Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Szujaro
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 19, 2020 3:03 pm

Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Post autor: Szujaro »

Dzień Dobry

Używam LibreOffice 6.4.3.2 już dłuższy czas. Wczoraj, sprawdzając pisownie, zauważyłem, że zaczęła proponować dziwne zamienniki do słów, które nie zawierają błędów np.:
czuliśmy na czulimy
się na siei
świetnie na kwietnie
itp. kurioza.
Nie wiem co się dzieje, gdyż przedwczoraj wszystko działało bez szwanku, a ja nie zmieniałem żadnych ustawień.
Język ustawiony jest na "polski".
z góry dziękuje
LibreOffice 6.4.3.2(x64)
Windows 10
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Post autor: Astur »

To nieprawda, że się nie interesujemy Twoim wpisem, tylko usiłujemy odtworzyć ten efekt u siebie i nie w ząb nam nie wychodzi.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Post autor: Jermor »

Udało mi się całkiem przypadkiem uzyskać ten efekt. I także nie rozumiem jego natury.
Wystąpił w programie Calc po skopiowaniu do arkusza tabelki przygotowanej we Writerze (CTRL+C -> CTRL+V).
Przykłady propozycji : Nazwisko -> Nasizm, Kowal -> Avowal, Komórka -> Kommunizma.
Dane skopiowane i wklejone specjalnie (CTRL+SHIFT+V) nie są już tabelką ale nie są także kontestowane.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Post autor: Jermor »

Dalsza analiza pokazuje, że kwestionowane słowa należą do akapitów w różnych językach.
200603164803_3.jpg
200603164803_3.jpg (10.88 KiB) Przejrzano 3905 razy
Na ilustracji słowo "Praca", mimo tego, że jest wyrazem polskim, znajduje się w akapicie katalońskim. Inne zakwestionowane słowa są w językowo innych akapitach, takich jak szwedzki, górnołużycki, fiński czy {arn-CL}.
Ciekawym jest, że wyraz "Nazwisko" ma status wyrazu w języku i akapicie polskim, lecz i tak proponowanym zamiennikiem jest "Nasizm" a po wywołaniu sprawdzania pisowni (F7) słowo to traktowane jest tak, jakby należało do słownika języka angielskiego (USA).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Pisownia, przy sprawdzaniu, proponuje złe zamienniki

Post autor: tomeh »

Tak miałem w open office kiedyś że dokument był w innym języku i inne propozycje były. A to jest nagminne przecież w odt bo tam kodowanie automatycznie ładuje się amerykańskie a nie polskie jak tworzy się nowy dokument prawym klawiszem myszki.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
ODPOWIEDZ