Segregacja

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
shaqoo24
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 19, 2021 2:07 pm

Segregacja

Post autor: shaqoo24 »

Witam, proszę o pomoc bo krew mnie już zalewa ... chodzi o to, że chcę posegregować wiesze ale ... mam uzupełniony co 3 wiersz, po segregacji natomiast wiersze z tekstem są ułożone jeden po drugim, a ja chciałbym tzn potrzebuje żeby było jak wcześniej czyli co 3 wiersz. Tu pytanie jak zablokować puste wiesze??? Mam nadzieje, że jest to zrozumiałe :)
OpenOffice 4.1.6 Windows 11
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Segregacja

Post autor: Jan_J »

Jednostką zapisu danych złożonych jest wiersz, a wiersze są grupowane w bloki (obszary). Podczas sortowania bierze się pod uwagę wiersze, a nie bloki trójwierszowe. Pusty wpis jest wtedy traktowany, jakby miał być wyrzucony na koniec spisu. Trudno o to, by pusta rubryka niosła ze sobą informację „ja mam być za wierszem 177” albo „mnie nie ruszaj, ale za to pozostałe rozmieszczaj co 3”.

Jak sobie poradzić? ja bym utworzył pomocniczą kolumnę, która pomoże ustalić odpowiedni dla Ciebie porządek.
Istnieje kilka metod realizacji tego pomysłu. Załączam taki, w którym (kolumna B) zyskuje wartosć z A przy niepustym wpisie oraz dopisuje coś do poprzedniej wartości przy wpisie pustym.
Dopisywany znak albo fraza powinny być tak dobrane, żeby wykluczyć wystąpienie w kolumnie A. W przykładzie zastosowałem gwiazdki; nie ma ich w kolumnie A, więc jest to bezpieczne. (Równie dobrze można by poprzestać na pojedynczej gwiazce. Miałoby to znaczenie, gdyby puste bloki w kolumnie A były bardzo długie.)
Zwróć uwagę na sposób realizacji formuły w kolumnie B. Nie zapomnij o pustych wierszach za ostatnim wpisem (który po przestawieniu może stać się nie-ostatnim).

Po wypełnieniu kolumny pomocniczej przeprowadź sortowanie ze względu na nią. Na koniec możesz ją wyrzucić.
Załączniki
przyklad.ods
(7.29 KiB) Pobrany 150 razy
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
shaqoo24
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 19, 2021 2:07 pm

Re: Segregacja

Post autor: shaqoo24 »

Dziękuję, myślałem o tym ale miałem nadzieje, że jest prostsze rozwiązanie. Musi wystarczyć dzięki :)
OpenOffice 4.1.6 Windows 11
ODPOWIEDZ