LO i interfejs z kartami

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Tomkowski
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 15, 2021 12:21 pm

LO i interfejs z kartami

Post autor: Tomkowski »

Cześć,

Korzystam z LibreOffice 7.1.1 na Windows 10, a w nim z interfejsu z kartami. Niestety, nie działają mi skróty klawiaturowe do menu. Próbowałem różnych kombinacji klawiszy z wyróżnioną literą i nic.
Na przykład, przy standardowym interfejsie Alt+D otwiera menu Dane. Ten sam skrót powinie działać na kartach, ale nie działa. Jak wyglądają więc skróty w interfejsie z kartami?

Pozdrawiam, T.
LibreOffice 7.x Win10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LO i interfejs z kartami

Post autor: Jermor »

Wygląda na to, że skróty nie działają. Działają tylko skróty wynikające z menu tekstowego. Polecenie "Widok -> Interfejs użytkownika" nie występuje w programach Writer i Base i w nich nie można zmienić sposobu wyświetlania tegoż. W pozostałych programach ma różną zawartość. W Math zawiera tylko jeden sposób prezentacji - "Standardowy pasek narzędzi". Jeśli interfejs użytkownika nie wyświetla menu tekstowego, to wtedy nie działają żadne skróty.
Nawiasem mówiąc, nawet użycie zwykłego interfejsu może powodować kłopot. Niewielu z nas korzysta chyba z tego sposobu i nikt nie zauważył, że litera "o" jest podkreślona w poleceniu "Format" jak i "Okno", w związku z czym ALT+O wywoła zawsze "Format".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LO i interfejs z kartami

Post autor: Jan_J »

Ja używam, co prawda tylko w klasycznym menu.
W menu rozwijanym najgłębszego poziomu nie jest źle, np. <Alt+P> + N uaktywna menu Plik/Nowy, w którym pierwsze `T` przełącza na "Dokument tekstowy", a kolejne (czyli w sumie `TT`) na "Etykiety". Tę konwencję nawet można polubić.
Ale z klawiszami w listwie menu (jak "F&ormat" jak i "&Okno") jest pewien problem, bo ich użycie powoduje natychmiast wejście do menu rozwijanego, które ma własne skróty. Ale zauważyłem, że pierwsze <Alt+O> wywołuje menu Format, a po jego zamknięciu następne <Alt+O> przechodzi do Okno. Trochę śmieszne, że listwa menu pamięta swój stan, trudno to ogarnąć w boju.
(Przynajmniej tak jest w Linux/XFCE. Innego GUI nie chcę.)
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LO i interfejs z kartami

Post autor: Jermor »

W moim Windows każde ALT+O otwiera tylko Format.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: LO i interfejs z kartami

Post autor: Astur »

Jan_J pisze:Ale z klawiszami w listwie menu (jak "F&ormat" jak i "&Okno") jest pewien problem, bo ich użycie powoduje natychmiast wejście do menu rozwijanego, które ma własne skróty. Ale zauważyłem, że pierwsze <Alt+O> wywołuje menu Format, a po jego zamknięciu następne <Alt+O> przechodzi do Okno. Trochę śmieszne, że listwa menu pamięta swój stan, trudno to ogarnąć w boju.
Też tak mam. Za to Style nie mają żadnego skrótu.

Najgorsze, że nie ma jak tego zmienić. :crazy:
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Tomkowski
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 15, 2021 12:21 pm

Re: LO i interfejs z kartami

Post autor: Tomkowski »

No to średnio. Interfejs z kartami podoba mi się. Ale nie podoba mi się ograniczenie, że muszę korzystać tylko z myszy, kiedy zwykle szybciej jest skorzystać z klawiatury. Może z czasem zostanie to poprawione, bo przy standardowym interfejsie jest OK.
LibreOffice 7.x Win10
ODPOWIEDZ