Zmiana rozmiaru "nierównych" czcionek

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
pawelski
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 10:29 pm

Zmiana rozmiaru "nierównych" czcionek

Post autor: pawelski »

Witam Szanownych Forumowiczów
W znanym (lecz niedarmowym) edytorze tekstu przyzwyczaiłem się do zmiany rozmiaru czcionki na zaznaczonym tekście za pomocą klawiszy skrótów ctrt+] i ctrl+[
We Writerze "czystym" to nie działa, jest za to funkcja zwiększ czcionkę i zmniejsz czcionkę dostępna w menu: narzędzia/dostosuj/klawiatura itd.
Problemem jest to, że nawet jeżeli dodam te funkcje do tych klawiszy, to nie mam możliwości zmieniać rozmiaru tekstu proporcjonalnie, jeżeli jest zaznaczony fragment napisany czcionką w różnych rozmiarach.
Szukałem i nie znalazłem nic na ten temat.
Dzięki
OpenOffice 3.4.1 pod Windows 7
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana rozmiaru "nierównych" czcionek

Post autor: Jan_J »

Powinno być tak, że w stylach zależnych od innego stylu względne (tj. podane w procentach) rozmiary fontu są zachowywane podczas zmiany stylu na którym bazujemy z uwzględnieniem proporcji.
Czyli -- teoretycznie -- jeżeli wszystkie style bazują na jednym stylu i mają rozmiary w procentach, to zmiana rozmiaru w tym jednym wpłynie na pozostałe. Działa to sprawnie także w kaskadzie, tj. jeżeli A zależy od B, a B zależy od C, to zmiana właściwości C wpływa na A.

Niestety, z jednym ważnym wyjątkiem: wielkość względna 100% jest natychmiast tłumaczona na wartość stałą, i zależność się zrywa. Problem jest znany od dawna: http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=4279. Da się go obejść, ale mało wygodnie: definiując jeden styl pośredni oparty na bazowym (ze skalowaniem 80%), od którego będą zależeć wszystkie style z wyjątkiem podstawowego (z odpowiednim współczynnikiem skalowania, np. 125% dla odtworzenia wielkości bazowej).

Co do znanych czy mniej znanych, wiodących czy nie wiodących, darmowych czy nie darmowych, podobnych czy nie podobnych produktów, to uważam, że narzędzi umożliwiających wygodne doraźne formatowanie winno być jak najmniej. Wykształcają złe nawyki, przyszłość należy do stylów.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ