykonalne też są operacje nieposiadające sensu, np. dodawanie dwóch dat.

Dlatego ważne jest, by wiedzieć z jakiego typu danymi mamy do czynienia. Czy otrzymywane dane są tekstami (wtedy trochę trudniej), czy wartościami czasu przedstawianymi w określonym formacie (wtedy łatwo).

Jak to poznać? np. czy dla danej w komórce A1 da się wykonać operację =A1+1?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
pawkar
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 10, 2014 6:32 pm

Re: '1d 10h 12m 3s' - oblicz ile godzin

Post autor: pawkar »

Odkryłem przykrą prawdę. LibreOffice i Excel radzą sobie z formatem podanym w temacie wątku. Prosta funkcja GODZINA(), która nie działa OpenOffice działa w pozostałych, rozwiązała mój problem.
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź, Janie.

SOLVED
OpenOffice 4, Windows XP
Zablokowany